Najbardziej pożądanym sposobem nabywanie wiedzy przez dziecko jest wnikliwa obserwacja, zdobywanie nowych umiejętności poprzez kontakty społeczne oraz zabawę. Najwięcej jesteśmy w stanie zapamiętać poprzez działanie. Działanie i zabawa to wymarzone połączenie dla naszych dzieci. Zastanawiając się nad idealnym prezentem dla dziecka, a okazji w ciągu roku znajdzie się co niemiara, weźmy pod uwagę zabawki i gry edukacyjne. Jeżeli kupujemy prezent dla nie naszego dziecka, warto zaczerpnąć opinii rodzica- zmniejszy to zakres poszukiwań. Skupimy się na tym dziale zabawek, które interesują dziecko. 

Zabawki kreatywne czy rękodzieła

Analizując temat, co rozwinie intelektualnie i poznawczo dziecko napotykamy się z pojęciem rękodzieła. Czy faktycznie to co powstanie w toku pracy i zabawy możemy, nazwać wznoście rękodziełami? Jak najbardziej tak, wszystko to stworzone zostanie w naszej wyobraźni i przełożone na dzieło staje się rękodziełem w najprostszej postaci. Wiele zabawek kreatywnych bazuje przede wszystkim na wyobraźni dziecka, nie ma gotowych wzorów, wymyślnych instrukcji. Dajemy dziecku szansę na rozwinięcie własnego ja. Dziecko nie wykonuje kolejnych prac pod nasze dyktando i instrukcje, działa samodzielnie. Nie ma tutaj mowy o dobrym czy złym wyniku, rezultaty są niepowtarzalne. Każde maluch myśli inaczej, inne rzeczy go inspirują, stąd też pomysł na stworzenie zabawek i zabaw, które dadzą się wykazać każdemu. Zatem zastanawiając się, czy warto- odpowiedź zawsze będzie twierdząca. Działanie plastyczne to najdoskonalsza forma wyrażania siebie. Każde dziecko w różnych etapach swojego życia pragnie w taki sposób pokazać siebie, ujawnić swoją kreatywność. 

rozwijające prezenty
fot. Pexels.com

Jakie zabawki wybrać?

Możliwości mamy wiele, większość z nich opierają się przygotowanych dla maluchów modeli do sklejania, zestawów małego majsterkowicza, zastaw małego artysty. Nie trzeba tu przypominać o walorach edukacyjnych. Zwykłe majsterkowanie, czy sklejanie modeli, czy rysunki to kreatywność. Kierujmy się zainteresowaniami dziecka, nie zmuszajmy malucha do zabawy czymś, co go  nie interesuje. Jeżeli lubi rysować sprawa jest prosta, jeśli wykazuje zdolności muzyczne- wszystkie zabawki wydające dźwięki, instrumenty muzyczne są nie tylko prezentami kreatywnymi, ale także dobrym pomysłem na wsparcie edukacji dziecka w szkole. Maluch, który wykazuje zainteresowania sportowe, ucieszą piłki, patyczki konstrukcyjne, gry zręcznościowe. Wspierać dziecko możemy od najmłodszych lat, pamiętajmy jednak aby dziecka nie zarzucić zbyt wielką ilością bodźców, przyniesie to wtedy odwrotny skutek. W myśl zasady wszystko z umiarem. Wspierajmy rozwój dzieci rozsądnie, bądźmy pomocni przy ukierunkowaniu, ale nie narzucaj swojego zdania. Pewnie kilka zabawek kreatywnych nie od razu wpadnie w gusta małego odkrywcy, ale radość z trafionego prezentu jest warta poszukiwań.

rozwijające prezenty
fot. Pexels.com

Wspaniałe, rozwijające prezenty nie musza być drogie

W przypadku prezentów dla malucha nie kierujmy się ceną, nie zawsze nam to pomoże dokonać odpowiedniego wyboru. Najprościej- wycinanki, bloki, kartki nie są drogie, a mogą być jak najbardziej kreatywne. Farby, plasteliny także nie kosztują majątek a świetna z nimi zabawa. Piłka, klocki, książeczki dla najmłodszych to dobry pomysł dla każdego dziecka. Kiedy dziecko staje się większe, warto sięgnąć po gry planszowe oraz konstrukcyjne. Wspaniałej zabawy dostarczą klocki. Możemy postawić na ekologię i wybrać te ekologiczne- drewniane. Dla młodszego odbiorcy możemy trafić klockami pluszowymi dostępnymi na rynku. Kreatywny prezent to także książka- rozbudza, rozwija wyobraźnię. Takimi prezentami zawsze uczymy przez zabawę. Kierujmy się tym, co rozwinie  nasze dziecko emocjonalnie oraz poznawczo, pobudzi zmysły, rozbudzi aktywnie- także grupowo. Nie zawsze idzie to w parze z ceną. Możemy trafić na wspaniały prezent nie wydając, przy tym dużej ilości gotówki. Tutaj liczy się też kreatywność osoby poszukującej prezentu oraz znajomość osoby, którą obdarowujemy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here