Wielu z nas marzy o nowym smartfonie, jednak ich ceny często zniechęcają nas do podjęcia zakupu. Pozostaje całkowita rezygnacja lub zdecydowanie się na kilkuletniego smartfona.

Popularny smartfon sprzed kilku lat – czy warto kupić?

W momencie, gdy zamierzamy kupić nowy smartfon, stajemy przed ciężkim zadaniem, które wiąże się z pojawieniem w naszych głowach licznych pytań, na które nie zawsze znajdziemy prostą odpowiedź. Zastanawiamy się jaki smartfon wybrać, a przez nasze myśli przechodzi wiele interesujących propozycji. Na to pytanie nie ma jednak jednej odpowiedzi, gdyż wiele zależy zarówno od naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych. Wiele spośród najnowszych modeli może kosztować kilka tysięcy złotych, przez co nie każdy może pozwolić sobie na taki zakup. Z pomocą przychodzą starsze flagowce, które pomimo upływu lat, nadal zachowują dobrą kondycję, posiadają wiele innowacyjnych i pożądanych funkcji, a do tego ich ceny są znacznie niższe od najnowszych modeli z 2020 rok. 

Kilkuletni smartfon który warty uwagi?

Kupując nowy telefon, możemy zastanawiać się nad zakupem starszego smartfona, którego cena nie będzie zbyt wysoka, szczególnie w porównaniu do najnowszych modeli. Taki zakup powinien zostać jednak bardzo dokładnie przemyślany, gdyż może nieść za sobą kilka konsekwencji, które niekoniecznie dadzą nam powód do uśmiechu. Wiele osób jednak decyduje się na wybór oraz zakup taniego flagowca, wśród których najczęściej spotykanymi urządzeniami są modele marki Xiaomi, przykładowo model Mi 8 bądź urządzenia firmy Huawei, czyli popularny P30 Pro.

smartfon kilkuletni
fot. Pexels.com

Pośród starych flagowców, które warto kupić, popularnym modelem jest również OnePlus 6T. Telefony te od kilku sezonów cieszą się dużą popularnością, zarówno jako telefony dla dzieci, jak i niezbyt skomplikowane w obsłudze smartfony dla seniorów. Ich funkcje nadal znajdują się na wysokim poziomie, pozwalają nam na swobodne korzystanie z wielu aplikacji, a także uznawane są za telefony z dobrymi aparatami

Wady starszych flagowców – co warto wiedzieć

Dwuletnie smartfony lub jeszcze starsze urządzenia posiadają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Argumenty wysuwane przez pierwszą grupę są większości znane i opierają się głównie na możliwości zaoszczędzenia sporej kwoty. Starsze flagowce posiadają jednak również przeciwników, którzy śmiało wypominają im liczne wady, między innymi problemy z dostępnymi aktualizacjami, gorsze jakościowo baterie, słabsze i wolniejsze zabezpieczenia. Ponadto, niższej jakości możliwości (przykładowo jakość zdjęć oraz filmów), a także słabszy design, na który znacząco stawiają producenci w swoich najnowszych modelach smartfonów. 

Co warto wiedzieć przed zakupem starszego modelu smartfona?

Niższa cena może kusić wiele osób i zachęcać do zakupu taniego flagowca, który swoją premierę miał już kilka lat temu. Jednak przed zakupem warto dowiedzieć się więcej o danym modelu, a zwłaszcza o dostępności jego aktualizacji, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się większych problemów w niedalekiej przyszłości. Warto dowiedzieć się również więcej o tym, kiedy tanieją telefony oraz co jest ewentualną przyczyną tego zjawiska. Zazwyczaj spadek cen występuje wraz z pojawieniem na rynku nowocześniejszych urządzeń, jednak zdarzyć się może, że jest wynikiem niskiego zainteresowania danym modelem, głównie przez wzgląd na jego wady. 

edge smartfon
fot. Pexels.com

Czy warto kupić starszy smartfon?

Popularne flagowce sprzed kilku lat posiadają zarówno wiele znaczących zalet, jak i wad. Z tego powodu wybór nie jest oczywisty i może nieść za sobą wiele pytań. Z pewnością jest to dobry sposób na oszczędzenie pieniędzy, który staje się główną motywacją do podjęcia decyzji o zakupie starszego smartfona. Pojawia się jednak jeszcze jedno ważne pytanie, postawić na telefon nowy czy używany? Opcja druga pozwoli nam na jeszcze większe zaoszczędzenia pieniędzy, jednak wymaga dokładnego przygotowania się oraz znalezienia sprawdzonego sprzedawcy. Jaki używany flagowiec wybrać? Wiele zależy od naszych potrzeb, warto jednak postawić na modele, które do produkcji weszły nie więcej niż dwa lata wcześniej.

smartphone
fot. Pexels.com

Starsze flagowce mogą być dobrym pomysłem jako prosty smartfon dla rodzica bądź innej osoby, która wcześniej nie miała styczności z tego typu urządzeniami. Starsze modele są zazwyczaj mniej skomplikowane w obsłudze, co jest znaczącym plusem w takim przypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here