Wiele osób pragnie poszerzyć swoje gospodarstwo domowe o nowego mieszkańca mając przy tym chęć wyboru niesztampowego. Nietypowe zwierzęta domowe budzą ekscytację i zainteresowanie nas, naszych bliskich i znajomych. To jednocześnie wyzwanie i szansa na sprawdzenie swoich możliwości – czy damy sobie radę? Jeśli szukacie inspiracji, nie mogliście lepiej trafić.

oryginalne zwierzęta domowe
fot. Pexels.com

Boa dusiciel

Na początek wąż, który sądząc po samej nazwie powinien otwierać, ale listę z informacjami jakich zwierząt nie można mieć w domu. Kultura popularna spopularyzowała nazwę i wizerunek tego gada, który wydaje się nam odruchowo niezwykle groźny. Jesteśmy automatycznie skłonni przypisywać mu najgorsze cechy, takie jak przebiegłość czy zajadłość. W rzeczywistości boa dusiciel wcale nie stanowi zagrożenia dla człowieka i jest jednym z węży najczęściej wybieranych do hodowli domowej. Pewnie również dlatego, że brzmi tak niebezpiecznie. Jeśli chcemy zrobić wrażenie na znajomych, boa dusiciel to opcja dla nas. Wąż da im i nam samym szansę oglądania na żywo widowiskowego duszenia, a następnie połykania w całości ofiary. Dla ludzi nie jest bowiem niebezpieczny, ale czymś musi być karmiony – w warunkach domowych podaje mu się zazwyczaj chomiki, świnki morskie, kurczęta lub króliki.

Świnka wietnamska

Hodowanie w domu świni jako małego przyjaciela może wydawać się ekstrawagancją, ale to wybór cieszący się rosnącą popularnością w świecie zachodnim. Jak sama nazwa wskazuje, ten gatunek pochodzi z południowej Azji i rzeczywiście to stamtąd zawędrował w XIX wieku do Europy. Słodka, przyjazna czarna świnka wymaga naszej troski i opieki, ale potrafi być równie wiernym towarzyszem co pies i tak samo urocza jak kotek. Jej wielką zaletą jest inteligencja – świnie to jedne z najbardziej pojętnych i rezolutnych zwierząt w ogóle. Możemy więc puścić wodze fantazji i całymi godzinami bawić się z naszym pupilem na mnóstwo sposobów.

Lotopałanka karłowata

Jeśli interesują nas rzadkie zwierzęta domowe, o których nad Wisłą i Odrą mało kto słyszał, lotopałanka karłowata będzie znakomitym wyborem. Prościej i atrakcyjniej brzmi jego angielskojęzyczna nazwa – sugar glider (dosłownie: cukrowy szybownik). Bierze się ona stąd, że zwierzę jest smakoszem słodkich soków roślinnych i nektarów. Budowa ciała tego drobnego torbacza pozwala mu na lot ślizgowy na odległości nawet 55 metrów. Lotołapanka pochodzi z Australii i Oceanii. Świetnie sprawdzi się jako przeurocze, niewątpliwie egzotyczne zwierzątko domowe.

Koza pigmejska

Zainteresowanie wyjątkowymi zwierzętami domowymi towarzyszy ludziom od setek lat. Najprostszym sposobem na sprawienie sobie oryginalnego towarzysza jest wybór przystosowanego do warunków domowych gatunku zwierzęcia szeroko znanego. To właśnie przypadek kozy pigmejskiej. To miniaturowa rasa kóz, znakomicie przystosowana do zmiennych warunków atmosferycznych. Kozy pigmejskie trafiły do Europy z Afryki. To urocze, radosne zwierzęta. Zgodnie z polskim przysłowiem „gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała” kozy pigmejskie są skoczne, rozbrykane i uwielbiają hasać po rozległych, otwartych terenach. Warto też wspomnieć, że są wyjątkowo przyjaźnie nastawione wobec innych zwierząt, w tym tych innych gatunków – no i wobec samych ludzi.

oryginalne zwierzęta domowe
fot. Pexels.com

Jeż domowy (pigmejski)

Podobnie jak w przypadku kozy, mamy tu do czynienia ze zwierzęciem szeroko znanym, ale rzadko w Polsce spotykanym pod udomowioną postacią. Jeż pigmejski także pochodzi z Afryki. To najmniejszy gatunek dziko żyjącego jeża, jaki istnieje. Znakomicie zaadoptują się w klatce lub terrarium o powierzchni co najmniej metra kwadratowego. Jeże domowe będą się komfortowo czuły pojedynczo, w parze lub stadzie mogłyby walczyć. Koszty tak zakupu jak utrzymania jeża są naprawdę niewielkie.

Jeśli interesują Was oryginalne zwierzęta domowe i szukacie informacji, jakie zwierzęta można mieć w domu, przedstawiona lista powinna Wam pomóc. Trochę fantazji nie zaszkodzi. Warto dać sobie szansę na wyjątkowe doświadczenie. Pamiętajcie jednak o tym, że zwierzę to nie zabawka. Kiedy raz zdecydujemy się dać mu dom, jesteśmy już za nie trwale odpowiedzialni.

Na naszej stronie nie zapomnieliśmy oczywiście też o właścicielach kotów i psów. Jeśli zastanawiasz się jak zadbać o higienę psa, szukasz porad na temat spacerów lub nie wiesz jakie akcesoria wybrać dla kota. Po prostu wybierz link, który Ci pomoże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here