Podjęliśmy ostateczną decyzję – czas rozszerzyć nasze domowe stado o nowego członka, którym będzie kotek. Jeszcze zanim zamieszka z nami, musimy pomyśleć nad wyposażeniem niezbędnym, by nasz podopieczny mógł komfortowo funkcjonować i szybko się z nami zaprzyjaźnił.

Podstawowa sprawa – kuweta

Gdyby zapytać przechodniów na ulicy o niezbędne rzeczy dla kota, prawdopodobnie właśnie kuweta byłaby na pierwszym miejscu. To oczywiste skojarzenie. I słusznie – bez kuwety się nie obędzie. Oczywiście będzie służyć naszemu kotu przede wszystkim do załatwiania się. Będzie to też jednak „jego” własne miejsce, w którym będzie się czuł bezpiecznie i komfortowo. Koty przywiązują wielką wagę do kuwet i ich wypełnienia. Pewnie pojawia się myśl – przecież nie chcemy za bardzo rozpuścić naszego towarzysza. To zdecydowanie błędne podejście.

Co jak co, ale kuweta musi być porządna. Bynajmniej nie tylko ze względu na kota. To leży również w naszym bezpośrednim interesie! Koty są z natury wybredne. Jeśli kot nie będzie czuł się komfortowo w zaoferowanej mu kuwecie, będzie się załatwiał poza nią. A sam przecież po sobie nie posprząta, więc spadnie to na nas. Warto wybrać raz a dobrze. Przy zakupie liczy się wielkość, kształt i odpowiednie wypełnienie kuwety. Pomyślmy też nad odpowiednim miejscem ustawienia jej. Z czasem będziemy musieli wypracować sobie właściwe nawyki – nie wymieniać zawartości i nie dezynfekować kuwety ani za często, ani za rzadko.

Warto też przemyśleć, czy interesuje nas kuweta zamknięta czy otwarta. Ta pierwsza jest bardziej praktyczna z punktu widzenia właściciela zwierzęcia. Przy kuwecie zamkniętej wyraźnie trudniej o rozsypywanie się żwirku i roznoszenie go przez kota po innych pomieszczeniach. Mniejsza jest też szansa na wysypywanie się zawartości kuwety podczas rytualnego zakopywania. Co więcej, można w niej zazwyczaj zamontować filtry węglowe, które ograniczają roznoszenie się przykrych zapachów po domu. Kuweta otwarta jest z kolei wygodniejsza i naturalniejsza dla samego kota. Jest bowiem bliższa środowisku naturalnemu – kot może rozglądać się dookoła i łatwo zbierać interesujące go zapachy.

akcesoria dla kota
fot. Pixabay.com

Spacer – miły obowiązek

Jakie jeszcze akcesoria dla kota powinniśmy zakupić, by nasz podopieczny był zadowolony, a nasze relacje układały się właściwie? W wytworzeniu ciepłej, bliskiej więzi między właścicielem a zwierzęciem może pomóc wyprowadzanie go na spacery. O ile kot nie jest dziki lub całkiem rozleniwiony, przynajmniej co jakiś czas i przynajmniej podczas sprzyjających warunków pogodowych powinno sprawiać mu to radość.

Praktycznym zakupem będzie obroża dla kota. Dzięki niej będzie widać, że nasze zwierzę ma właściciela. Możemy na niej umieścić informację o naszym adresie na wypadek, gdyby kotek się nam kiedyś zgubił – tym bardziej, jeśli będziemy go wypuszczać również na samodzielne wyprawy. Sprawdzi się również element odblaskowy na obroży – dzięki niemu kot będzie dla nas widoczny w ciemności. Podczas zwykłego spaceru zastosowanie znajdą bez dwóch zdań szelki dla kota – pozwalają one nam zachować kontrolę nad jego ruchami i są komfortowe dla zwierzęcia. Możemy też łatwo podążyć za kociakiem, gdy będzie miał wielką ochotę iść w konkretnym kierunku i bez problemu wyczuć jego intencje.

akcesoria dla kota
fot. Pixabay.com

Kocia zabawa – co sprawi radość naszemu maleństwu?

Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, nasza wyprawka dla kota powinna łączyć w sobie przyjemne z pożytecznym. Skoro mówiliśmy już o spacerze, który umożliwi zwierzęciu mentalny powrót do świata natury, warto teraz wspomnieć o domowych zabawkach dla kota. One również dają zwierzęciu szansę realizacji swoich instynktów. Często wybieranymi i sprawdzonymi akcesoriami tego rodzaju są domek dla kota oraz drapak. Ten ostatni to niezbędny wybór, jeśli nie chcemy później wydawać większych pieniędzy na nowe meble! Ofiarami kocich pazurów mogą stać się również przedmioty leżące na ziemi, takie jak buty, torby czy plecaki. Z kolei domek może łatwo zaciekawić i zająć uwagę naszego podopiecznego na wiele godzin. Z przedmiotów domowych nie możemy też wreszcie zapomnieć o tak przyziemnej kwestii jak miski, z których nasz kotek będzie pił i jadł.

Wiemy, że naszą stronę odwiedza też wielu właścicieli psów. Dla was przygotowaliśmy wpisy o komfortowym spacerze z psem oraz 5 nawykach, które pomogą zadbać o pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here