Regularny spacer z psem to podstawowa rozrywka, jaką możemy i jakiej powinniśmy dostarczać naszemu pupilowi. Dla czworonoga to niezbędne, by podtrzymywać bardzo potrzebny mu kontakt z naturą. Dbamy w ten sposób o jego zadowolenie, zdrowie i kondycję. Jak spacerować właściwie?

Spacer z psem – od czego zacząć?

Jesteście dopiero początkującymi psiarzami i nie macie wielkiego doświadczenia w wyprowadzaniu psa na spacer? Bez obaw – jak w każdej innej dziedzinie, każdy kiedyś zaczynał. Aby spacer był radością i dla psa i dla jego właściciela, trzeba się do niego właściwie przygotować. Zacznijmy od prostego pytania jak nauczyć psa wychodzić na spacer? Jeśli jesteście dopiero debiutantami, możecie obawiać się, w jaki sposób (nomen omen) ugryźć temat. Nie ma jednak podstaw do lęku. Dla zdrowego psa spacer to naturalna potrzeba. Nie będziecie musieli go do niego zmuszać. Gdy tylko zorientuje się, o co Wam chodzi – na samym początku być może trzeba będzie być cierpliwym – zaczną działać jego naturalne odruchy. Załóżcie psu obrożę z przymocowaną smyczą oraz kaganiec i wyprowadźcie go na zewnątrz, a następnie po prostu podążajcie za nim – gdzieś pójdzie, dokądś pokierują go jego psie instynkty oraz zwykła ciekawość i chęć rozeznania się w okolicznym terenie.

spacer z psem
fot. Pexels.com

Szczególnie szczenięta są niesamowicie wprost rozbrykane i odczuwają wielką radość z możliwości pobiegania i pobuszowania na świeżym powietrzu. Jednak dla czworonoga w każdym wieku będzie to atrakcja. Co daje spacer z psem? Dla naszego podopiecznego to czas na załatwienie wielu różnych ważnych potrzeb, dalece nie tylko tych podstawowych, fizjologicznych. W przeciwieństwie do człowieka pies jest węchowcem i świat mieni mu się przede wszystkim jako niezwykle bogate i różnorodne zbiorowisko zapachów. Chce je poznawać, badać, przemieszczać się tam, gdzie go poprowadzą. Oczywistą korzyścią dla psa, którą dać mu może tylko spacer, jest też sam ruch. Pies nie może zbyt długo przebywać w zamkniętych czterech ścianach. Potrzebuje przestrzeni, którą mógłby eksplorować i w której mógłby poczuć się jak jego dzicy przodkowie, chodząc, biegając, odkrywając nowe ścieżki. Wyładowuje w ten sposób energię, która narasta w nim przez cały czas przebywania w domu, a także odstresowywuje się.

Najważniejsza jest regularność

Jak powinien wyglądać spacer z psem? Podstawową kwestią, od której powinniśmy wyjść, jest dobra organizacja. Każdy pies powinien mieć możliwość odbycia minimum jednego dużego – chociaż półgodzinnego, ale najlepiej dłuższego – spaceru dziennie. Oczywiście dokładne potrzeby psa zależą od jego rasy, jak również wieku. Szybko zorientujemy się, kiedy pies sam będzie chciał kierować się w stronę domu, nadal od niego oddalać. Oczywiście zawsze możemy i powinniśmy interweniować, jeśli będzie to konieczne, na przykład pies w ogóle nie będzie chciał zawrócić. Spacer z psem powinniśmy odbywać regularnie i systematycznie. Czworonóg przyzwyczai się do konkretnej pory wyjścia oraz czasu trwania spaceru, co wpłynie pozytywnie na jego zdrowie i funkcjonowanie jego organizmu. Będzie dzięki temu lepiej sprawował się zarówno podczas wyjścia jak i w domu. Warto zauważyć, że będzie to korzystne również dla nas samych. Regularny plan dnia pomaga w efektywnych pracy i odpoczynku. Ba, możemy tu nawet znaleźć znaczącą korzyść z posiadania psa – codzienna poranna pobudka i przebieżka z naszym podopiecznym może stanowić stały punkt dnia. To konkretny powód, by wyjść z łóżka odpowiednio wcześnie i chwila na to, by spokojnie przemyśleć i rozplanować własny dzień.

spacer z psem
fot. Pexels.com

Miejsce spaceru – klucz do sukcesu

Gdy planujemy prawidłowy spacer z psem, nie możemy nie wziąć pod uwagę miejsca, w które się wybierzemy. A zatem – gdzie na spacer z psem? Najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze teren zielony – park, las, łąka. To zrozumiałe – w takiej okolicy nasz czworonóg będzie czuł się naturalnie i komfortowo. Nie będą tam jemu ani nam przeszkadzać samochody, nawet w parku w centrum miejski hałas będzie mniejszy. Podczas spaceru powinniśmy dać psu dobierać interesujące go trasy, zachowując zasadniczą kontrolę nad czasem i odległością od domu. Warto ukierunkowywać psa tak, by poznawał kolejne nowe miejsca i ścieżki. Różnorodność bodźców i doświadczeń uczyni naszego psa zadowolonym i radosnym, a i nas pozbawi nudy.

Wolisz być oryginalnym? Przygotowaliśmy też listę ciekawych zwierzaków domowych. A dla fanów kotów akcesoria, który z pewnością sprawdza się i poprawią bezpieczeństwo pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here