Z wielu źródeł dochodzą do nas informacje o zbliżającej się katastrofie ekologicznej, skutki tego kryzysu w największej mierze odczuwać będą nasze dzieci. Warto od najmłodszych lat zwracać uwagę na to, co kupujemy dla naszych pociech. Coraz więcej koncernów odzieżowych stawia na ekologię. Branże zabawkowe dla dzieci także prześcigają się, aby sprostać takiemu wyzwaniu, jakim jest ochrona przyrody. Staramy się żyć bardziej rozważnie, kupujemy produkty spożywcze z naturalnych upraw, dobrym pomysłem jest także postawienie na wyszukiwanie dla naszych pociech zabawek proekologicznych.  

Prezent ekologiczny- czyli jaki?

Prezent ekologiczny- ładnie brzmi, jesteśmy eko, żyjemy eko, uczymy ekologii od najmłodszych lat, ale kiedy staniemy przed wyzwaniem zakupu upominku spełniające dane normy, zastanawiamy się  co możemy kupić. Jedną z możliwości są książki z ekologicznym przesłaniem. Poprzez dostosowane do czytelnika treści przekazujemy wiedzę, inspirujemy do danych działań. Kiedy dziecko jest zbyt małe, możemy czytać książeczki maluszkowi, kiedy staje się większe naturalnym  jest zaszczepienie w dziecku miłość do literatury. Uczymy szacunku do przyrody, segregacji odpadów, uczymy mądrej oszczędności, dbając przy tym o naszą planetę. Być może wyda się wam dziwnym pomysłem zakupu roweru czy hulajnogi dla naszej pociechy za ekologiczny prezent, ale tak jest jak najbardziej proekologiczny.

ekologiczne prezenty
fot. Pexels.com

Dbamy o rozwój dziecka, zachęcając do aktywności na świeżym powietrzu- szanujemy przyrodę, gdyż przedmiot napędzany siłą własnych nóg w żaden, nawet najmniejszy sposób nie wpływa negatywnie na środowisko. Uczymy przy tym szacunku przyrody, wzbudzamy zainteresowanie najbliższym otoczeniem, zachęcamy do obserwacji przyrody podczas rowerowych wycieczek. Jest to zatem ekologia w najczystszej postaci, choć dość spory wydatek finansowy. Możemy też skłonić się ku zabawkom z ekologicznym przesłaniem- co to oznacza? Sama zabawka w swojej istocie ma przekazać treści ekologiczne. Na półkach sklepowych zainteresować nas mogą zestawy naukowe. Najmłodszym dedykowane są proste układanki wykonane z materiałów recyklingowych, są trwałe więc mają szansę posłużyć przez dłuższy czas. W końcu przechodzimy do prezentu praktycznego dla maluszka, czyli ubranek. Wykonanych z bawełny organicznej oraz naturalnych materiałów. Swojemu dziecku kupimy to, co mu potrzeba. Inne dzieci obdarowujemy takimi prezentami w porozumieniu z rodzicami pociechy. 

Bycie ekologicznym wcale nie jest takie trudne!

Okazuje się, że coraz częściej rodzice sięgają po prezenty dla dzieci nacechowane ekologią. Przekazują treści, wykonane są z ekologicznych materiałów bądź nie zagrażają naszej planecie. Starszym dzieciom dedykujemy stricte treści ekologiczne- im łatwiej jest uzmysłowić pewne zagadnienia. W przypadku młodszych dzieci szukamy pomysłów na prezenty z tworzyw niezagrażających Ziemi. Zarówno młodszym dzieciom jak i tym starszym polecamy puzzle- trwałe, wykonane z materiałów przetworzonych.

ekologiczne prezenty
fot. Pexels.com

Gry planszowe rozwijają kreatywność oraz są świetnym sposobem na spędzenie czasu z najbliższymi. Stosunkowo niedawno pojawiły się gry ekologiczne- bezpośrednio dotykające aspekty ochrony środowiska. Mogą też być innym sposobem na przyswojenie przez dziecko treści szkolnych.  Może niektórych to zdziwi, ale zaryzykuje stwierdzenie, że pod pewnymi warunkami mogą przyczynić się do ochrony środowiska. Wykonane są z tworzyw sztucznych- racja to nie przekonuje, przysporzymy tym jeszcze większych problemów naszej planecie, jednak są niezwykle trwałe. Mogą przetrwać lata- chcąc być eko zastanówmy się, czy nie warto zainwestować w trwalsze zabawki, które posłużą dziecku przez wiele lat. Są prezentami kreatywnymi, być może mniej ekologicznymi, ale wartymi zastanowienia.

Idea takich pomysłów polega przede wszystkim na tym, że szukamy nowych rozwiązań, zastanawiamy się  i analizujemy. Myślimy o naszej planecie- poczynając od drobnych kroków, robimy wielki krok dla ochrony środowiska. Zastanowienie się nad zakupem prezentu   ekologicznego jest dobrym kierunkiem, a możliwości jest wiele. Przestaje to być produkt niszowy, staje się trendy i sposobem na życie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here