Wybór kreatywnej zabawki dla dziecka w wieku szkolnym nie jest sprawą łatwą. Zainteresowanie przedszkolaka czy ucznia czymś nowym, odkrywczym w dzisiejszych czasach to zadanie współczesnego rodzica. Producenci zabawek przychodzą im z ratunkiem. Na półkach sklepów z zabawkami dostrzeżemy nie jedną zabawkę kreatywną. Tylko czy na pewno podejmiemy dobrą decyzję? Czym się kierować w gąszczu asortymentu sklepowego? 

Kreatywne prezenty… czyli jakie?

Zabawka kreatywne ma rozbudzić ciekawość, pobudzić wyobraźnię do twórczego działania, w końcu nauczyć czegoś młodego człowieka. Mądra zabawka to dobry trening dla wyobraźni naszej pociechy. W prezentach dla dzieci stawiamy na twórczość i edukację, jednak nie możemy zapomnieć o radości, jaką mają one dać dziecku. Każdy twórczy podarek ma inspirować, ma być także dostosowany do potrzeb i zainteresowań. Uczymy i rozwijamy. Na szczęście wśród zabawek tego typu zarówno chłopiec jak i dziewczynka znajdą coś dla siebie. Wszelkiego rodzaju układanki, wycinanki, ciastolina to najprostsze kreatywne prezenty, najprostsza ale też najbardziej pobudzająca do otworzenia swojej wyobraźni. Stawiamy w nich na dużą samodzielność dziecka i jego twórcze podejście do działania. W myśl zasady coś z niczego. Oczywiście wśród ofert prezentów dla dzieci znajdziemy bardziej wymyślne pozycje – wszelkiego typu warsztaty, zabawki do składania i te zabawki, które uczą.

Coś dla chłopaka, coś dla dziewczynki

Jasną sprawą jest, że obie płcie mają odmienne zainteresowania. Co innego zainteresuje dziewczynkę, na czym innym skupi swoją uwagę chłopiec. Oczywiście nie musimy sztywno trzymać się tego typu ram. Zabawa ma sprawiać przyjemność, zainteresowania dziecięce wychodzą poza podział na dla chłopca, dla dziewczynki. Wśród propozycji adresowanych dla dziewczynek znajdziemy zestawy do tworzenia bransoletek, zestawy małej projektantki. Chłopców zainteresują wszelkie zabawki małego majsterkowicza, tworzenie pojazdów. Wybierając prezent, kierujemy się funkcjonalnością, jakością oraz zasadnością wyboru względem osoby, którą zamierzamy obdarować.

kreatywne prezenty
fot. Pexels.com

Strzał w dziesiątkę!

Wyjątkową pozycją wśród prezentów kreatywnych zajmują tablice do malowania światłem. Pamiętajmy jednak, że tablica nie nadaje się dla dziecka poniżej 3 r.ż. Dziecko używa własnej wyobraźni, nie ma konieczności używać gotowych szablonów- malujesz to, co chcesz. Z całą pewnością dobra propozycja dla osób twórczych plastycznie. Ruchome klocki to niezwykle kreatywny prezent – chyba ciężko wskazać dziecko, które nie lubi budować, konstruować. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki rozbudzą swoje fantazje podczas procesu tworzenia. Możemy także postawić na prezenty ekologiczne – w tym przypadku sprawdzą się drewniane zabawki do nauki rysowania. Dla starszego odbiorcy proponujemy patyczki- słomki konstrukcyjne. Dziecko rozwija się manualnie, pobudza wyobraźnię, ćwiczy koncentrację oraz koordynację wzrokową. Dzięki tej zabawce dla dziecka tworzyć można konstrukcje przestrzenne 3D. Rozwijające prezenty znajdziemy w biblioteczce z cyklu Montessori. Ciężko wskazać jedną konkretną propozycję, warto prześledzić temat  dokładniej, lecz z całą pewnością nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Książka także może być kreatywna – rozbudza, uczy, bawi. Od najmłodszych lat dostosowane są do potrzeb młodego człowieka. Dla ucznia w wieku szkolnym sklepy z zabawkami zachęcają do nabycia modeli układu słonecznego, zestawów z elementami robotyki, zestawów malarskich, zabawki obrazujące modele ciała człowieka. 

kreatywne prezenty
fot. Pexels.com

Kreatywne prezenty dla niemowlaka

Większość zabawek kreatywnych wskazują wiek minimalny naszego dziecka. Zatem co wybrać dla niemowlaka, czy w jego przypadku możemy mówić o kreatywności. Przede wszystkim pamiętajmy o umiarze- kształtujmy jeden zmysł na raz, nie dokładajmy więcej bodźców, dajmy czas na poznanie czegoś. Niemowlę skupia się na percepcji wzrokowej, słuchowej czy dotyku – nie wszystko na raz, poznanie jednej zabawki daje mi wiele radości. Zabawka zaspokaja potrzeby dziecka, miejmy to też na uwadze w przypadku dziecka do pierwszego roku życia. Postawmy na prezenty praktyczne, typu gryzaki, grzechotki, materiałowe książeczki. Prezent dla malucha powinien uwzględniać jego potrzeby i o tym należy pamiętać. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here