Większość z nas wspomina święta ze swoich dziecięcych lat jako magiczny, niezastąpiony czas w roku. Nic dziwnego, że tę magię, atmosferę i wspomnienia chcemy podarować również naszym dzieciom. Jednym z najważniejszych elementów świątecznych rytuałów są oczywiście prezenty. Jaki prezent wybrać dla dziecka?

Jak wybrać prezent dla dziecka? Czym się kierować?

Wielu rodziców wraz z początkiem grudnia zastanawia się, jak wybrać prezent dla dziecka. Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – już od najmłodszych lat różnimy się upodobaniami i zainteresowaniami. Postaramy się jednak przedstawić kilka interesujących propozycji pomysłów na prezenty dla dziecka.

Oczywiście bardzo ważny jest tutaj wiek malucha. Prezent dla 3-latka będzie się znacząco różnić od prezentów dla dzieci od 10 lat. Oprócz tego warto pamiętać, że nikt nie zna swojego dziecka tak dobrze, jak rodzic. Warto kierować się gustem swojej pociechy, zainteresowaniami i zdolnościami, które najchętniej rozwija.

fot. Pexels.com

Prezenty edukacyjne dla dzieci – podarunki, które uczą

Dobrym pomysłem na prezent będą na przykład gry planszowe lub zręcznościowe dostosowane do wieku malucha. Taki podarunek nie tylko dostarcza wiele rozrywki, ale także pomaga nabyć różne umiejętności – uczy na przykład planowania czy logicznego myślenia. W dodatku zapewni nam dobrze spędzony czas w rodzinnym gronie, bo przecież w gry planszowe nie gra się samemu. Jest to idealny prezent dla przedszkolaka oraz dziecka w wieku szkolnym. Z angażującej, towarzyskiej gry planszowej, zręcznościowej lub karcianej ucieszy się nawet nastolatek, szczególnie taki, który lubi spędzać czas w gronie znajomych. To także dobry pomysł na prezent dla dorosłego dziecka – gry planszowe w ostatnich latach stały się bardzo popularną formą rozrywki w każdej grupie wiekowej.

Istnieje także wiele kreatywnych prezentów dla dzieci. Dzieciństwo to idealny moment, żeby zacząć ćwiczyć swoją artystyczną, twórczą stronę, a odpowiednio dobrany podarunek może w tym bardzo pomóc. Obecnie hitem zarówno wśród dzieci, jak i rodziców jest piasek kinetyczny. Ma on właściwości podobne do plasteliny – można nim modelować w dowolny sposób. Jest jednak dużo bardziej elastyczny, ma przyjemniejszą teksturę, a dodatkowo nie brudzi rąk. To może być wyjątkowy prezent dla dziecka lubiącego zabawy manualne. Z piasku kinetycznego mogą korzystać dzieci już od drugiego roku życia; ucieszy się z niego także niejeden przedszkolak.

Ciekawe prezenty dla dzieci

Jeśli twoje dziecko czuje rytm i lubi muzykę, to może być też dobry moment, aby kupić mu jego pierwszy instrument. Szczególnie teraz, kiedy spędzamy więcej czasu w domu, maluch może bardziej przyłożyć się do nauki gry na przykład na klawiszach czy gitarze. Oczywiście najlepiej jest kupić dziecięcy odpowiednik takiego instrumentu, przystosowany specjalnie do nauki.

Warto zwrócić także uwagę na zestawy edukacyjne. Dzięki nim dziecko może połączyć przyjemną zabawę z nauką podstaw chemii, fizyki czy nawet programowania. Takie zestawy to świetny pomysł na oryginalne prezenty dla dzieci oraz sposób, żeby zaszczepić u naszej pociechy pasję do edukacji bez niepotrzebnej presji.

Dobrym prezentem dla dzieci powyżej 10 lat będzie także ciekawa książka, a najlepiej kilka książek z tej samej serii. Wyrobienie w sobie nawyku czytania dla przyjemności na pewno przyda się na przyszłość – to świetny sposób na rozwinięcie wyobraźni i uzyskanie dostępu do ogromnej liczby fascynujących dzieł.

prezent świąteczny
fot. Pexels.com

Zabawki, czyli coś, co najmłodsi lubią najbardziej

Zabawki na święta to coś, czego nie może zabraknąć w większości domów – i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu dzieciństwo jest właśnie tym okresem, w którym możemy najwięcej się bawić; nasza pociecha z pewnością doceni nowe możliwości zabawy. Wybór zabawek nieustannie się powiększa, a wraz z nim – wymagania młodych konsumentów. Oczywiście najbardziej pożądane produkty to interaktywne zabawki z wieloma funkcjami, których działanie można odkrywać przez długi czas. Mogą to być na przykład roboty, lalki, samochody czy zabawkowe zwierzątka, którymi należy się „opiekować”.

Pomyśl także o ulubionych filmach, książkach i kreskówkach swojej pociechy. Zabawki i gadżety z ulubionymi bohaterami są o wiele bardziej cenne i dają znacznie więcej radości. Oczywiście jest też wiele tradycyjnych zabawek, które nigdy nie wyjdą z mody – zaliczają się do nich na przykład tradycyjne lalki, klocki czy pluszaki. Możemy pokusić się również o prezent łączony – dla młodego rodzica i dziecka.

prezent na gwiazdkę
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here