Mieszkania o niewielkiej powierzchni mogą kojarzyć się z niefunkcjonalnymi oraz ciemnymi wnętrzami, jednak można temu zaradzić na wiele sposobów. Jednym z ciekawszych jest wykorzystanie luster, w jaki sposób?

Małe mieszkania – jak je urządzić?

Wiele osób myśli o zakupie własnego mieszkania, jednak jest to spory wydatek, który część osób stara się zminimalizować, wybierając mieszkania o małej powierzchni. Często mogą kojarzyć się z niskim komfortem, ciemnymi oraz mało funkcjonalnymi pomieszczeniami. Jednak jest to stwierdzenie błędne. Odpowiednie wykończenie oraz aranżacja mogą sprawić, że nawet na małej powierzchni może powstać funkcjonalne mieszkanie. Wystarczy odpowiednio przemyślany projekt i zastosowanie ciekawych rozwiązań, aby uczynić z mieszkania o niewielkiej powierzchni przestrzeń, która optycznie będzie wydawała się większa, a do tego stanie się bardzo praktyczna. 

Pomysły, które sprawią, że małe mieszkanie nabierze rozmiarów – wybierz lustra!

Jak już wspomnieliśmy, kluczem do sukcesu jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni oraz jej wykończenie. Większości z nas zależy na tym, aby nasze mieszkania były przestronne, schludne oraz funkcjonalne, nawet jeżeli ich metraż nie należy do największych. Jest to cel, który w prosty sposób można osiągnąć, korzystając z nowoczesnych rozwiązań oraz przydatnych trików. Jednym z popularniejszych jest aranżacja z lustrem. Im ich więcej w mieszkaniu, tym większe się ono wydaje. Lustra w małym mieszkaniu nie tylko sprawiają, że pomieszczenia stają się optycznie powiększone, ale ich odpowiednie umiejscowienie wpływa na lepsze oświetlenie mieszkania. Jasna przestrzeń to jeden z podstawowych elementów dekoracji i aranżacji, który powoduje, że pomieszczenie nabiera rozmiarów, staje się bardziej przestronne, przyjemniejsze oraz wygląda znacznie schludniej. 

lustra
fot. Pexels.com

W jakich pomieszczeniach warto umieścić lustra?

W tej kwestii wiele zależy od naszych potrzeb, nie ma zatem jednej odpowiedzi na postawione powyżej pytanie. Lustra w aranżacji pomieszczeń to najlepszy sposób na ich powiększenie. Umieśćmy je zatem w miejscach, które wydają się nam najmniejsze oraz najciemniejsze. Ich obecność sprawdzi się zarówno w przedpokoju, łazience, sypialni, jak i salonie, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dodatkowych metrów kwadratowych oraz optycznie większej przestrzeni. Co do ich ilości, nie ma żadnych ograniczeń. Warto jednak je wykorzystać, gdyż ten element wyposażenia posiada wiele zalet. Lustra funkcji w domu spełniać mogą wiele. Jak już zostało wspomniane, wspomagają oświetlenie oraz zwiększają optycznie metraż pomieszczeń. Nie zapominajmy jednak o ich podstawowej funkcji, czyli umożliwieniu przeglądania się w nich. Patrząc na sprawę z tej perspektywy, warto zainwestować w lustra, które umieścimy w przedpokoju oraz w łazience. 

Lustra: sposoby na powiększenie mieszkania

Posiadając do dyspozycji niewielki metraż, w naszej głowie może pojawić się pytanie dotyczące małego mieszkania – jak urządzić, aby wydawało się większe? Znamy już cudowne działania luster, jednak istnieją inne sposoby, które optycznie powiększą nasze mieszkanie. Jedną z kluczowych spraw będzie wybór odpowiednich kolorów ścian i podłóg. Pamiętajmy jednak, że ciemne barwy mogą przytłaczać, a powierzchnie nimi pokryte mogą wydawać się mniejsze niż są w rzeczywistości. Warto zatem zdecydować się na jasne odcienie ścian, sufitów oraz podłóg. W ten sposób pomieszczenia będą wydawać się  znacznie przestronniejsze. Podobnie sprawa wygląda w kwestii doboru mebli, im ciemniejsze, tym bardziej mieszkanie będzie wydawało się „zagracone”. Jasne meble, w szczególności białe, beżowe oraz w odcieniach szarości, sprawią, że wszystko będzie wyglądało schludnie i estetycznie. 

lustra w domu
fot. Pexels.com

Jakie oświetlenie wybrać?

Oświetlenie mieszkania to jedna z najważniejszych spraw. Rodzaj światła oraz samych lamp może znacząco wpłynąć na postrzeganie jego wielkości. Dobrym pomysłem będzie zatem postawienie na zimne odcienie światła oraz niewielkie lampy, które nie będą zabierać cennej powierzchni. Pamiętajmy również o świetle dziennym, zrezygnujmy z ciemnych oraz ciężkich zasłon, które optycznie pomniejszają mieszkanie, wprowadzając poczucie przytłoczenia. Lekkie i jasne zasłony lub rolety, które będziemy mogli zwinąć w każdej chwili, nadadzą pomieszczeniom lepsze oświetlenie, a co za tym idzie, dodatkowe metry. Oświetlenie z pomocą luster rozproszy światło, dając efekt niezwykle przyjemnego, jasnego i przestronnego wnętrza. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here