Jak zaplanować przedpokój? Wielu z nas zależy na tym, aby nasze wnętrza nie tylko ładnie się prezentowały, ale również były praktyczne. Podobnie jest w przypadku przedpokoju, w jaki sposób możemy go urządzić, aby spełniał swoje zadania?

Przedpokój, czyli wizytówka naszego mieszkania

Wchodząc do mieszkania bądź domu, za każdym razem zarówno my, jak i nasi goście musimy przejść przez przedpokój. Można powiedzieć, że jest on wizytówką naszego mieszkania. To pierwsze pomieszczenie, jakie ukazuje się naszym oczom po otwarciu drzwi wejściowych. Z tego powodu większości z nas zależy, aby spełniał on swoje najważniejsze funkcje, czyli przede wszystkim był praktycznie zaprojektowany, a także estetycznie się prezentował. Jednak zarówno jego wygląd, jak i wyposażenie zależeć będzie od wielu istotnych czynników. Pierwszym z nich jest nasz własny gust oraz upodobania. Druga kwestia natomiast dotyczy naszych możliwości, zarówno finansowych, jak i tych związanych z metrażem wnętrza. W obecnych czasach mamy ogromny wybór, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. Warto przeglądać katalogi oraz oferty sklepów, aby znaleźć idealny przedpokój inspirowany gotowymi projektami.

nowoczesny przedpokój
fot. Pexels.com

Urządzenie przedpokoju – jakie spełnia funkcje?

Jak już wspomnieliśmy, przedpokój musi spełniać dwie podstawowe funkcje, możemy nazwać je wizualną oraz praktyczną. Pierwsza z nich jest oczywista, najczęściej zależy nam, aby nasze wnętrza łączyła spójna stylistyka. Mają prezentować się estetycznie i harmonijnie. Jak powszechnie wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, każdy z nas ceni sobie innego rodzaju style oraz wykończenia. W kwestii praktycznej, wiele zależy od naszych możliwości. Łączą one w sobie zarówno nasz budżet, jak i wielkość powierzchni przedpokoju. W projektach wielu domów oraz mieszkań, możemy natrafić na metraż – szeroki bądź wąski – przedpokoju, poniżej zaprezentujemy najlepsze sposoby, które pomogą funkcjonalnie zagospodarować pierwszy oraz drugi rodzaj przestrzeni. Podczas projektowania przedpokoju możemy również zainteresować się tematem ogrzewania podłogowego, które okaże się niezwykle przydatne jesienią oraz zimę.

Przedpokój o dużej powierzchni – jak zagospodarować duży metraż?

Duża powierzchnia często oznacza duże pole manewru. Jednak nawet przy znacznym metrażu, warto dokładnie zastanowić się nad projektem przedpokoju, aby przez lata cieszyć się pięknym wnętrzem. Jeżeli nasze warunki nam na to pozwalają, możemy zdecydować się na przedpokój z szafą. Wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem są duże szafy przesuwane, sięgające od podłogi, po sam sufit. Dzięki nim zyskujemy dużo miejsca, w którym przechowywać możemy między innymi ubrania, buty oraz liczne akcesoria domowe, jak np. odkurzacz. Wybierając meble do przedpokoju, warto zastanowić się również nad wieszakiem, na którym będziemy mogli zostawić przemoknięte kurtki lub parasole. Dobrą opcją jest również półka bądź mały wieszak dedykowany kluczom, które często  się gubią. Kolejnymi praktycznymi elementami wyposażenia jest duże lustro,  stolik, na którym możemy ustawić elementy ozdobne, a także stojak na parasole.

blok
fot. Pexels.com

Przedpokój o małej powierzchni – jak urządzić praktyczną przestrzeń, która nie przytłacza?

Mały metraż nie musi oznaczać tego, że przedpokój będzie niepraktyczny. Istnieje kilka sposobów, na to, jak urządzić mały przedpokój, aby spełniał swoje najważniejsze funkcje. Jednym z nich jest zrezygnowanie z dużej szafy, która może sprawić, że pomieszczenie będzie przytłaczające i ciasne. Lepszą opcją będzie zainwestowanie w wieszaki, które możemy umieścić na ścianie. Innym sposobem na to, jak urządzić przedpokój o małym metrażu, jest ustawienie pod wiszącymi na ścianie haczykami niskiej komody. Nie może być ona jednak zbyt duża, aby nie zagradzała przejścia. Pozwoli nam jednak na przechowywanie rzeczy, które chcemy trzymać w pobliżu drzwi wyjściowych, np. butów. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wąskiego przedpokoju, dobrym pomysłem jest zakup dużego lustra wiszącego oraz zamontowanie jasnego oświetlenia, które rozjaśni wnętrze i sprawi, że będzie wydawać się większe.

wieszak przedpokój
fot. Pexels.com

W jakim stylu urządzić przedpokój?

Styl przedpokoju powinien być podyktowany przede wszystkim naszym gustem, a także współgrać ze stylistyką całego mieszkania. Możemy także kierować się najnowszymi trendami i stworzyć nowoczesny przedpokój. Od dłuższego czasu najpopularniejszy jest styl skandynawski. Cechuje się on stonowanymi barwami oraz prostymi kształtami. Sklep, w którym znajdziemy wyposażenie do minimalistycznego przedpokoju, jest Ikea. Jego asortyment jest bardzo rozbudowany, więc może stanowić także źródło inspiracji wnętrzarskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here