Inteligentne domy charakteryzują się wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami, których głównym zadaniem jest ułatwienie życia mieszkańcom. Jakie produkty smart home są warte uwagi?

Jak wyglądają inteligentne domy?

Inteligentny dom pod wieloma względami nie różni się od „zwykłego” domu – przynajmniej pozornie. Nowoczesne technologie i płynąca z nich wygoda mogą jednak znacznie ułatwić nam codzienne życie. Popularność takich rozwiązań stale rośnie – coraz częściej projekty domów od samego początku zakładają korzystanie z funkcji smart home. Innowacyjne rozwiązania pozwalają między innymi na ułatwienie codziennych obowiązków, zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawę komfortu.

Rozwiązania smart home – co możemy znaleźć w inteligentnym domu?

Jeszcze kilka lat temu inteligentne domy kojarzył się nam z niecodziennym luksusem, na który mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni. Obecnie jednak takie rozwiązania są coraz powszechniejsze i niemal w każdym nowym domu możemy znaleźć chociaż kilka elementów smart home.

Pojedyncze urządzenie to za mało – prawdziwie inteligentny dom wyróżnia się sporą liczbą połączonych systemów, które ściśle współpracują ze sobą. Do ich sprawnego funkcjonowania bardzo często nie potrzeba żadnej ingerencji użytkownika. Dobrze przygotowany system wyręcza mieszkańców w wielu zadaniach – może kontrolować między innymi ogrzewanie podłogowe, klimatyzację czy oświetlenie.

Zadaniem smart home bardzo często jest także dbanie o bezpieczeństwo z wykorzystaniem specjalnych systemów alarmowych. Może to dotyczyć alarmów przeciwpożarowych, powodziowych bądź włamaniowych. Warto zaznaczyć, że ekologiczne domy często korzystają z takich rozwiązań. Nowe projekty często zakładają zminimalizowanie zapotrzebowania na energię – możemy w prosty sposób zadbać o ten aspekt, powierzając część zadań urządzeniom smart home.

Inteligentny dom
fot. Pexels.com

Smart home – jak zacząć?

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z wprowadzaniem funkcji inteligentnego domu, możemy czuć się nieco zagubieni w temacie smart home. Jak zacząć? Na początek warto zorientować się wśród popularnych ofert, aby dowiedzieć się, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy oraz jak wygląda cena inteligentnego domu. Coraz więcej firm oferuje tego typu rozwiązania, jednak warto wybrać sprawdzonego producenta, by mieć pewność wysokiej jakości i długiej żywotności urządzeń. Jedną z najpopularniejszych w Polsce firm, która oferuje inteligentne systemy i tanie akcesoria smart home, jest Xiaomi.

Inteligentny dom Xiaomi pozwala nam na szeroki wybór wśród różnego rodzaju urządzeń oraz całych systemów. Kompletny zestaw dla inteligentnego domu powinien zawierać między innymi czujniki temperatury, wilgoci i ruchu, gniazdka elektryczne z wbudowanym pomiarem mocy, smart żarówki i system, który łączy wszystkie te elementy. Wiele produktów możemy znaleźć w internecie na różnorodnych portalach, które oferują akcesoria smart home. Sklep stacjonarny również jest dobrym pomysłem – przy wizycie w takim miejscu mamy możliwość sprawdzenia, jak dane urządzenie wygląda i funkcjonuje na żywo.

xiaomi smart house
fot. Pexels.com

Pozostałe rozwiązania smart home, na które warto postawić

Inteligentne domy to nie tylko systemy sterujące temperaturami pomieszczeń czy poziomem wilgotności. To także wiele sprzętów, które na co dzień ułatwiają nam wykonywanie podstawowych obowiązków oraz dbanie o porządek. Jednym z urządzeń, na które warto postawić, jest inteligentny odkurzacz. Wcześniej zaprogramowany sprzęt może sam rozpocząć sprzątanie o ustalonej godzinie, a automatyczne sterowanie pozwala mu dotrzeć w różne miejsca bez naszej ingerencji.

Niewątpliwą zaletą jest również to, że wiele inteligentnych systemów i sprzętów pozwala na obsługę z poziomu aplikacji na smartfona. Dzięki temu możemy w prosty sposób kontrolować ich działanie i dokonywać zmian z dowolnego miejsca. To także dobra metoda na zwiększenie bezpieczeństwa. Gdy system wykryje zagrożenie, informacja o nim natychmiast pojawia się na naszym smartfonie w formie powiadomienia.

smart home
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here