Coraz częstszą alternatywą dla tradycyjnych grzejników staje się ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie zyskało na popularności szczególnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Czy warto pomyśleć o takiej instalacji w swoim domu?

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Kluczowym elementem całej instalacji są niewielkie rury grzewcze, które rozprowadzają ciepło po całym domu lub w konkretnych pomieszczeniach. Są one umieszczone pod podłogą, a dodatkowo zabezpieczone izolacją – najczęściej z obu stron. Wymiana ciepła odbywa się na sporej przestrzeni, dzięki czemu temperatura zasilania może wynosić nawet mniej niż 30 stopni.

Taka instalacja zapewnia równomierne ogrzewanie dla całego domu, bez chłodniejszych i cieplejszych miejsc – w przeciwieństwie do używania grzejników. Ciepło rozprzestrzenia się jednakowo w całym budynku. Pionowy rozkład temperatury jest także bardzo korzystny dla człowieka. Działanie takiego ogrzewania jest komfortowe dla organizmu – wyższa temperatura w pobliżu stóp i niższa przy głowie to wygodne połączenie. Pamiętajmy jednak, że podłoga nie będzie ciepła, a przynajmniej nie powinna taka być. Ma być ona neutralna: ani zimna, ani gorąca. Według obowiązujących norm jej temperatura nie powinna przekraczać 29 stopni Celsjusza.

podłoga
fot. Pexels.com

Ogrzewanie podłogowe – czy warto w nie zainwestować? Zalety takiego rozwiązania

Wśród dobrych stron decyzji zainstalowania takiego ogrzewania w domu z pewnością znajduje się wspomniany już komfort cieplny, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Warto również wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe łączy się z oszczędnością. Komfort wywołany przez ciepłą podłogę sprawia, że możemy obniżyć temperaturę powietrza nawet o 2°C, co przynosi oszczędności w zużyciu energii nawet do 12% rocznie. Niższa temperatura wpływa z kolei pozytywnie na wilgotność powietrza. To bardzo ważne – wszyscy wiemy, jak uciążliwe potrafi być suche powietrze w domu w czasie zimy.

ogrzewanie na podłodze
fot. Pexels.com

Do zalet ogrzewania podłogowego na pewno zaliczają się także walory estetyczne. Jego instalacja jest w całości schowana pod podłogą, co daje nam dużo większe pole do popisu przy aranżowaniu wystroju wnętrza. Nie musimy pamiętać o wystających grzejnikach, a dodatkowo zyskujemy nieco więcej przestrzeni.

Co ciekawe, dzięki ogrzewaniu podłogowemu możemy ograniczyć osadzanie się kurzu. Ten efekt zawdzięczamy korzystniejszej cyrkulacji powietrza. Z tego względu jest to rozwiązania szczególnie polecane dla alergików.

Wady ogrzewania podłogowego

Nie wszystkie opinie o ogrzewaniu podłogowym są jednak pozytywne. Jakie są wady tego systemu? Z pewnością warto pamiętać, że taka instalacja może sprawnie funkcjonować tylko w pomieszczeniach o małych stratach ciepła. To ważna zasada, ponieważ temperatura podłogi nie może być wysoka. Najczęściej wynosi ona 26°C, a w strefach przyściennych i łazienkach do 29°C.

Wadą ogrzewania podłogowego na pewno jest również fakt, że w przypadku awarii nie ma innego wyjścia jak skucie fragmentów podłogi. Po naprawie musi ona zostać wypełniona betonem, a cały proces zajmuje kilka tygodni. Prawdopodobieństwo uszkodzenia rur jest co prawda małe, jednak należy liczyć się z takim ryzykiem.

Minusem jest również fakt, że na ogrzewaną podłogę nie położymy wszystkiego, co chcemy – na przykład wykładzin i dywanów. Preferuje się materiały, które dobrze przewodzą ciepło, takie jak ceramika lub kamień. Właśnie dlatego ogrzewaną podłogę wiele osób stosuje w łazience, na przedpokoju czy w kuchni. Możemy stosować cienki parkiet lub specjalne, bardzo cienkie wykładziny, jednak dywany muszą odejść w zapomnienie, ponieważ mają one właściwości termoizolacyjne – w tym wypadku jest to niepożądane. Ogrzewanie podłogowe oferuje nam jednak panele o bardzo różnorodnym wyglądzie i funkcjach. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie.

nowoczesna podłoga ogrzewanie
fot. Pexels.com

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Na etapie instalacji koszt ogrzewania podłogowego jest obecnie wyższy niż skorzystanie z grzejników. Warto jednak spojrzeć na tę inwestycję długofalowo. Gdy weźmiemy pod uwagę opłaty na ogrzewanie wydane w skali roku, w przypadku „podłogówki” kwoty będą niższe.

Według kalkulatorów ogrzewania podłogowego koszt instalacji to około 100–150 zł za metr kwadratowy. To o 30–40% więcej niż w przypadku instalacji grzejnikowej. Pamiętajmy jednak, że roczne opłaty będą wynosić około 10–12% mniej. Oznacza to, że już po kilku latach początkowa inwestycja się zwróci – a potem będzie generować tylko zysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here