Odpowiednia higiena pracy zdalnej sprzyja produktywności, kreatywności i efektywności. Jeśli jej nie zachowamy, nasze skupienie i wyniki będą wyglądać znacznie gorzej. Podczas pracy i nauki zdalnej mamy jednak dodatkowe wyzwanie – musimy nauczyć się być produktywni w miejscu, które do tej pory było przeznaczone do wypoczynku. Na szczęście są sposoby na to, by praca zdalna była optymalna.

Jak pracować z domu?

Praca zdalna początkowo brzmi jak marzenie – dłuższy czas snu, uniknięcie korków w drodze do pracy, komfort własnego domu. Z czasem jednak brak oddzielnego miejsca do pracy i do wypoczynku może być męczący i frustrujący. Pierwszym krokiem do zadbania o higienę pracy zdalnej powinno być zatem przygotowanie miejsca przeznaczonego wyłącznie do wypełniania zawodowych obowiązków. Powinniśmy czuć, że kiedy siedzimy w tym miejscu – pracujemy, a czas na rozrywkę i relaks jest gdzieś indziej. Nieważne, czy będzie to biurko, osobne pomieszczenie, czy nawet po prostu inny fotel: najważniejsze, aby sprzyjało naszemu samopoczuciu i produktywności, jednocześnie oddzielając pracę od życia prywatnego.

Praca zdalna i jej czas

Praca zdalna w dobie pandemii to również wyzwanie pod względem organizacji jej czasu. To kwestia, z którą może mieć problem niejedna osoba, która do tej pory była przyzwyczajona do sztywnego rozkładu dnia. Często trudniej nam się zmotywować, gdy nikt nie obserwuje naszego trybu pracy, a na wykonanie obowiązków mamy dużo czasu. Warto zatem wyrobić w sobie odpowiednie nawyki.

czas home office
fot. Pexels.com

Na początku każdego dnia postaraj się zaplanować, w jakim czasie pracujesz, kiedy masz przerwę, do której godziny chcesz wykonać dane obowiązki. Następnie należy się ściśle trzymać swoich własnych zasad. Jeśli forma zatrudnienia pozwala na elastyczne godziny pracy, można na początku trochę poeksperymentować i sprawdzić, podczas której części dnia jesteśmy najbardziej produktywni.

Mądra praca zdalna ze sprzętem

Warto zadbać także o odpowiednie przechowywanie rzeczy niezbędnych do pracy. Postaraj się nie „mieszać” dokumentów czy sprzętów prywatnych ze służbowymi. Wyznacz odpowiednie półki czy szuflady, w których umieścisz tylko rzeczy związane z pracą. To nie tylko sposób na poprawę higieny pracy, ale także możliwość zaoszczędzenia sporej ilości czasu.

home office
fot. Pexels.com

Oprócz psychologicznych czynników bardzo ważna jest też sama higiena pracy przy komputerze. Przede wszystkim ekran powinien znajdować się około 45–70 cm od oczu, w zależności od jego rozmiaru. Monitor musi być odchylony nieznacznie do tyłu. Pamiętajmy także o tym, aby siedzieć w odpowiedniej pozycji. Plecy powinny być wyprostowane i przylegające do oparcia krzesła, a przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do 90 stopni. Ważne jest również oświetlenie w pomieszczeniu, w którym będziemy pracować: światło nie może odbijać się na ekranie.

Długie spędzanie czasu przed komputerem męczy oczy oraz ciało, dlatego należy pamiętać o robieniu regularnych przerw, podczas których najlepiej jest się trochę poruszać.

Higiena nauki zdalnej

Przystosowanie się do tych warunków jest trudne nawet dla osób dorosłych; dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym to zadanie może stanowić jeszcze większy problem. Warto pamiętać, że lekcje w szkołach zawsze opierały się na komunikacji twarzą w twarz. To kwestia, która znacznie utrudnia utrzymanie higieny nauki zdalnej w porównaniu ze współczesnymi zawodami, które często całkowicie nadają się do pracy z domu.

nauka w domu
fot. Pexels.com

Przede wszystkim powinniśmy nauczyć dziecko, aby przed rozpoczęciem zdalnych lekcji przygotowało się tak samo, jak w momencie wyjścia do szkoły. Oznacza to na przykład wcześniejsze wykonanie porannej toalety, zjedzenie śniadania i ubranie się. Higiena pracy zdalnej ucznia niejednokrotnie jest zachwiana przez to, że traktuje się ten czas jako „nieprawdziwą” naukę. W trakcie lekcji wielu uczniów wyłącza mikrofon lub kamerę, aby poświęcać czas na inne rzeczy. To bardzo niekorzystny nawyk, który często kończy się potrzebą nadrabiania materiału.

Praca zdalna – zasady home office są podobne do zasad higieny pracy w szkole

Tutaj również musimy zadbać o odpowiednie miejsce do nauki – takie, które będzie się kojarzyć z pracą, a nie wypoczynkiem. Ważne jest także odpowiednie przechowywanie materiałów edukacyjnych. W pewnym zakresie dzieci już wcześniej musiały uczyć się w domu, odrabiając lekcje czy powtarzając materiał. Dzięki temu wielu uczniów jest już w pewnym stopniu gotowych do przejścia na naukę zdalną.

Informacje i wskazówki można znaleźć także na stronie internetowej MEN, która opisuje nauczanie zdalne dla różnych etapów edukacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here