Pandemia to niezwykle trudny czas dla każdego. To wyzwanie dla rodzin, jak i dla całej gospodarki. Chociaż staramy się myśleć pozytywnie, to przyszłość pozostaje pod znakiem zapytania. Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Dziecko i pandemia – dlaczego komunikacja z dzieckiem jest tak ważna?

Edukacja zdalna przez długi czas była traktowana jak fanaberia, jednak teraz jest na porządku dziennym w całej Polsce. W przypadku tak nieprzewidywalnego zagrożenia, jak COVID-19, szkoły są zamykane tylko po to, żeby po krótkotrwałym otwarciu, zamknąć je ponownie. Nasze pociechy wychowują się w niezwykle burzliwym, trudnym i chaotycznym okresie, który może mocno wpłynąć na ich dalszy rozwój. Nie ma powodów do paniki, ale warto być uważnym i stawiać na dobrą komunikację ze swoim podopiecznym. Pamiętajmy, że to, jak sami się czujemy, często rzutuje na nasze dzieci. Dlatego nasze nadmierne obawy i panika może doprowadzić do reakcji histerycznych także u nich. Spokój jest tutaj kluczem, który wraz z racjonalnym myśleniem może uratować nas wszystkich.

dziecko covid
fot. Pexels.com

Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

Warto posłużyć się łatwymi do zrozumienia analogiami. Jeśli dziecko pamięta, jak było chore w ostatnim czasie, zawsze można mu przypomnieć złe samopoczucie i gorączkę, a następnie powiedzieć, że to jest coś podobnego, ale znacznie bardziej niebezpiecznego. W internecie znajdziemy wiele filmików i przyjaznych animacji, które dobrze pomogą młodym osobom dobrze wyobrazić sobie powagę sytuacji.

Ważne jest, żeby pomóc dziecku zauważyć pozytywy podczas kryzysu. Nie może wyjść spotkać się z kolegami na podwórku, nie pojedzie na obiecaną wycieczkę do Disneylandu, ani nawet do kina. W konsekwencji może być niezadowolone, narzekać na nudę i chodzić przez długi czas naburmuszone. Jeśli nie rozumie dobrze sytuacji, może nawet zacząć obwiniać rodziców o całokształt okoliczności. Nie możemy go karcić za takie podejście. Nie dość, że tylko wzmocni to jego negatywne emocje, to jeszcze sprawi, że dziecko będzie się czuło winne. Z tego powodu, należy zwrócić uwagę na to, co dobre. Może i nie wyjedziemy na wakacje, ale możemy spędzić czas tutaj, razem, bezpieczni. Można wykorzystać ten czas na wspólne oglądanie ulubionych rodzinnych filmów, organizować spotkania online z kolegami i koleżankami pociechy, a także z rodziną. Co więcej, można wspólnie rozwijać hobby, grać w planszówki. Sposobów na zajęcie czasu jest wiele. 

koronawirus
fot. Pexels.com

Koronawirus i szkoły – pandemia to nie wakacje!

Chociaż epidemia wywróciła nasze życie góry nogami, to jest jedna, istotna kwestia, której absolutnie nie można ignorować. Przez COVID-19 szkoły prowadzą lekcje online, nauczyciel nie może nadzorować tego, co podczas zajęć robi uczeń i czy na pewno przykłada się do nauki. W zaciszu domowym dziecku łatwo lekceważyć naukę i się do niej nie przykładać. Samo nauczanie zdalne może traktować jak wakacje w czterech ścianach. Dziecko powinno zrozumieć, że pomimo tego, że lekcje są prowadzone zdalnie, i tak musi się do nich przykładać i podchodzić do nich na poważnie. Musi słuchać nauczyciela, odrabiać pracę domową, jak i rozwijać potencjalne akademickie zainteresowania.

Edukacja zdalna, pomimo wysiłków nauczycieli, może przyczynić się do braków w wykształceniu wśród młodych osób, zwłaszcza że została wprowadzona szybko, w wyniku nagłej sytuacji. Z pewnością będzie małemu brakowało szkolnych zabaw i rozrabiania na przerwie. Właśnie należy zadbać o to, by po dniu zajęć miał możliwość relaksu oraz kontaktu z innymi. Nawet jeśli jego relacje społeczne ograniczają się do cyberprzestrzeni.

dziecko koronawirus
fot. Pexels.com

Dawajmy przykład dobrym zachowaniem

Szczerość i rzeczowość są kluczem w dobrej komunikacji. Nie panikujmy, ale nie pozwólmy też dziecku bagatelizować zagrożenia. Pomóżmy mu w nauce, jak i w relaksie. Nauczmy też dobrych nawyków – mycie rąk mydłem, kasłanie w łokieć, zachowywanie dystansu, noszenie maseczki. Chociaż dzieci bywają uparte, to jednak będą w stanie zrozumieć, że zmiana ich aktualnej sytuacji zależy też od ich wkładu w pokonanie lub powstrzymanie pandemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here