Bycie w formie jest bardzo ważne, szczególnie teraz, gdy nasz tryb życia radykalnie się zmienił. Okazji do poruszania się jest coraz mniej – zarówno przez zimę, jak i pandemię. W takiej sytuacji łatwo o przybycie zbędnych kilogramów. Poznaj diety na odchudzanie, które przysłużą się całej rodzinie.

Zadbaj o zdrowie – odpowiednia dieta to podstawa

Dodatkowa masa ciała do pewnego momentu nie jest problemem, jednak warto się pilnować, by liczby na wadze nie przekroczyły krytycznego poziomu. Najistotniejszą kwestią w utrzymaniu zdrowego trybu życia jest przygotowanie odpowiedniej diety. Powinna być przede wszystkim bogata we wszystkie składniki, których nasze ciało potrzebuje do sprawnego funkcjonowania. Gdy nasze ubrania stają się coraz ciaśniejsze, warto zastanowić się nad sposobami powrotu do swojej normalnej wagi. Jak ważyć mniej? Wystarczy zdrowo gotować dla całej rodziny i trzymać zbilansowaną dietę, a wszystko wróci do normy.

przepisy dla rodziny
fot. Pexels.com

Złota zasada każdej diety: pozbądź się niezdrowych przekąsek

Robisz dla swoich dzieci pożywne śniadanie, by miały siłę cały ranek się uczyć, a one po jakimś czasie sięgają po słodkiego batonika lub niezdrowe chipsy? Pora z tym skończyć! Najczęściej to właśnie bardzo przetworzone, tłuste lub słodkie jedzenie jest powodem, dla którego nasza masa rośnie. Chipsy, batoniki i inne przekąski są szybkim sposobem na zażegnanie głodu, jednak zazwyczaj są także bardzo niezdrowe dla naszego organizmu. Tego typu produkty to źródło tak zwanych pustych kalorii – co prawda dodają na chwilę energii, jednak nie mają odpowiednich wartości odżywczych.

Przekąski to przede wszystkim cukry proste i tłuszcz. Nawet jeżeli staramy się, by jeść ich stosunkowo mało, to musimy mieć na uwadze, że produkty tego rodzaju nie dostarczają nam witamin, minerałów i innych niezbędnych składników. W połączeniu z jedynie krótkotrwałym wzrostem energii sprawia to, że często próbujemy jeść ich za dużo, co prowadzi do wzrostu wagi. Warto zastąpić niezdrowe podjadanie zdrową przekąską. Zamiast kalorycznych chipsów lepiej jest na przykład pokroić ulubione warzywa w talarki i podpiec je w piecu z dodatkiem przypraw. To pyszna, podobna w smaku do chipsów przekąska, która jest zdrowa i nie zawiera nadmiaru tłuszczu. Dzięki takim pomysłom gotowanie dla rodziny stanie się przyjemnością!

diety
fot. Pexels.com

Dieta dla całej rodziny: niski indeks glikemiczny receptą na utratę wagi

Czy dieta na utratę wagi polega na jedzeniu samych niskokalorycznych warzyw na śniadanie, obiad i kolację? Niektórym może się wydawać, że tak właśnie jest, lecz każdy porządny dietetyk wyśmieje taką propozycję. Na szczęście istnieją znacznie przyjemniejsze sposoby na odchudzanie. Można odżywiać się dobrze i smacznie – wystarczy sprawdzić, jakie produkty mają niski indeks glikemiczny (IG). Pamiętajmy, że wpływa na niego odpowiednia dieta.

Jadłospis dla całej rodziny oparty na produktach o niskim indeksie glikemicznym to świetna decyzja. Dlaczego? Indeks glikemiczny określa, jak szybko wzrasta poziom glukozy w naszej krwi po zjedzeniu danego posiłku. Najwyższym możliwym stężeniem jest 100, a wartości uznawane za niski indeks wahają się od 50% do 70%. To kluczowa informacja przede wszystkim dla osób chorych na cukrzycę, jednak warto wykorzystać ją także w konstruowaniu swojej diety. Informację o indeksie glikemicznym można znaleźć na opakowaniach produktów. Dzięki tym danym możemy z łatwością opracować nieskomplikowany, pyszny jadłospis dla całej rodziny, który polubią nawet najmłodsi.

odchudzanie rodzina
fot. Pexels.com

Do produktów o niskim indeksie glikemicznym możemy zaliczyć:

  • nabiał – wszystkie produkty mleczne, łącznie z jajami kurzymi, mają niski IG. Ważne jest, aby nie były dodatkowo słodzone;
  • świeże owoce – im owoc jest bardziej dojrzały, tym jest słodszy, więc jego wartość indeksu glikemicznego rośnie;
  • ryby i owoce morza,
  • warzywa strączkowe,
  • chleb i makaron razowy,
  • oleje roślinne,
  • orzechy i nasiona.

Wymienione produkty to właściwie podstawa każdej kuchni – każdy z nas powinien je mieć w szafce lub spiżarce. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stworzyć pyszne posiłki bez zastanawiania się, jak zdrowo gotować. Jak widać – jest to prostsze, niż się wydaje!

dieta dla całej rodziny
fot. Pexels.com

Pyszna dieta dla całej rodziny

Znając podstawy dobrego żywienia, nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy na dietetyka, który ułoży skomplikowany jadłospis, w którym połowa propozycji okaże się niezjadliwa dla dzieci. Warto poświęcić chwilę na sprawdzenie informacji takich jak wartości odżywcze i indeks glikemiczny ulubionych produktów, by przygotować dietetyczne dania dla całej rodziny. Dzięki temu z łatwością można stworzyć bazę zdrowych, smacznych potraw bez potrzeby głowienia się za każdym razem, co zrobić na obiad. Odpowiednia dieta jest naprawę ważna!

Dla osób poszukujących gotowych diet warto polecić między innymi tak zwaną dietę jogurtową, która pozwala na szybką utratę zbędnych kilogramów i zadbanie o zdrowe funkcjonowanie jelit. Polega ona na jedzeniu jogurtu lub kefiru do każdego posiłku. Dzięki temu funkcjonowanie naszego układu trawiennego poprawia się i przy okazji sprawniej chudniemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here