Badanie moczu to jedno z najważniejszych badań, na które warto się zdecydować przynajmniej raz na kilka miesięcy. Dzięki temu pacjenci mogą się dowiedzieć, jak funkcjonuje ich organizm oraz co dzieje się z układem moczowym. Analizy moczu dokonuje się w laboratoriach, uzyskując przy tym wiedzę na temat tego, jakie konkretnie składniki znajdują się w moczu. Niektóre z nich mogą świadczyć o tym, że w organizmie dochodzi do przeróżnych nieprawidłowości, na które powinno się jak najszybciej zareagować.

Białko w moczu – co to może oznaczać? Podstawowe objawy i przyczyny

Warto mieć pełną świadomość tego, że białko w moczu nie wróży nic dobrego. Jest to jeden ze składników, którego nie powinno być w moczu, dlatego też tak ważne jest regularne wykonywanie badań. Białkomocz dzieli się na trzy podstawowe wersje, a mianowicie: białkomocz znikomy, mierny oraz znaczny. Występowanie białka w moczu może oznaczać m.in. nieprawidłową pracę nerek. Na samym początku trudno zaobserwować w swoim moczu białko, jednak z czasem staje się to dużo prostsze. Kluczowe jest uważne obserwowanie wydzielanego płynu ustrojowego, który będzie mocno pienisty. Inne objawy białka w moczu to m.in.:

  • opuchlizna stóp, dłoni, twarzy i brzucha;
  • stosunkowo wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Obserwując u siebie powyższe objawy, nie należy ich bagatelizować, lecz czym prędzej udać się do lekarza specjalisty. Białkomocz może mieć bardzo zróżnicowane podłoże, a do tej grupy należą m.in.: kłębuszkowe zapalenie nerek, nadciśnienie tętnicze, kiła, cukrzyca, wirusowe zapalenie wątroby, białaczka, anemia sierpowata i hipoglikemia.

Białko w moczu – jak zabrać się za leczenie?

W tym momencie warto zastanowić się nad tym, jak zabrać się za leczenie białkomoczu. Wszystko będzie zależne przede wszystkim od tego, jaka jest przyczyna występowania białka w moczu. W związku z tym nie należy działać na własną rękę, lecz udać się czym prędzej do wykwalifikowanego specjalisty z branży medycznej. Białko występujące w moczu może mieć ścisły związek z chorobami współistniejącymi. W takiej sytuacji zdecydowanie najlepszym wyborem będzie leczenie przyczynowe, które powinno być dodatkowo ukierunkowane na konkretne schorzenia i przypadłości (np. przy nadciśnieniu tętniczym stosuje się leki obniżające ciśnienie).

Jak zapobiec białkomoczowi?

Niekiedy obecność białka w moczu wiąże się z występowaniem chorób przewlekłych, a co za tym idzie, leki będzie się przyjmowało przez wiele lat swojego życia. Jeśli pacjenci nie chcą mieć w swoim moczu tego składnika, powinni zadbać o odpowiednią profilaktykę, a konkretniej o optymalną higienę układu moczowego, prawidłową dietę (ustaloną wraz z doświadczonym dietetykiem) i umiarkowaną aktywność fizyczną. Dieta jest wtedy wolna od nadmiaru produktów spożywczych bogatych w białko, a więc od nabiału, roślin strączkowych, mięsa i ryb. Najważniejsza jest właściwa diagnoza, a tę stawiać może wyłącznie kompetentny specjalista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here