Rumień na twarzy to efekt nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Może do niego dojść z różnych przyczyn. Zazwyczaj jednak następuje on wskutek działania czynników drażniących, zmian hormonalnych, bądź nieprawidłowej pielęgnacji. Niektóre dolegliwości takie jak trądzik różowaty czy AZS również mogą przyczyniać się do nieestetycznego zaczerwienienia. Jakie są najczęstsze przyczyny rumienia na twarzy i w jaki sposób można go zredukować? Podpowiadamy.
Rumień na twarzy — przyczyny
Rumień na twarzy objawia się w postaci zlokalizowanych na nosie, brodzie, czole lub policzkach miejscowych, czerwonych plamek. Mogą one stale pojawiać się w tych samych miejscach lub zmieniać lokalizację. Dodatkowo nierzadko towarzyszy im pieczenie, uczucie suchości i swędzenie skóry.
Przyczyn rumienia na twarzy jest wiele. Jeżeli przybiera kształt motyla, wówczas może być objawem poważnej choroby autoimmunologicznej, jaką jest toczeń. Zazwyczaj jednak wywołują go czynniki atmosferyczne takie jak promieniowanie UV, zmiany temperatur, ale i niektóre leki, produkty spożywcze, wysiłek fizyczny, zaburzenia hormonalne czy czynniki chemiczne.
Rumień na twarzy a cera naczynkowa
Rumień na twarzy bardzo często jest objawem cery naczynkowej. Charakteryzuje się ona zlokalizowanymi dość płytko naczyniami krwionośnymi, które znacznie szybciej reagują na czynniki drażniące niż inne cery. Dodatkowo jest cienka i delikatna, a z czasem poza zaczerwienieniem może objawiać się w postaci popękanych naczynek, czyli tzw. pajączków.
Żeby pozbyć się rumienia na twarzy, należy unikać czynników drażniących, które wywołują zaczerwienienie i przy pomocy właściwej pielęgnacji nieco uodpornić skórę zwłaszcza na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Warto więc postawić na kremy hipoalergiczne o działaniu okluzyjnym i codziennie stosować filtry SPF.
Trądzik różowaty a rumień na twarzy
Przyczyną rumienia na twarzy może być także trądzik różowaty. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, która dotyka zwłaszcza kobiety. Jego przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, niewłaściwie funkcjonujący układ odpornościowy, a także zaburzenia naczynioruchowe.
Jeżeli to trądzik różowaty odpowiada za zaczerwienienia na twarzy, nie wolno sięgać po kosmetyki dedykowane jednostce chorobowej o podobnie brzmiącej nazwie jaką jest trądzik pospolity, ponieważ tylko pogorszą one sytuację. Warto postawić na delikatne, hipoalergiczne preparaty dedykowane cerze wrażliwej, naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Jeżeli ich działanie nie będzie wystarczające, należy udać się do dermatologa.
Jak zredukować rumień na twarzy?
Żeby zredukować rumień na twarzy, należy wcześniej poznać przyczynę jego powstawania, ponieważ to od niej uzależnione będą kolejne kroki. Niektóre osoby nie potrafią rozróżnić na przykład cery naczynkowej od zjawiska, jakim są plamy wątrobowe na twarzy, dlatego warto udać się do dermatologa lub chociaż kosmetologa, aby w pierwszej kolejności określić, z czym musimy walczyć.
Rumień na twarzy a właściwa pielęgnacja skóry
Bardzo ważną krokiem w redukcji rumienia na twarzy jest właściwa pielęgnacja skóry. Warto więc sięgnąć po produkty z grupy dermokosmetyków, które są hipoalergiczne i pozbawione czynników drażniących. Najlepiej jeżeli będą dedykowane do skóry wrażliwej, naczyniowej lub z trądzikiem różowatym.
Niezwykle istotna jest również ochrona przeciwsłoneczna. W wielu przypadkach rumień na twarzy wywołuje nawet niezbyt intensywne promieniowanie słoneczne, które dodatkowo może zaostrzać stany zapalne skóry. Dlatego każdego dnia, nawet zimą, kiedy wydaje się, że słońce nie operuje, należy nakładać filtry z wysokim SPF.