Wiele osób boryka się z wieloletnim uzależnieniem od papierosów.  Warto jednak uświadomić sobie szkodliwy wpływ nikotyny na organizm oraz jakie skutki niesie ona w perspektywie długofalowej. Świadomość spustoszenia obecnego w organizmie palacza stanie się solidną podstawą do zbudowania motywacji, która jest kwestią kluczową w walce z każdym nałogiem. Jak uwolnić się od obecności dymu tytoniowego w naszym życiu? Poznaj najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się nałogu!

Nikotyna – mechanizmy i wpływ na organizm

W samym dymie papierosowym zawiera się około 4000 czynnych związków, a najsilniejszym i najbardziej psychoaktywnym jest nikotyna. Jej działanie opiera się na pobudzaniu ośrodkowego układu nerwowego dzięki tzw. receptorom nikotynowym, obecnym w tkance mózgu. Już małe dawki nikotyny są zdolne do działania stymulującego, pobudzającego organizm oraz zwiększającego ciśnienie tętnicze krwi. Równocześnie dochodzi do uwolnienia hormonu szczęścia, czyli dopaminy, serotoniny i innych poprawiających samopoczucie substancji. To właśnie ta reakcja organizmu staje się dla palaczy uzależniająca. Nikotyna jest szybkim zastrzykiem łatwo dostępnego, choć krótkotrwałego uczucia zadowolenia.

Wszystkim palaczom z pomocą przychodzi najnowsza medycyna, która oferuje wiele różnych rozwiązań, a niewątpliwym atutem jest cena tabletek na rzucanie palenia desmoxan, które, jak większa część tego typu preparatów kosztują tyle, ile kilka paczek papierosów. Oprócz tabletek na rynku znajdziemy również preparaty w formie plastrów czy gum.  Ponieważ przyzwyczajony do pewnych nawyków organizm wręcz domaga się zażycia kolejnej dawki nikotyny, wówczas pojawia się głód nikotynowy, powodujący rozdrażnienie, spadek koncentracji, bóle głowy, zwiększony apetyt, a nawet bezsenność. Zażywane preparaty, ułatwiające rzucenie palenia, skutecznie niwelują wspominane, nieprzyjemne objawy.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Stan ulotnej przyjemności po zapaleniu papierosa nie jest z pewnością wart szkód, jakie tytoń wyrządza w organizmie palacza. Mowa tu wręcz o spustoszeniu całego ciała, zaczynając od zwiększania ryzyka zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, czy krtani. Oprócz układu oddechowego tytoń ma również wpływ na liczne choroby serca, udary mózgu, a nawet zaćmę. Wspomniane choroby to najcięższe z możliwych konsekwencji palenia, do tego dochodzą również takie, które w codziennym życiu ujawniają się dość szybko i bywają kłopotliwe. Spośród takich dolegliwości warto wymienić:

  •  spadek ogólnej kondycji fizycznej,
  •  pogorszenie stanu uzębienia,
  •  przyspieszone procesy starzenia się skóry,
  •  osłabiona pamięć i spadek kontentacji,
  • drażliwość,
  • większa skłonność do depresji,
  •  zaburzenia cyklu sennego,
  •  uczucie chronicznego zmęczenia,
  • zaburzenia erekcji.

Sposoby na rzucenie palenia

Palacze posiadający naprawdę silną wolę być może uporają się z rzuceniem nałogu samodzielnie, jednak dla znacznej większości ludzi będzie to proces pełen trudu i wyrzeczeń. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą ułatwić wyeliminowanie tytoniu z naszego życia. By cofnąć możliwie najwięcej zmian zaistniałych w organizmie, liczy się najszybsza reakcja, która da nadzieję na jak najpełniejsze oczyszczenie i regenerację całego ciała.

Nikotynowa terapia zastępcza

Polega na dostarczeniu nikotyny do organizmu, ale w czystej postaci, jako medycznych: gum, plastrów, pastylek do ssania, czy sprayów. Jest to więc szybka metoda wyeliminowanie codziennego kontaktu z rakotwórczym dymem papierosowym. Preparat stopniowo odzwyczaja organizm od nawyku palenia, dodatkowo wpływając korzystnie na objawy odstawienia. Kluczową kwestią podczas kuracji jest ścisłe zastosowanie się do zaleceń producenta leku.

Preparaty z cytyzyną

Substancja zbliżona właściwościami do nikotyny,  dla organizmu ma niejako stanowić substytut, ograniczający chęć zapalenia papierosa. Naśladując nikotynę, prowadzi do stopniowego, aż po całkowite wyeliminowanie szkodliwego nałogu. Tu również, jak w przypadku terapii nikotynowej, niezwykle ważne jest sumienne trzymanie się zaleceń producenta preparatu oraz rezygnacji z palenia już po 5 dniach od rozpoczęcia zażywania leku. Badania wykazują, że terapia cytyzyną, przynosi bardzo dobre i szybkie efekty, ponieważ kuracja obejmuje jedynie 25 dni i jest szeroko polecana przez lekarzy, jak i pacjentów.

Terapia poznawczo-behawioralna

Oprócz farmakologicznych rozwiązań istnieją także metody niezmuszające do spożywania nikotyny lub jej zamienników. A mowa tu o psychoterapii. Dzięki profesjonalnej pomocy terapeuty od uzależnień pacjent nauczy się technik rozładowywania nerwowości i stresu oraz zrozumie mechanizmy, które wcześniej popychały go ku papierosom. Psycholog w końcowym etapie leczenia pomoże palaczowi wypracować zupełnie nowe metody radzenia sobie w sytuacjach stresowych, prowadząc do wyleczenia szkodliwych przyzwyczajeń.

Jeśli powyższe terapie zawiodą, można skorzystać z metod niekonwencjonalnych, które co prawda nie mają pokrycia w badaniach medycznych, jednak mogą okazać się pomocne zwłaszcza w pielęgnowaniu w sobie silnej woli.

Hipnoza

Polegająca na wprowadzeniu umysłu w trans, podczas którego zwiększa się podatność na sugestię. Zajmujący się tym specjaliści zapewniają, że są w stanie „zaprogramować na nowo” umysł palacza, wpływając na zmianę postrzegania oraz chęć zapalenia papierosa.

Akupunktura

Zabieg polegający na bezbolesnym nakłuwaniu ciała igłami w konkretnych miejscach, w których mają występować punkty energetyczne odpowiedzialne za chęć sięgnięcia po papierosa. Według specjalistów pełna kuracja obejmuje 10 zabiegów i pozwala przywrócić ciału równowagę oraz zneutralizować niekorzystną energię, która przyczynia się do trwania nałogu.

Medytacja

Można ją praktykować samodzielnie, jednak z pomocą profesjonalisty na pewno przyniesie lepsze korzyści. Metoda ta ma na celu naukę odzyskiwania kontroli nad umysłem i ciałem, radzenie sobie z napięciem i nerwami, a także wyciszenie.

Jeśli stoisz przed podjęciem decyzji o walce z nałogiem, ważne jest, by znaleźć w sobie motywację i zawalczyć o własne zdrowie. Organizm w miarę możliwości odwdzięczy się zdrowiem, lepszym samopoczuciem, a w perspektywie także dłuższym życiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here