Samplery to instrumenty muzyczne, wykorzystywane do nagrywania sampli, czyli wcześniej przygotowanych próbek dźwięków. Są one wręcz niezastąpione do tworzenia muzyki elektrycznej. Co ciekawe, nie są wynalazkiem dzisiejszych czasów, ale ich pierwsze wersje powstawały już w latach 60’ i 70’. Pierwsze wersje samplerów były dosyć prymitywne i przypominały jedynie syntezatory. Były jednak chętnie wykorzystywane przez światowej sławy gwiazdy takie jak Stevie Wonder czy Czesław Niemen. Obecnie samplery cieszą się ogromnym powodzeniem i bywają stosowane zarówno na koncertach, jak i w domowych studiach. Myślisz o zakupie tego instrumentu i zastanawiasz się, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę? Poznaj nasze wskazówki.

Jaki sampler wybrać?

W dzisiejszych czasach dostępnych jest mnóstwo samplerów, które różnią się parametrami, wyglądem, ceną i wieloma innymi aspektami. Nic dziwnego, że wiele osób czuje się zagubionych w gąszczu oferowanych produktów. Firmy każdego roku prześcigają się w tworzeniu nowatorskich rozwiązań – zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką elektryczną. Pod wpływem emocji nie trudno o nietrafiony wybór oraz zakup urządzenia, które nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Czym więc kierować, aby podjąć dobrą decyzję? Przede wszystkim, należy starannie rozważyć swoje potrzeby. Jeżeli dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w samplingu prawdopodobnie nie potrzebujesz potężnego narzędzia do pracy z samplami na żywo, ale raczej coś prostego. Warto wtedy postawić na coś uniwersalnego, co jednak nie oznacza, że nie może posiadać wbudowanych efektów – na przykład pogłosów, echo, filtrów czy chorusów. Rozwiązanie takie przypadnie do gustu osobom kreatywnym, które lubią bawić się muzyką. A może nie jesteś pewny, czy sampling jest Twoją życiową pasją? W takim razie wybierz tańszy sprzęt dla początkujących, który posiada podstawowe opcje, takie jak odgrywanie swoich sampli, układanie ich w sekwencje oraz synchronizowanie.

Jaki sampler dla profesjonalisty?

A może masz już nieco doświadczenia z samplingiem i szukasz czegoś kompaktowe, z czym mógłbyś podróżować? Postaw na samplery, które można uruchomić w trybie dysku przenośnego i przegrać na nie ulubione dźwięki. Decydując się na kompaktowe urządzenie, wcale nie musisz obawiać się, że okaże się niewystarczające. Na rynku dostępne są modele, które mają wbudowane syntezatory, efekty wysyłkowe i master, transpozycję nut, możliwość sekwencjonowania brzmień zewnętrznych, jak i wewnętrznych oraz wiele innych opcji. Najbardziej wymagający użytkownicy i DJ mogą postawić na samplery, które pozwalają na wprowadzenie pętli perkusyjnych i elektronicznych do swoich utworów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here