Przyrządzenie zdrowego posiłku, który będzie smakować małym niejadkom, może okazać się trudnym zadaniem. Prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na smaczny oraz pożywny obiad dla dzieci.

Obiady dla najmłodszych – witaminy to podstawa

Smaczny obiad dla dzieci to prawdziwe wyzwanie – większość rodziców świetnie zdaje sobie z tego sprawę. Najmłodsi bardzo często stwarzają problemy, mówiąc lub sugerując, że czegoś nie zjedzą. Zazwyczaj tego typu sytuacje mają miejsce w przypadku podania posiłku składającego się z warzyw. To jednak kluczowe źródło witamin, które powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka – ich jedzenie jest niezwykle ważne.

Smaczny obiad dla dziecka
fot. Pexels.com

Jak namówić dziecko do jedzenia? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by nawet największy niejadek z przyjemnością zjadł zdrowy obiad. Na początek jednak warto zastanowić się nad przyczyną braku apetytu u dziecka. Czasami chodzi nie tylko o niechęć do zdrowych produktów – takie zachowanie może być objawem różnych problemów zdrowotnych.

Sposoby na zwiększenie apetytu u dzieci

Przyczyn utraty apetytu może być wiele – podobnie jak jego negatywnych skutków. Braki witamin, osłabienie organizmu czy większa podatność na choroby to tylko niektóre z przykrych efektów niskiego apetytu. Jeżeli nic nie działa i podejrzewamy, że mamy do czynienia z alergią, infekcją czy jakąkolwiek chorobą – powinniśmy bezzwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza. Nie zawsze jednak będzie to konieczne. Możemy poradzić sobie z niejadkiem na kilka sposobów – warto przy tym wykazać się kreatywnością.

Przygotowując obiady dla dzieci, możemy puścić wodze fantazji. Korzystajmy z barwnych składników, układajmy je na talerzach w nietypowy sposób oraz nadawajmy im nazwy, które zachęcą najmłodszych do jedzenia. W tym przypadku najlepiej posługiwać się nazwami pochodzącymi z bajek czy gier, które znane są dzieciom.

Zdrowe dania dla dzieci warto podawać na talerzykach lub w miskach, które są ozdobione kolorowymi motywami – ponownie najlepiej postawić na motywy z ulubionych gier i bajek. Jest to jeden ze sprawdzonych sposobów na zachęcenie dzieci do jedzenia. Inną sprawą, która zyskuje na popularności w ostatnich latach, są suplementy diety dla dzieci. Według producentów mają one zwiększać apetyt nawet największych niejadków.

Nie zapominajmy również o tym, że podstawą będzie szczera rozmowa z dzieckiem. Możemy podczas niej zapytać o powody małego apetytu, ulubione smaki oraz wiele innych rzeczy. Być może nasza pociecha po prostu ma już wykształcony swój własny gust – warto dostosować swoją kuchnię do jej potrzeb.

fot. Pexels.com

Czego nie powinno się robić?

Najczęściej powtarzanym błędem jest zmuszanie dzieci do jedzenia. Nieustannie powtarzane prośby, kary bądź okazywanie złości – to wszystko może doprowadzić do jeszcze większych problemów z apetytem. Nie należy zatem grozić zabraniem zabawki, zakazaniem deseru czy obrażaniem się. Znacznie lepszym sposobem będzie zachęcenie dziecka do jedzenia dzięki specjalnym przepisom dla dzieci.

Ciekawe pomysły na obiad dla dzieci

Dania dla dzieci-niejadków powinny zachęcać najmłodszych do spróbowania posiłku. Warto przy tym pamiętać, że młode osoby chętniej sięgają po smaki, które już znają. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie dodawanie do większości potraw składników, przy których mamy pewność, że nasze dziecko je lubi. U znacznej części rodziców sprawdzają się proste przepisy dla dzieci – między innymi potrawy składające się z makaronu i różnego rodzaju warzyw. Pozwalają nam one na tworzenie wielu kombinacji, ciekawe układanie potraw na talerzu, pobudzanie kreatywności oraz wyobraźni, a przy tym dostarczanie dziecku sporej ilości witamin.

Obiad dla dzieci nie musi być skomplikowany! Wystarczy kilka składników – najlepiej znanych dziecku. Jeżeli nie ma wśród nich bogatych w witaminy warzyw, warto zdecydować się na przygotowanie dziecku koktajlu warzywnego lub z dodatkiem owoców. Ciekawym pomysłem będzie również przygotowywanie posiłków na parze. Potrawy przyrządzone w ten sposób są świeższe, mają więcej smaku i koloru, a do tego są dość lekkie – to znakomity sposób na szybki obiad dla dzieci. Dodatkowo gotowanie na parze sprzyja zatrzymaniu witamin w warzywach.

Jakie smaki lubią najmłodsi?

Smak to bardzo indywidualna kwestia, jednak wśród większości dzieci wskazać możemy na wyjątkowe zamiłowanie do produktów słodkich. Dlatego od czasu do czasu w jadłospisie dziecka mogą znaleźć się słodkie naleśniki, racuchy czy pierogi. Z opinii wielu rodziców wynika również, że najmłodsi lubią produkty dość lekko doprawione. Zadbajmy więc o to, aby do posiłków nie dodawać sporej ilości soli, pieprzu i innych przypraw – szczególnie jeżeli nie są one znane naszemu dziecku.

Myśląc nad daniem dla dziecka, warto jednocześnie przygotować szybki obiad dla rodziny. Dzieci bardzo często chcą robić to, co robią ich rodzice – dotyczy to również jedzenia. Jeśli najmłodsi zaobserwują, że ich rodzice czy inni krewni mają na talerzach te same produkty, ich apetyt może natychmiastowo wzrosnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here