Każde dziecko rozwija się inaczej, jednak zawsze przychodzi wiek, w którym maluchy zadają swoim rodzicom czy opiekunom trudne pytania. W jaki sposób należy na nie odpowiadać, aby pomóc dziecku w poznawaniu świata?

Trudne pytania dzieci – dlaczego warto rozmawiać?

Od pierwszych chwil życia nieustannie rośniemy oraz rozwijamy się, na każdym kroku zyskując nową wiedzę i kolejne doświadczenia. Czasy te dla większości są na tyle odległe, że nie pamiętamy z nich zbyt wiele. Obserwując najmłodszych, łatwo jednak zauważyć, że jest to dla nich ciężki okres. Odpowiednie podejście z naszej strony musi opierać się na cierpliwości, skupieniu i zrozumieniu.

Praktycznie w każdym przypadku w pewnym momencie przychodzi faza na trudne pytania dzieci. Mogą one dotyczyć wielu naprawdę różnych tematów. Warto dokładnie przedyskutować każdy z nich, jednak wcześniej powinniśmy dowiedzieć się, jak rozmawiać z dzieckiem.

Jak rozmowa wpływa na rozwój dziecka?

dziecko
fot. Pexels.com

Szczera wymiana zdań to podstawa zdrowych relacji pomiędzy dzieckiem a jego rodzicami lub opiekunami. Jeżeli nie czujemy się pewnie podczas tego typu rozmów, warto wcześniej zastanowić się, jak mogą brzmieć trudne pytania dzieci. Książki tego rodzaju to sprawdzone źródło wiedzy – dzięki nim możemy przygotować odpowiedź nieco wcześniej. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, może wymagać odmiennego podejścia oraz indywidualnych sposobów prowadzenia rozmowy.

Rozmowy z dzieckiem mogą znacząco wpływać na jego rozwój. Zadawane przez najmłodszych pytania najczęściej dotyczą domu, ciała, a także wielu innych kwestii. Dzięki odpowiedziom na nie najmłodsi mogą pojąć podstawowe zasady, według których funkcjonuje otaczający ich świat. Odpowiednie wsparcie od bardziej doświadczonych opiekunów pozwala na rozwój wyobraźni, który jest bardzo przydatny zarówno w pierwszych latach życia, jak i w późniejszym okresie. Wielu rodziców decyduje się również na inne środki, których zadaniem jest wspomaganie prawidłowego rozwoju dzieci – wśród nich znajdziemy między innymi popularne suplementy diety.

Czego należy unikać w trakcie rozmowy z dzieckiem?

Większość dzieci wchodzi w wiek, podczas którego nieustannie zadaje masę pytań. Dla wielu rodziców oraz opiekunów może być to męczące. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość oraz wyrozumiałość, które pomogą każdej ze stron przejść przez ten trudny okres.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze będziemy znać odpowiedzi na pytania dzieci. W takim wypadku lepiej nie wymyślać odpowiedzi i nie kłamać, a przyznać się do niewiedzy i ewentualnie nadrobić braki – szczerość to podstawa zaufania. Ważną kwestią jest również spokojny, opanowany ton; w żadnym wypadku nie powinniśmy podnosić głosu. Takie zachowania mogą nieść wiele przykrych konsekwencji oraz negatywnie wpływać na psychikę dziecka. Jednym ze skutków może być zwiększony poziom stresu, który może prowadzić nawet do braku apetytu u dziecka. Tego typu efekty możemy w przyszłości powstrzymać, jednak może się do wiązać z dodatkowymi wydatkami czy stosowaniem specjalnie przygotowanych diet oraz posiłków dla niejadków.

Jak rozmawiać z dzieckiem, gdy zadaje trudne pytania?

dziecko
fot. Pixabay.com

Nie każde dziecko będzie chętne do rozpoczęcia rozmowy lub do jej kontynuowania. Z tego powodu w niektórych przypadkach warto samemu podjąć się tego zadania. Po pierwsze – na początku należy zastanowić się nad tym, o czym rozmawiać z dzieckiem. Ciekawych tematów może być wiele: począwszy od pokazywania oraz nauki kolorów, kształtów, dźwięków, aż po rozmowy o uczuciach, relacjach oraz emocjach. Wiele zależy od wieku dziecka, do którego starannie powinniśmy dostosować temat rozmowy. Odpowiedni dobór poziomu i poruszanych kwestii sprawi, że nasza pociecha będzie zaangażowana cały czas.

Ciężko znaleźć jedną, konkretną odpowiedź na pytanie, jak rozmawiać z dzieckiem. Warto jednak skupić się na tym, aby rozmowa była szczera oraz spokojna. Sami spróbujmy zadawać pytania, aby zachęcić małego rozmówcę do wypowiedzenia swojego zdania. Trudnym zadaniem dla wielu może być kwestia tego, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach. Jest to jednak temat jak każdy inny – wymaga szczerych odpowiedzi oraz delikatnego podejścia. Nie podnośmy głosu, nie pokazujmy swojego zdenerwowania, a gdy nie jesteśmy pewni odpowiedzi, sami sięgnijmy po nią do książki lub internetu. Musimy pamiętać o tym, że niewiedza nie jest wstydem, a okazją do poznania nowych rzeczy. Człowiek uczy się przez całe życie, a w tym procesie pomagać mogą szczere rozmowy i wymiana zdań oraz poglądów. Nawet wtedy, gdy właśnie ta wymiana zdań występuje pomiędzy małym dzieckiem a jego rodzicem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here