Brak apetytu u dzieci może nieść ze sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Jak poradzić sobie z niejadkiem? Ciekawym sposobem na zachęcenie naszej pociechy do jedzenia mogą być specjalne naczynia dla dzieci.

Brak apetytu u najmłodszych

Dzieci bardzo często zmagają się z zaniżonym apetytem, a nawet jego całkowitym brakiem. Może to wynikać z wielu przyczyn: od zwykłego znudzenia potrawami po problemy zdrowotne. Warto przy tym mieć na uwadze długą listę nieprzyjemnych skutków. Z tego powodu warto zadbać o to, aby dzieci chętniej sięgały po posiłki – zwłaszcza te zdrowe, bogate w witaminy oraz niezbędne do rozwoju składniki odżywcze.

Naczynia dla dzieci
fot. Pixabay

Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Między innymi są to popularne suplementy diety, które wzmagają apetyt. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że każde dziecko jest inne – dlatego warto rozpocząć od rozmowy z dzieckiem, które w końcu najlepiej orientuje się we własnych problemach.

Co może się znaleźć w menu dla dziecka?

Jadłospis dla niejadka powinien w głównej mierze składać się z potraw, które dziecko już zna. Z obserwacji wielu rodziców oraz opiekunów wynika, że najmłodsi znacznie chętniej sięgają po produkty, które spodobały im się już wcześniej. Nowe smaki mogą powodować strach bądź niesmak – powinny być zatem wprowadzane stopniowo, w niewielkich ilościach. Najskuteczniejszym sposobem jest postawienie na znane i lubiane produkty. Istotną kwestią jest to, aby w jadłospisie dziecka zamieszczać wiele warzyw oraz owoców, które są bogatym źródłem witamin. Możemy tworzyć z nich ciekawe kompozycje, które pobudzą wyobraźnię dziecka i zachęcą naszą pociechę do spożycia przygotowanego posiłku.

W jaki sposób zachęcić dziecko do nowych potraw? Warto puścić wodze fantazji i nadać posiłkom ciekawe nazwy. Najlepiej, jak będą one związane ze zwierzętami, postaciami z bajek czy gier – czyli tym, co najmłodsi lubią najbardziej. Nowe potrawy można podawać na specjalnych talerzykach oraz miskach, które zachęcą dzieci do jedzenia. Poniżej prezentujemy dziesięć najciekawszych naczyń, które przekonają nawet największego niejadka do zjedzenia obiadu.

fot. Pixabay.com

Naczynia dla dzieci, które zachęcą niejadka do jedzenia

Korzystanie ze specjalnych naczyń może zdziałać cuda. Nie od dziś wiadomo, że dzieci prędzej zainteresują się kolorowymi przedmiotami. Najlepiej postawić na naczynia z ciekawymi motywami. Przedstawiamy top 10 naczyń, które warto mieć w zestawie obiadowym dla dzieci. Podzieliliśmy je na trzy kategorie: produkty do samego podawania potraw, propozycje, które stawiają na indywidualizm oraz naczynia, które przydadzą się na etapie przygotowania posiłku.

fot. Pexels.com

Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Naczynia dla dzieci, dzięki którym podasz potrawę w ciekawy sposób

  1. Bajkowe naczynia – zestawy z motywami z najpopularniejszych bajek.
  2. Sztućce o ciekawych kształtach – to plastikowe łyżeczki lub widelce przeznaczone dla dzieci. Ich kształty mogą przypominać kolorowe kwiaty, samoloty, pióra i inne przedmioty. Niecodzienne formy skutecznie zachęcają najmłodszych do samodzielnego jedzenia.
  3. Naczynia zmieniające kolory – wśród nich znajdziemy zwłaszcza kubki, ale nie tylko. Talerze oraz inne naczynia, które zmieniają kolor pod wpływem temperatury, to znakomity sposób na zachęcenie do jedzenia.
  4. Talerze z przegródkami – to naczynia, które wyposażone zostały w specjalne przegródki, dzięki którym możemy oddzielić poszczególne elementy posiłku. Najczęściej są przy tym ozdobione kolorowymi motywami, dzięki czemu bardziej spodobają się dziecku.

Podkreśl kreatywność swojej pociechy i postaw na dobrą zabawę

  1. Talerze do dekorowania – to talerze dla dzieci, na których spodzie znajduje się jakiś wzór lub namalowany kształt, który można uzupełnić jedzeniem. Zabawa podczas posiłku może zwiększyć apetyt i zachęcić do jedzenia.
  2. Naczynia dla dzieci do malowania – to specjalne naczynia, do których dołączone są farbki. Dzięki nim dzieci mogą samodzielnie ozdobić swoje kubki, talerze czy sztućce, co zachęci ich do częstszego korzystania z nich.
  3. Talerze z imionami – były już naczynia ozdobione postaciami z bajek, teraz czas na imiona. Talerzyki, miski czy kubki z kolorowymi literkami, które układają się w imię dziecka, mogą zachęcić je do spożycia posiłku.

Jak przygotować ciekawą potrawę dla dziecka?

  1. Uśmiechnięte naczynia – najczęściej są to patelnie. Możemy na nich przyrządzić na przykład naleśniki, które zachęcą najmłodszych ciekawym wyglądem.
  2. Patelnia ze wzorkami do jajek – podobnie jak patelnie do naleśników, nadają potrawie charakterystycznego kształtu. Dziecko o wiele chętniej sięgnie po jajko w formie serduszka czy uśmiechniętej buzi niż przygotowane w tradycyjny sposób.
  3. Formy do pieczenia – mogą przybierać ciekawe kształty, które sprawiają, że nasze potrawy będą przypominać z wyglądu zwierzęta, samochody czy dinozaury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here