Tysiąc pierwszych dni w żywieniu dzieci jest kluczowe. Wie o tym z pewnością większość rodziców. Dbałość o posiłki najmłodszych jest ważnym zadaniem opiekunów. Co zrobić, kiedy dziecko odmawia przyjmowania posiłków? 

Dziecko nie chce jeść? Konsekwencja przede wszystkim

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu rodziców. Mamie i tacie, którzy mają do czynienia z niejadkiem, musi przyświecać jedna zasada – konsekwencja w działaniu. Jeżeli dziecko nie chce jeść jakiegoś konkretnego produktu, warto próbować podawać go wielokrotnie i pod różnymi postaciami. Rezygnacja z podawania marchewki czy szpinaku po jednej nieudanej próbie nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdarza się, że dzieci otrzymują łatkę niejadków, podczas gdy to rodzice zbyt szybko się poddają. Wielu rodziców decyduje się na podawanie dzieciom suplementów diety na brak apetytu. Rozwiązanie to wydaje się dobre, jednak najpierw warto zwyczajnie porozmawiać, czemu dziecko nie chce jeść danego produktu.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rodzice decydują o tym, co, kiedy i w jakiej atmosferze zostanie podanie dziecku, ale to ono podejmuje decyzję, ile zje i czy w ogóle to zrobi. Czy istnieje sposób na niejadka? U każdego dziecka będzie inaczej, ale warto zacząć od wystrzegania się błędów przez rodziców.

dziecko
fot. Pexels.com

Błędy rodziców, czyli dlaczego dziecko nie chce jeść

Co zrobić, gdy dziecko nie je? To pytanie często zadaje sobie wielu rodziców. Niestety, próbując znaleźć rozwiązanie tego problemu, często sięgają po nieprawidłowe sposoby. Te błędy rodzice popełniają najczęściej:

  • zmuszanie, które potęguje tylko niechęć do jedzenia,
  • poganianie, które szybko powoduje pojawianie się sytuacji stresowych,
  • nadmierne zabawianie służące przemycaniu posiłku,
  • oczekiwanie, że dziecko zje wszystko, co zostało mu podane,
  • podawanie zbyt dużej liczby posiłków, nieadekwatnej do potrzeb dziecka,
  • podawanie słodkich napojów i przekąsek między posiłkami,
  • poddawanie dziecka zbyt wielu bodźcom – na przykład przez towarzyszące jedzeniu oglądanie bajek czy korzystanie ze smartfona,
  • monotonność posiłków – dzieci nie lubią nudy, także na talerzu.

Wystrzeganie się takich błędów może pokazać, że to nie nasze dziecko jest niejadkiem, ale my w nieprawidłowy sposób podchodzimy do jego jedzenia. Nasze dziecko często niesłusznie określane jest jako niejadek. Przyczyny niechęci do jedzenia tymczasem mogą leżeć po naszej, rodzicielskiej stronie – warto o tym pamiętać i przeanalizować w pierwszej kolejności swoje własne zachowanie. Zdecydowanie łatwiej zacząć wprowadzanie zmian od samych siebie.

Przygotowywanie posiłków

Rodzice, którzy przygotowują jedzenie dla dziecka, muszą pamiętać o dobrym, zdrowym składzie. Nie od dziś wiadomo, że warto sięgać po proste produkty – jak najmniej przetworzone, najlepiej od sprawdzonych dostawców. Należy przy tym uświadomić sobie, że oznaczenie produktu napisem „dla dzieci” czy miłym, kolorowym, dziecięcym obrazkiem, wcale nie zapewnia nas o korzystnym składzie. Czytanie etykiet powinno wejść nam jako rodzicom w nawyk, jeśli zależy nam na zdrowym rozwoju dziecka.

Co może wpływać na to, że nasze dziecko to niejadek? Przyczyny mogą dotyczyć aspektu zdrowotnego – tak jest w przypadku 1–5% dzieci, którym towarzyszą zaburzenia odżywiania. Gdzie należy szukać pomocy w takiej sytuacji? Gdy mamy do czynienia z kwestią medyczną, warto zastanowić się, do jakiego lekarza pójść. Z niejadkiem należy udać się do pediatry, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zrobieniu podstawowych badań skieruje nas do ewentualnego specjalisty. Wielu rodziców słusznie sięga też po pomoc dietetyków. Pomocne mogą się okazać przepisy na obiad dla dzieci, które znajdziemy w sieci.

posiłek
fot. Pexels.com

O czym warto pamiętać, gdy dziecko nie chce jeść?

Rodzice dzieci, które niechętnie podchodzą do niektórych produktów, powinni stosować się do kilku poniższych zasad:

  1. Dbaj o atmosferę posiłku – nie zmuszaj dziecka i nie stresuj go, a czas na posiłek poświęcaj tylko dla rodziny.
  2. Zadbaj o aktywność fizyczną swojego dziecka – zdrowo zmęczone będzie bardziej chętne do jedzenia.
  3. Zadbaj, by przygotowywane posiłki były zdrowe i atrakcyjne wizualnie – sięgnij po ciekawe foremki, patelnie do smażenia na przykład placuszków o różnych kształtach i wzorach czy kolorową zastawę.
  4. Niechciane produkty podawaj konsekwentnie i na różne sposoby.
  5. Zadbaj o regularne posiłki.

Wszystkie powyższe zasady są niezwykle ważne, ale wydaje się, że znamy jedną najważniejszą: bądź dobrym przykładem dla swojego dziecka i pokaż, jak sam prawidłowo się odżywiasz! Podczas przygotowywania jedzenia możemy również wykorzystać wyobraźnię dziecka do tworzenia różnych wzorów oraz kształtów z jedzenia znajdującego się na talerzu. Można również pokusić się o zakup naczyń dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here