Miesiące jesienno-zimowe zdecydowanie nie są najlepsze dla tych, którzy lubią spędzać czas w ogrodzie, a także pielęgnować rośliny. Niska temperatura nie oznacza jednak, że musisz zrezygnować ze swojego hobby aż do wiosny! Zima to wbrew pozorom świetny czas dla ogrodników.

Zima – odżywcze warzywa

Niektóre warzywa można uprawiać w zimie. Jeśli posadzimy je w porę, będziemy mogli cieszyć się plonami niezależnie od pory roku. Takim warzywem jest na przykład jarmuż. Jest on nie tylko bardzo zdrowy (jest bogaty w witaminy C, A, E, K, H, PP oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy, białka, luteinę i zeaksantynę oraz minerały: wapń, magnez, fosfor, potas, sód), ale także bardzo odporny na niskie temperatury – może znieść mrozy nawet do -15°C. Potrzebuje on dużo miejsca, by komfortowo rosnąć, jednak oprócz tego nie ma większych wymagań, nie jest także wymagający jeżeli chodzi o glebę.

Kolejną zimową rośliną do ogrodu jest brukselka. Najczęściej spożywa się ją ugotowaną. Podobnie jak jarmuż jest bogata w witaminy i minerały (witaminy z A, C, K oraz witaminy z grupy B; kwas foliowy, sulforafan, potas, fosfor, magnez, sód, wapń). Najlepiej rozwija się na żyznym podłożu, ale jest w stanie wytrzymać temperatury nawet do -15°C.

brukselka
fot. Pexels.com

Zima – jakie warzywa hodować w ogrodzie?

Piękne i kolorowe kwiaty to coś, na co czeka każda osoba pielęgnująca rośliny. Okazuje się, że nie trzeba jednak czekać, aby nacieszyć się widokiem niezwykłych barw. Istnieją gatunki kwiatów kwitnących zimą. Należy do nich między innymi ciemiernik mieszańcowy, który ucieszy nas rozkwitem już w styczniu i lutym. Niestety, jeśli mróz sięgnie poniżej -20°C, ciemiernik nie zakwitnie.

Zimokwiat wczesny to kwiat, który rozkwita się w lutym. Charakteryzuje go przyjemny kwiatowy zapach oraz dwukolorowe ubarwienie płatków – zewnętrzne są jasnożółte, a wewnętrzne purpurowe.

ogród zima
fot. Pexels.com

Inną rośliną, atrakcyjną zimą jest na pewno wrzosiec. Ta krzewinka z rodziny roślin wrzosowatych charakteryzuje się przepięknymi drobnymi, wrzosowymi kwiatami. Wrzośce są małe (około 15-40 cm), ale rosną w gęstych kępach. Nie są one najłatwiejsze w hodowli – wymagają gleb lekko kwaśnych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych. Co więcej, podczas bardzo surowych zim mogą wysychać, dlatego warto chronić je przed mrozem. Jeśli jednak odpowiednio zadbamy o tę roślinę, efekt będzie wart naszych starań – przy sprzyjających warunkach wrzośce kwitną już w grudniu.

Kwitnące krzewy i drzewa w zimowym ogrodzie – czy zima na to pozwala?

Jeśli chcemy mieć kolorowy ogród zimą, warto zwrócić uwagę także na krzewy – wiele z nich przepięknie kwitnie nawet w trakcie niskich temperatur. Świetnym przykładem jest oczar. To rozłożysty krzew, który może sięgać do 2,5 metra wysokości i długości. W styczniu lub w lutym (ewentualnie w marcu w przypadku bardzo srogiej, długiej zimy) wzdłuż jego gałęzi zaczynają rozkwitać kwiaty o wąskich płatkach. Istnieje kilka odmian oczaru, a każda charakteryzuje się innym kolorem. Może być on żółty („Arnold Promise”), pomarańczowy („Jelena”) lub czerwony („Diane”). Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni, a wiosną zamieniają się w liście.

zima
fot. Pexels.com

Innym krzewem atrakcyjnym zimą jest jaśmin nagokwiatowy. Jego kwiaty rozwijają się od jesieni aż do marca. Tej roślinie nie sprzyja jednak mróz, jest ona więc wskazana do hodowli w cieplejszych regionach Polski. Oprócz żółtych kwiatów, krzew charakteryzuje się także intensywnie zielonymi pędami, które będą się pięknie piąć, jeśli damy im podpórkę.

Wśród odpowiednich roślin na zimę do ogrodu, znajdziemy nawet drzewa, takie jak leszczyna. Rośnie nawet do czterech metrów, a występuje w lasach liściastych i mieszanych lub naszych ogrodach. Męskie kwiaty to kilkucentymetrowe bazie, a z kwiatów żeńskich powstają orzechy laskowe. Leszczyna kwitnie jeszcze przed wiosną.

Zimowe piękno ogrodu zamknięte w nalewkach i konfiturach

Piękna roślina zimą to także dereń jadalny. Na początku marca, czyli jeszcze podczas zimy, na krzewie kwitną drobne żółte kwiaty. Jesienią zaś wyrastają na nim owoce, z których można zrobić nalewkę – dereniówkę. Krzew ten zdecydowanie zalicza się do roślin atrakcyjnych przez cały rok.

fot. Pexels.com

Warto wyhodować w ogrodzie także krzew dzikiej róży. Latem będziemy cieszyć się jego pięknie kwitnącymi kwiatami, zimą zaś – owocami, które pięknie się prezentują na tle śniegu. Mogą także służyć nam do domowych wyrobów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here