Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu lub miejscu pracy bezpośrednio wpływa na samopoczucie przebywających we wnętrzu osób. Zarówno zbyt wysoki poziom wilgoci, jak i zbyt niski niesie za sobą negatywne skutki. Spędzanie czas w pomieszaniach o wilgotności poniżej 40% jest wyjątkowo nieprzyjemne – w krótkim czasie przyczynia się do drapania w gardle, wysuszenia spojówek i błon śluzowych, powoduje też katar i uciążliwy kaszel. Stan taki sprawia, że rozsychają się meble i parkiety. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, by temu zapobiec i zadbać o jakość powietrza – najlepszym i najprostszym jest zainwestowanie w nawilżacz ewaporacyjny.

Nawilżacz ewaporacyjne – jak działa?

Nawilżacze ewaporacyjne to proste urządzenia, których działanie nie jest skomplikowanie. Inaczej bywają nazywane nawilżaczami dyfuzyjnymi. Wykorzystują zjawisko ewaporacji, czyli odparowywania wody. To najbardziej naturalny sposób, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Funkcjonowanie tych urządzeń polega na wytwarzaniu pary wodnej, a następnie wdmuchiwani jej do wnętrza pomieszczenia. Wyposażone są w wentylator, zbiornik na wodę oraz wymienne maty lub też obracające się w wodzie dyski. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zwiększenie poziomu wilgotności powietrza do 60%, co jest najbardziej pożądane. Nawilżacze ewaporacyjne przystosowane są do całodobowego funkcjonowania. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu urządzeń – różnią się one między innymi wielkością, mocą, wydajnością, głośnością czy obecnością dodatkowych funkcji.

Czym charakteryzuje się nawilżacz ewaporacyjne?

Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują naturalne zjawisko oraz wyróżniają się prostą budową, co ma wpływ na ich niską cenę oraz bezawaryjność. Są to chętnie wykorzystywane urządzenia do użytku domowego lub biurowego – między innymi ze względu na kompaktowy rozmiar oraz nowoczesny design. Nowatorskie nawilżacze utrzymane są w stonowanych kolorach oraz minimalistycznym charakterze, dzięki czemu nie zaburzają aranżacji wnętrza. Mogą być wyposażone w filtr, dzięki czemu nie tylko nawilżają powietrze, ale też oczyszczają z przykrych zapachów, zanieczyszczeń, alergenów czy też wirusów i grzybów. Umieszczone w nich wkłady antybakteryjne zapobiegają rozwojowi bakterii. Zazwyczaj charakteryzują się cichą pracą, dlatego nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych zadań czy odpoczynku. Aby zwiększyć funkcjonalność tego urządzenia, można wybrać nawilżacz z higrostatem. Niektóre modele pozwalają na przeprowadzenie procesu inhalacji lub aromaterapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here