Urządzamy pokój dziecięcy

0
530

Pokój dziecka rządzi się swoimi prawami. Powinien być urządzony w taki sposób, aby to pociecha się w nim dobrze czuła, a nie konieczne rodzice. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników – na przykład funkcjonalność pomieszczenia i odpowiednie wyposażenie. W końcu maluch będzie się w nim nie bawił, ale też spędzał czas, wypoczywał i spał. Jakich błędów warto więc unikać, a na jakie rozwiązania postawić? Oto kilka wskazówek.

Urządzamy pokój dziecka – czego unikać?

Coraz modniejsze stają się pokoje tematyczne dla dzieci – to prawda, że w wielu przypadkach to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, sprawa jednak nieco się komplikuje, jeżeli do końca nie jesteś pewny, czym interesuje się Twoje dziecko. Jeżeli pomysł okaże się nie trafiony, będziesz musiał zmieniać cały wystrój. O wiele lepszym rozwiązaniem jest urządzenie pomieszczenia w dosyć ponadczasowym stylu, na przykład skandynawskim, a jedynie dobranie do niego dodatków, które przypadną dziecku do gustu, takich jak lampka królik, łóżko z motywem piłki czy kolorowego dywanu. Innym błędem jest zapominanie o oświetleniu – tak naprawdę powinno ono być bardzo dobrze przemyślane, ponieważ bezpośrednio wpływa na samopoczucie dziecka, jego zdolność koncentracji czy dobry sen. Pokój dla ucznia powinien być wyposażony w lampkę, która daje rozproszone światło nie tylko na książkę, ale na całe biurko. W trosce o jego wzrok warto postawić na kilka źródeł światła w różnych częściach pomieszczenia. Przy łóżko powinna znaleźć się lampka nocna z żarówką o ciepłej barwie, co ułatwia zasypanie.

Pokój dziecka – komfortowy i funkcjonalny

Chciałbyś, aby pokój Twojego dziecka był bardzo ładny i nowoczesny? To świetnie, pamiętaj jednak, że nieskazitelnie białe meble dla kilkulatka to nie zawsze najlepszy pomysł – wystarczy kilka tygodni wspólnych zabaw, aby pojawiały się na nich ślady pisaków, plasteliny czy kredek. Wtedy pokój na pewno nie będzie się prezentował estetycznie. Nie oznacza to jednak, że najlepszym rozwiązaniem są krzykliwe kolory – chociaż wyglądają one ładnie w katalogach, w rzeczywistości mogą utrudniać koncentracje lub potęgować złość. Urządzając pokój malucha miej na uwadze, że szybko rośnie – być może najlepszym wyjściem będzie zakup regulowanych mebli, na przykład biurka czy łóżka. Będziesz miał wtedy pewność, że posłużą one przynajmniej kilka lat. Najważniejszą zasadą, o której warto pamiętać jest uwzględnianie zdania dziecka – to ono powinno czuć się w tym pomieszczeniu bezpiecznie i swobodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here