Nie ma wątpliwości, że właściwa pielęgnacja jamy ustnej czworonożnego pupila wchodzi w zakres podstawowych i regularnych zabiegów, jakie muszą być realizowane przez właściciela. Wszystko po to, aby zapewnić psu należyty stan zdrowia i kondycję oraz zniwelować ryzyko występowania problemów, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie zwierzęcia. Psu trzeba myć zęby i potwierdzi to każdy weterynarz. Jak często to robić i jakie akcesoria sprawdzają się w tym zakresie najlepiej? Poznaj szczegóły już teraz.

Dlaczego trzeba myć zęby psu?

Codzienna dieta psa rzeczywiście pozwala zapobiegać występowaniu licznych problemów z jego uzębieniem, natomiast wraz z wiekiem psa na zębach może pojawić się chociażby kamień. Zwierzę nie jest w stanie samodzielnie zadbać o jamę ustną, dlatego należy mu w tym pomóc. Przydatne są regularne kontrole u weterynarza, dzięki czemu reakcja na niepokojące sygnały może być natychmiastowa. Pamiętaj, że bagatelizowanie dolegliwości, jakie mogą pojawiać się w jamie ustnej Twojego pupila, może doprowadzić do groźnych chorób, a już na pewno do konieczności inwazyjnego leczenia. W skrajnych przypadkach zaniedbane zęby psa muszą być czyszczone z kamienia pod narkozą, co już nie jest dla zwierzęcia korzystne. Lepiej prowadzić nieinwazyjną profilaktykę, która akurat w zakresie mycia psich zębów nie wymaga poświęcania zbyt dużo czasu ani energii. 

Czym myć zęby psa?

W dobrych sklepach zoologicznych, takich jak e-sklep AquaelZoo.pl bez problemu znajdziesz niezbędne akcesoria do mycia psich zębów. Szeroki asortyment to między innymi szczoteczki do zębów, ale również specjalne płyny, maści i pasty. Zwracaj szczególną uwagę na rodzaj włosia szczoteczki do zębów oraz jej wielkość i dopasuj do rasy czy wieku psa. Dla szczeniaków najlepsze będą niewielkie szczoteczki z miękkim włosiem, dla starszych psów te większe, z włosiem twardszym. 

Wybierając pastę do zębów dla psa, skup się przede wszystkim na jej składzie. Najlepsze są te z wyciągami roślinnymi, ekologiczne, które po połknięciu nie stanowią dla zwierzęcia żadnego zagrożenia. 

Świetnym pomysłem jest również nabycie preparatów, które zapobiegają powstawaniu płytki bakteryjnej na zębach, w tym celu doskonale sprawdzają się środki w postaci sprayu. 

Raz na jakiś czas, zgodnie z zaleceniami producenta, możesz serwować swojemu pupilowi specjalne kości i smakołyki, które w swoim składzie zawierają w pełni bezpieczne substancje czyszczące zęby. 

Jak często myć psu zęby?

Sama technika mycia psich zębów jest zbliżona do tej, jaką stosuje człowiek, natomiast trzeba przyznać, że czworonożny przyjaciel może nie chcieć współpracować w tym zakresie. 

Aby przyzwyczaić psa do smaku pasty i samego szczotkowania zębów, istotna jest przede wszystkim regularność przeprowadzanych zabiegów. Najlepiej zacząć od okresu szczenięcego, myjąc psu zęby przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu pies nie tylko szybko przyzwyczai się do takiej pielęgnacji, ale najważniejsze jest to, że jego zęby pozostaną optymalnie zadbane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here