Nieprzypadkowo mówi się, że ktoś prawdziwie lojalny jest wierny jak pies. Udomowione czworonogi przez wieki zasłużyły na miano zwierząt wyjątkowo przywiązanych do człowieka. My też powinniśmy więc odwdzięczać się im prawidłową opieką uwzględniającą ich najważniejsze potrzeby. 

Codzienny spacer – bez niego ani rusz

Przekonajmy się, jak dbać o psa. Spacer to bez dwóch zdań podstawowa potrzeba naszego pupila. Spacer jest psu potrzebny dalece nie tylko w celu załatwienia podstawowych, fizjologicznych potrzeb. W odróżnieniu od nas psy są węchowcami. Świat odbierają w pierwszej kolejności poprzez zapachy, które poza domem atakują je setkami. Pies pragnie eksplorować tak różnorodną przestrzeń, badać ją, poznawać, odnajdywać ślady bytności innych zwierząt, w tym innych czworonogów. Podczas spaceru pies może wyładować energię, która nagromadza się w nim przez cały dzień. Ruch jest niezbędny dla zdrowia psa. Pozwala mu się też odstresować. Pamiętajmy o tym, by codziennie dawać naszemu pupilowi możliwość odbycia przynajmniej jednego dłuższego spaceru. Poza tym ważna jest stała rutyna – to korzyść nie tylko dla psa, ale i dla nas, którym systematyczność wypadów z czworonogiem ułatwi dobre zaplanowanie reszty dnia i wszystkich naszych obowiązków.

dbanie o psa
fot. Pexels.com

Regularna kontrola u weterynarza

Weterynarz to człowiek, do którego będziemy trafiać co jakiś czas przez całe życie pieska. Warto więc wybrać go starannie i zorientować się z wyprzedzeniem w opiniach na temat zwierzęcych lekarzy w naszej okolicy. Pamiętajmy przy tym o tym, że dobry weterynarz powinien umieć nawiązać swobodny kontakt zarówno ze zwierzęciem jak i z jego właścicielem – inaczej nie będzie w stanie prawidłowo przekazywać nam kluczowych informacji. Szczególnie pierwszą wizytę z naszym pupilem potraktujmy bardzo poważnie – jeśli doświadczenie będzie dla psa ciężkie i przykre, to później będzie trudno zaciągnąć go z powrotem do lekarskiego gabinetu.

Podstawową sprawą, jaką musimy się zająć, jeśli interesuje nas jak dbać o szczeniaka, a nie planujemy rozwijać psiej hodowli, jest kastracja psa. Taki zabieg daje nie tylko trwałą antykoncepcję, ale również chroni naszego podopiecznego przed wieloma chorobami. Kastracja psa – kiedy przychodzi na nią dobry moment? Zwierzę musi być już dojrzałe płciowo, więc będzie to zazwyczaj w zależności od rasy wiek siedmiu-dwunastu miesięcy. Co do zasady im większy pies, tym później dojrzewa i tym później trzeba go wykastrować. To kluczowy zabieg, który musi wykonywać doświadczony weterynarz.

v
fot. Pexels.com

Kąpiele

Również konsultując się z weterynarzem warto się zorientować, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena psa. Standardowa częstotliwość kąpieli to dwa-cztery razy na rok. Dobrze jednak wraz ze specjalistą zorientować się w wymaganiach tej konkretnej rasy czworonoga. Oczywiście jeśli nasz pupil wytarza się w czymś nieprzyjemnym, to przyda mu się dodatkowa kąpiel. Zadbany, zdrowy pies będzie szczęśliwszy, będzie dłużej żył i będzie wobec nas lepiej nastawiony.

Czesanie

To zabieg który wcale nie jest zarezerwowany dla psów o długiej sierści – choć oczywiście one wymagają go znacznie częściej, a niektóre nawet codziennie. Każdy pies powinien być jednak co najmniej raz na miesiąc wyczesany. Będziemy się do tego potrzebowali zaopatrzyć w specjalną szczotkę i grzebień. Do czesania przyzwyczajajmy psa od szczenięctwa. Jest niezbędne również dlatego, że to znakomita okazja by na spokojnie skontrolować zdrowie psa czy nie ma ran, zadrapań, pcheł, zmian na skórze.

Nie zapominajmy o zębach

Dobrze jest czyścić je specjalną szczoteczką codziennie od młodości. Zęby to jednak część ciała na którą powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie, jeśli szukamy informacji jak dbać o starszego psa. Psi senior jest wysoce narażony na wypadanie zębów i choroby jamy ustnej. Wskazane jest zapewnianie naszemu pupilowi specjalnych, naturalnych gryzaków. Warto wiedzieć, że starszy pies potrzebuje jeść mniejsze, za to częstsze posiłki. Na rynku można znaleźć odpowiednie karmy dedykowane właśnie starszym psom. Co do zasady dieta psiego seniora powinna być lekkostrawna. Bierzmy to pod uwagę również, jeśli sami przygotowujemy posiłki dla niego.

 

Wolisz koty? Mamy także przydatną listę kocich akcesoriów. A dla osób, które wolą oryginalne zwierzęta przygotowaliśmy listę ciekawych pupili domowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here