Regularne wykonywanie badań krwi stanowi podstawę prawidłowej profilaktyki zdrowotnej umożliwiającą wczesne dostrzeganie symptomów poważniejszych schorzeń i wczesne zapobieganie niepożądanym zmianom. Chociaż niektórzy mają obiekcje przed igłą i mogą obawiać się stresu i chwilowego bólu, to zdecydowanie warto badać krew. To najtańszy i najmniej inwazyjny sposób na przegląd stanu naszego zdrowia, czy ocenę skuteczności prowadzonych terapii. Kiedy warto wykonywać badania krwi? Jak często i jakie parametry analizować?
Nawet najprostsze badania mogą powiedzieć dużo!
Nawet podstawowe badania, które kosztują nie więcej niż kilkanaście złotych, mogą powiedzieć całkiem sporo na temat Twojego zdrowia i ewentualnych niekorzystnych zmian zachodzących w Twoim organizmie. Dlatego nigdy nie umniejszaj znaczenia morfologii, profilu lipidowego, badania glukozy, OB. Czy CRP. Żadne z tych badań nie nadwyręży zbytnio Twojego portfela, a już taki komplet powie całkiem sporo o Twoim zdrowiu – nawet jeśli czujesz się bardzo dobrze. Dzięki regularnym badaniom krwi udaje się w porę wychwycić i zapobiec wielu niekorzystnym zmianom, zanim jeszcze zaczną o sobie dawać znać w inny sposób.
Jak często wykonywać badania krwi?
Nie ma jednej, uniwersalnej reguły, którą można by zastosować do wszystkich osób. Osoby całkowicie zdrowe w młodym wieku z pewnością mogą badać się o wiele rzadziej niż ludzie starsi czy schorowani. W przypadku osób przed 45. rokiem życia, które nie uskarżają się na żadne dolegliwości i czują się dobrze, w większości przypadków można sobie pozwolić na nawet pięcioletnie interwały pomiędzy badaniami kontrolnymi (np. badając glikemię na czczo czy profil lipidowy). Po przekroczeniu 45. roku życia (u kobiet 50.) dobrze byłoby wykonywać najważniejsze badania nie rzadziej niż raz w roku. Dodatkowe badania krwi Ursus wykonujemy według zaleceń lekarza – dotyczy to szczególnie monitorowania postępów w podjętym leczeniu.
Jakie czynniki warto regularnie monitorować?
Na pewno podstawowym czynnikiem, który warto badać, jest morfologia. Obejmuje ona m.in. liczbę czerwonych i białek krwinek, płytek czy stężenie hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu. Mierzona jest również objętość erytrocytów czy stężenie hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Chociaż wyniki mogą wyglądać na pozornie nieznaczące, to na ich podstawie doświadczony lekarz jest w stanie wywnioskować bardzo dużo na temat Twojego zdrowia – m.in. stwierdzić niedobory niektórych składników pokarmowych, stany zapalne, zakażenia czy ocenić funkcjonowanie szpiku kostnego.
Bardzo proste badanie, jakim jest pomiar glikemii (glukozy we krwi), pozwala z kolei stwierdzić jak funkcjonuje gospodarka węglowodanowa organizmu. Podwyższony lub zbyt niski poziom glukozy na czczo może wskazywać na nieprawidłowości w rodzaju insulinooprności, hipoglikemii reaktywnej czy początkach cukrzycy – jeszcze zanim zaczniemy odczuwać tego rezultaty. Badanie to można rozszerzyć pomiarem hemoglobiny glikowanej, która pomoże ocenić średnie poziomy glukozy w ostatnich miesiącach.
Wspomniany wcześniej profil lipidowy, a więc cholesterol (całkowity, LDL i HDL), a także trójglicerydy to cenny wskaźnik do oceny gospodarki lipidowej, ryzyka zmian miażdżycowych czy spożywania zbyt dużej ilości kalorii. Nie powinno się ignorować wskazań przekraczających normę, ponieważ wysokie trójglicerydy są poważnym zagrożeniem dla zdrowia – dotyczy to ryzyka miażdżycy, ale nie tylko.
Warto ponadto regularnie wykonywać tzw. próby wątrobowe, czyli oznaczać enzymy produkowane przez ten organ, wykonywać koagulogram (badać krzepliwość krwi), oceniać poziom hormonów tarczycy – zwłaszcza jeśli występowały już wcześniej nieprawidłowości. Uzupełnieniem kompleksowych badań powinny być odczynniki OB i CRP, które wskazują na trwającą infekcję i są przydatnym narzędziem do profilaktyki poważniejszych chorób.