Wokół popularnej diety wegetariańskiej od lat krąży wiele mitów, które często są powodem do niepotrzebnych zmartwień, czy śmiechu. Jak naprawdę wygląda dieta wegetarian, jakie są jej skutki? Obalamy mity z nią związane.

Jak wygląda popularna dieta wegetariańska?

Dieta wegetariańska z roku na rok zyskuje na popularności, wiele osób decyduje się na wprowadzenie jej w swoje życie z licznych i odmiennych powodów. Najczęściej przytaczanymi są kwestie związane z jej pozytywnym wpływem na organizm, samopoczucie oraz zdrowy tryb życia. Wiele osób decyduje się na przejście na wegetarianizm ze względu na swoje poglądy. Niehumanitarne warunki, w których przetrzymywane są zwierzęta, ich traktowanie oraz wiele innych kwestii z tym związanych, wpływa na wzrost zainteresowania wegetarianizmem.

Warto podkreślić, że wegetarianizm dzieli się na kilka grup, które różnią się między sobą spożywanymi produktami. Do grup tych zaliczamy: semiwegetarianizm, laktoowowegetarianizm, pescowegetarianizm oraz laktowegetarianizm. Dołączyć możemy również weganizm oraz najbardziej rygorystyczny frutarianizm. Wymieniając różne odmiany wegetarianizmu, warto wspomnieć również o diecie witariańskiej, która z reguły nie wykreśla mięsa całkowicie, jednak jej zwolennicy zazwyczaj go odmawiają, decydując się na produkty roślinne, co ważniejsze – nieprzetworzone.

Z czego składa się dieta wegetariańska?

Obowiązujące w diecie wegetariańskiej zasady, będą różniły się w zależności od rodzaju przyjętej diety. Najpopularniejszą grupę stanowią jednak wegetarianie, którzy ze swojego jadłospisu wykluczyli mięso, ryby oraz owoce morza. Zatem żywią się głównie warzywami, owocami, nasionami, kiełkami, roślinami strączkowymi, grzybami czy orzechami. Jak widać, dieta wegetariańska może być bardzo bogata i rozmaita. Jednak przygodę z nią, warto rozpocząć od konsultacji ze specjalistą oraz przygotowania diety przez dietetyka

Wady i zalety diety wegetariańskiej 

Dieta wegetariańska posiada zarówno grono zwolenników, jak i przeciwników, dzięki czemu konfrontując ze sobą oba odmienne zdania, możemy wyciągnąć wnioski prezentujące zalety i wady diety typowo roślinnej. Do niewątpliwych plusów wegetarianizmu zaliczamy pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Dieta bogata w produkty pochodzenia roślinnego minimalizuje ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, otyłości i nadwagi, obniża poziom glukozy we krwi. Ponadto redukuje cholesterol i wpływa pozytywnie na oczyszczenie organizmu.

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile można schudnąć na diecie wegetariańskiej, jednak na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszego organizmu, przemiany materii, a także od tego, czy stosujemy się odpowiednio do zasad diety oraz wspomagamy ją, ograniczając niezdrowe przekąski, przykładowo słodkie czy smażone potrawy. Jeżeli stosujemy się do tych zasad, możemy zauważyć w niej elementy diety odchudzającej tygodniowej.

Negatywne skutki wegetarianizmu zdarzają się rzadko, a ich pojawienie się zazwyczaj wynika z nieodpowiedniego przestrzegania diety lub chorób. To właśnie dlatego tak ważną kwestią jest udanie się do lekarza. Pomoże on nam dobrać odpowiednią dietę, która z pewnością nam nie zaszkodzi. 

przepisy dla rodziny
fot. Pexels.com

Wegetarianizm a inne diety

Wegetarianizm bardzo często mylony jest z innymi dietami. Wynika to zazwyczaj z występowania jego wielu odłamów, które w niewielkim stopniu mogą różnić się od siebie. Najczęstsza pomyłka dotyczy wegetarianizmu i weganizmu, czym zatem różnią się od siebie? Przede wszystkim produktami, które wchodzą w skład popularnych diet. Wegetarianie odrzucają mięso, ryby oraz owoce morza. Weganie decydują się na zrezygnowanie również z produktów pochodzenia zwierzęcego, między innymi mleka czy jajek.

Mity związane z wegetarianizmem

Krążące wokół wegetarianizmu mity, wiążą się zazwyczaj z przekonaniem o jego negatywnych skutkach. Większość z nich została jednak obalona. Przykładowo mit mówiący o niedoborze u wegetarian białka. Dany składnik zawarty jest jednak w wielu produktach pochodzenia roślinnego, między innymi w grochu, fasoli, ciecierzycy, soi czy soczewicy. Dzięki temu wegetarianie są w stanie dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych składników. Kolejny mit jest bezpośrednio związany z powyższym, a dotyczy wegetarianizmu i sportu.

fot. Pexels.com

Wiele osób uważa, że dieta wegetariańska nie pozwala na przyswojenie odpowiedniej porcji witamin czy białka. Badania jednak potwierdzają, że odpowiednio skonstruowana dieta zapewni organizmowi odpowiednią dawkę energii i nie wykluczy możliwości uprawiania sportów. Innym znanym mitem jest negatywny wpływ wegetarianizmu na dietę cukrzyków. Został on podobnie obalony, przez co zdrowa i odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta roślinna, uważana jest obecnie za odpowiednią dla osób, zmagających się z cukrzycą. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here