Wiele osób decyduje się na wprowadzenie diety do swojego życia. Jedną z popularniejszych w ostatnich czasach jest dieta oczyszczająca. Możemy znaleźć wiele propozycji, jednak którą z nich warto stosować?

Jak działają diety na oczyszczenie organizmu?

Dieta oczyszczająca organizm należy do najpopularniejszych rodzajów diet, które cieszą się dużą sławą wśród dzisiejszych społeczeństw. Jej głównym celem, jak sama nazwa wskazuje, jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn, które zalegają w naszych ciałach. Ich obecność niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji, między innymi zmęczenie, brak energii, problemy z koncentracją, problemy skórne i wiele innych. Domowy detox nie jest jednak jedynym pozytywnym skutkiem prawidłowego stosowania tego rodzaju diety, kolejną ważną kwestią jest jej wpływ na nasze samopoczucie. 

Dieta oczyszczająca organizm i jej wpływ na nasze ciało

Dieta detox niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów, głównie dla naszego organizmu, często łączona jest z dietami odchudzającymi, których działanie może wspomagać. Jej skutki zazwyczaj nie są widoczne gołym okiem, gdyż efekty dotyczą w głównej mierze wewnętrznego oczyszczenia organizmu. Diety oczyszczające organizm mogą dotyczyć całego ciała bądź jego poszczególnych części, między innymi jelit czy skóry. Druga z opcji może zostać szybko zauważona, gdyż jej celem jest oczyszczenie zewnętrznej części ciała. Detox pozwala nam na zminimalizowanie poziomu toksyn, które gromadzą się w naszych organizmach, dzięki czemu możemy doświadczyć uczucia lekkości, dostarczyć sobie siły oraz energii.

dieta sałata
fot. Pexels.com

Wpływ diety oczyszczającej na nasz nastrój

Wszelkiego rodzaju diety oczyszczające wpływają również na nasze samopoczucie. Zarówno wewnętrzne oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn, jak i inne diety, przykładowo lekkie diety wegetariańskie, mogą poprawić nasz nastrój. Ich pozytywny wpływ wynika między innymi z pozbycia się szkodliwych substancji, a także dostarczenia organizmowi wielu witamin oraz substancji odżywczych. Niektórzy stosują diety tygodniowe, jednak opinie na ich temat są podzielone.

Jakie są rodzaje diet oczyszczających organizm?

W obecnych czasach różnego rodzaju diety cieszą się ogromną popularnością, wśród nich znaleźć możemy najsłynniejsze diety na oczyszczenie czy diety surowe, czyli takie, na które decydować możemy się sami, a także diety zalecane przez lekarza, przykładowo w przypadku diety cukrzycowej. Wynika to między innymi z mody na zdrowy tryb życia, co wpłynęło na zwiększenie wiedzy oraz świadomości społeczeństwa. Chcąc wprowadzić zmiany w swoim jadłospisie, możemy udać się po dietę od dietetyka. Dla niektórych może być to jednak kosztowne. Dlatego ci, którzy nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy, mogą zdecydować się na którąś z propozycji dostępnych w Internecie. Wybierając drugą opcję, należy być jednak ostrożnym, aby nie spowodować w swoim organizmie więcej szkód niż korzyści.

zdrowe jedzenie
fot. Pexels.com

Poniżej zaprezentujemy najpopularniejsze rodzaje diet detox i jadłospisów:

  • Detoks sokami lub bardzo podobny detoks koktajlowy, który zazwyczaj powinien trwać około 7 dni. W tym okresie osoba podejmująca się danej diety, pięć razy dziennie spożywa wyłącznie koktajle witaminowe lub soki. Ważne, żeby były zrobione ze świeżych owoców, dlatego najlepszą porą na detoks sokami jest lato.
  • Dieta składająca się z warzyw i owoców, które mogą zostać przetwarzane na różne sposoby. Można ją stosować przez dowolny okres. Składa się z pięciu posiłków dziennie, które komponować możemy zarówno ze świeżych warzyw i owoców, jak i kiszonych oraz suszonych. W jej skład wchodzą również świeżo wyciskane soki.
  • Detoks wodą z cytryną, czyli jeden z popularniejszych sposobów na oczyszczenie wewnętrzne organizmu. Tego rodzaju dietę można stosować przez długi okres, a od szklanki wody z cytryną zaczynać każdy dzień. Oprócz oczyszczenia organizmu można zaobserwować również spadek masy ciała, przez co praktyka ta często łączy się z dietami odchudzającymi. 
  • Herbaty oczyszczające są kolejnym znanym składnikiem diet, których celem jest oczyszczenie organizmu. Wybór wśród herbat oczyszczających jest spory. Zdecydować możemy  się między innymi na zieloną herbatę, miętę, melisę, koper czy wiele innych ziół. Co więcej, oprócz oczyszczania organizmu z toksyn, regulują one również pracę układu pokarmowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here