Diety to nie tylko sposób na zrzucenie kilku kilogramów, ale także sposób na lepszy oraz znacznie zdrowszy tryb życia. Jedną z nich jest dieta przeznaczona dla osób chorych na cukrzycę, jakie diety wyróżniamy i co warto o nich wiedzieć?

Cukrzyca – dlaczego dieta jest tak ważna?

Dieta cukrzycowa jest jednym z istotnych elementów leczenia uciążliwej choroby, zajmuje miejsce obok terapii farmakologicznej oraz insulinoterapii. Jej przestrzeganie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków, poprawia zarówno stan naszego zdrowia fizycznego, jak i zdrowia psychicznego. Dieta dla cukrzyka bogata jest w składniki, których zadaniem jest między innymi zmniejszenie stężenia glukozy, wartości hemoglobiny glikowanej oraz cholesterolu we krwi. Co więcej, odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta może obniżyć ciśnienie tętnicze. 

Dieta cukrzycowa powinna być stosowana u każdej osoby, u której rozpoznano daną chorobę. Odpowiednie wskazówki można uzyskać u specjalisty, decydując się na ułożenie sprawdzonej diety od dietetyka. Jednak wiele przydatnych informacji znaleźć możemy również w sieci, podobnie jak w przypadku innych rodzajów, przykładowo diety oczyszczającej lub diety odchudzającej tygodniowej

Najważniejsze zasady związane z dietą cukrzycową

Diety przeznaczone dla cukrzyków dopełniane są kilkoma rygorystycznymi zasadami, które należy dokładnie przestrzegać, aby prawidłowo zadbać o swoje zdrowie. Jedna z głównych zasad dotyczy spożywania pięciu posiłków dziennie. Bardzo ważne jest zachowanie regularnych odstępów czasowych oraz jedzenie o równych wyznaczonych porach. Co więcej, posiłki powinny być niewielkie. Do ich powstawania zaleca się stosowanie produktów o niskiej zawartości węglowodanów, dodatkowo łatwo przyswajalnych. Podczas komponowania diety bardzo ważną kwestią jest wzięcie pod uwagę wartości kalorycznych, składów produktów, zawartości węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Najważniejsze jest jednak odpowiednie dopasowanie do konkretnego przypadku, stwierdzenie rodzaju cukrzycy oraz nasilenia choroby, które ustala specjalista. Wśród typów cukrzycy wyróżniamy dwa rodzaje: 

 • Typu 1 – znacznie rzadziej spotykana, dotyka zwłaszcza osób młodych. Spowodować ją może niedostateczne wydzielanie insuliny przez trzustkę, co negatywnie wpływa na układ odpornościowy.
 • Typu 2 – drugi typ występuje znacznie częściej, a do jego przyczyn zalicza się w głównej mierze upośledzenie wrażliwości organizmu na insulinę, nadmierna jej produkcja, a następnie jej zahamowanie. Typ ten często wiąże się z otyłością.

Główne składniki pojawiające się w diecie dla cukrzyków

Dieta w cukrzycy to bardzo istotny element walki z chorobą, pomoże nie tylko poprawić stan naszego zdrowia, ale również samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że choroba u każdego może wyglądać inaczej, dlatego szczegółowe jadłospisy oraz zasady diety dla cukrzyków, należy ustalać indywidualnie z pomocą specjalisty. Jednak przed odbyciem szczegółowej konsultacji z lekarzem, w naszej głowie może pojawić się męczące pytanie „cukrzyca – co można jeść?” A czego powinno się unikać? Warto wiedzieć, że w skład posiłków, które zaleca się cukrzykom do spożywania, wchodzi kilka podstawowych produktów, których powtarzalność jest zauważalna.

fot. Pexels.com

Poniżej przedstawiamy produkty, z których można przyrządzić smaczne i proste obiady dla cukrzyka:

 • Warzywa i rośliny strączkowe
 • Produkty pełnoziarniste
 • Kwasy tłuszczowe omega3 oraz omega6
 • Ryby morskie
 • Orzechy i nasiona
 • Kwasy jednonienasycone 

Wymienione powyżej produkty powinny znaleźć się w diecie każdego cukrzyka. Należy pamiętać również o składnikach, których przy diecie cukrzycowej jadłospis nie może zawierać, są to między innymi:

 • Pieczywo oraz mąka pszenna
 • Rozgotowany ryż, kasza, warzywa
 • Niektóre owoce: banany i winogrona
 • Tłuste mleko, śmietana i sery
 • Rodzaje mięs: wieprzowina, kaczka, baranina 
 • Alkohol
diety
fot. Pixabay.com

Problemy z cukrzycą a inne popularne diety

Dieta wegetariańska staje się coraz popularniejsza na całym świecie, jednak wiele osób, u których stwierdzona została cukrzyca, zastanawia się nad tym, czy owe dwie diety można ze sobą połączyć. Jest to możliwe, jednak wszelkie kwestie warto skontaktować wcześniej z lekarzem. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku innych diet, między innymi diety surowej, która posiada zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Dla własnego spokoju i zdrowia, wszelkie niewiadome najlepiej wyjaśniać ze specjalistą. Dopiero później chcąc ewentualnie poznać więcej zdrowych rozwiązań, możemy skorzystać z Internetu, wyszukując cenne informacje. Posłużyć możemy się hasłem „cukrzyca przepisy”, aby poznać nowe oraz ciekawe pomysły innych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here