Wiele osób próbuje zmienić swój tryb życia na różne sposoby, jednym z popularniejszych jest wprowadzanie różnego rodzaju diet. Surowa dieta jest jedną z nich, jakie zasady ją wyróżniają i czy warto ją stosować?

Czym jest popularna surowa dieta?

Dieta surowa nazywana jest również dietą witariańską. Wzrost jej popularności mogliśmy zaobserwować w kilku ostatnich latach. Zagłębiając się w zakres zasad, które ją obejmują, możemy natrafić również na nazwę raw food – co to jest? To jeden z rodzajów diety surowej. Ich zwolennicy dopuszczają spożywanie produktów, jak sama nazwa wskazuje, surowych, czyli w żaden sposób nieprzetworzonych. Ich zdaniem produkty podlegające obróbce i podgrzewane do temperatury przekraczającej 42 stopnie Celsjusza, tracą znaczną większość zawartych w nich składników odżywczych.

Przez co przygotowane według różnych popularnych sposobów posiłki, zostają pozbawione wielu cennych witamin i innych substancji, dlatego należy z nich zrezygnować. Według zwolenników diety raw jest to sposób na zwiększenie odporności organizmu, zachowanie zdrowia oraz dobrej kondycji przez dostarczenie potrzebnych substancji odżywczych, oraz eliminację tych zbędnych i szkodliwych. Bardzo często ma miejsce błędne mylenie witarianizmu z dietą wegetariańską. Różnią się one znacząco – wegetarianie całkowicie odrzucają spożywanie mięsa, a witarianie nie poddają produktów różnego rodzaju obróbce termicznej. 

dieta potrawa warzywa
fot. Pexels.com

Surowa dieta – czy warto?

Wiele osób decyduje się na przestrzeganie tej diety z różnych powodów, wśród których przeważają opinie mówiące o tym, że jest to dieta oczyszczająca oraz może stanowić podstawę diety odchudzającej tygodniowej. Wiele jednak zależy od naszego podejścia, przestrzegania jej zasad oraz zdobycia odpowiedniej wiedzy, która pozwoli nam na zachowanie zasad zdrowego żywienia. 

Surowa dieta – efekty i opinie

Dieta witariańska przynosi dobre efekty wyłącznie wtedy, gdy jest odpowiednio przestrzegana – stosuje się ją regularnie, przez dłuższy czas. Warto mieć na uwadze, że po tygodniu nie zobaczymy zdumiewających efektów. Każda zmiana potrzebuje czasu, na którego długość wpływa między innymi stan oraz kondycja naszego organizmu. O stosowaniu tej diety możemy usłyszeć wiele odmiennych opinii. Znajdziemy wśród nich zarówno pozytywne, jak i te negatywne. Jej zwolennicy podkreślają skuteczność leczenia surową dietą, która pozbawiona wszelkich chemicznych ulepszaczy, a także jest znacznie zdrowsza i naturalniejsza.

Od opozycji możemy jednak usłyszeć o skutkach ubocznych witarianizmu. Zaliczają się do nich – dostarczanie organizmowi minimalnych ilości białka, żelaza czy witaminy B12. Może to grozić pojawieniem się licznych chorób, między innymi anemii. Można również usłyszeć, że witarianizm jest szkodliwy dla diety cukrzycowej. Twierdzenia te dotyczą jednak wyłącznie osób, które podchodzą do surowej diety w nieodpowiedni sposób. Prawidłowo przygotowana dieta od dietetyka, będzie w stanie za pomocą zamienników, dostarczyć organizmowi wszelkich potrzebnych substancji.

fot. Pexels.com

Surowa dieta – przykłady przepisów

Decydując się na wprowadzenie nowej diety w swoje życie, w naszych głowach najpewniej pojawi się pytanie jak zdrowo gotować  i trzymać się zasad diety surowej? Wbrew pozorom może być ona bardzo bogata, w końcu jej zwolennicy nie odrzucają konkretnych produktów, a jedynie ich przetworzone wersje. Dzięki temu osoba będąca na diecie raw może spożywać jajka, mleko czy nawet mięso, ale tylko w surowej postaci. 

Jak wiadomo, każdą dietę należy skonsultować z lekarzem. Jednak w trakcie jej trwania możemy chcieć poznać więcej przepisów oraz inspiracji, pochodzących od innych zwolenników surowej diety. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam Internet. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać odpowiednie hasło. Przykładowo „surowa dieta przepisy”, aby móc w szybki i prosty sposób odnaleźć źródło ciekawych pomysłów. Do najpopularniejszych dań wchodzących w skład surowej diety, zaliczyć możemy różnego rodzaju sałatki. Pole do manewru pozostaje ogromne, możemy łączyć ze sobą wszelkie surowe składniki. Podobnie w przypadku koktajli, które należy robić wyłącznie z nieprzetworzonych składników.

fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here