Gry planszowe, takie jak chińczyk, eurobiznes i domino od lat zajmują miejsce w polskich domach. Mimo upływu lat i ogromu innych rozrywek, ta forma spędzania czasu jest wciąż popularna, a wiele osób lubi wracać do klasycznych gier. Jakie są najlepsze planszówki dla dzieci i nie tylko?

Klasyki gier planszowych

Gry planszowe z PRL, które znamy z dzieciństwa, są bardzo proste w swoich zasadach. Mimo to wciąż porywają wiele osób do wspólnej rozgrywki. Na czym polegają?

  • eurobiznes to rozgrywka, w której może brać udział od dwóch do sześciu osób. Gra polega na zdobyciu jak największego majątku poprzez wykup nieruchomości, sprzedawanie ich i zastaw.
  • chińczyk to bardzo prosta rodzinna gra planszowa, w której gracze (najlepiej gra się w cztery osoby, gdyż dla tylu graczy jest przewidziane miejsce na planszy) rzucają kostką i przesuwają pionki o tyle pól, ile wylosowali oczek. Wygrywa osoba, która najszybciej dotrze do celu!
  • domino opiera się na dokładaniu do siebie klocków z oczkami tak, aby stykające się ze sobą pola miały tę samą liczbę oczek. Jeśli gracz nie ma pasującego klocka, musi dobrać klocki ze stołu. To świetna gra dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, gdyż jej zasady są bardzo proste!

Inne klasyczne gry planszowe

Inną klasyczną grą planszową, popularną w Polsce już po okresie PRLu, jest planszówka Monopoly, dziś dostępna w wielu ciekawych, zmodyfikowanych wersjach. Pomimo że gra zaczęła być szeroko dostępna w Polsce dość późno, jej historia sięga już czasów Wielkiego Kryzysu w USA. To ciekawa alternatywa dla klasycznego Eurobiznesu, która opiera się na bardzo podobnej motoryce. Obecnie jest dostępna w wielu interesujących wersjach, takich jak na przykład Monopoly Avengers dla fanów uniwersum filmów Marvela albo Monopoly edycja Gdynia – na planszy znajdują się ciekawe lokalizacje, które naprawdę można odnaleźć w nadmorskiej miejscowości. Rankingi gier planszowych 2020 uwzględniają często coraz to nowsze gry wydawane pod szyldem Monopoly, gdyż wariacje na temat klasycznej gry planszowej potrafią zainteresować nawet osoby podchodzące sceptycznie do tej formy rozrywki!

gry planszowe
fot. Pexels.com

Inną interesującą klasyczną grą planszową, głównie dla starszych dzieci, nastolatków i dorosłych są Scrabble, czyli po prostu gra słowna pochodząca z USA, która polega na układaniu wyrazów z wylosowanych wcześniej liter. Te najrzadziej występujące – takie jak ą czy ę – są najwyżej punktowane, więc gracze muszą wykazać się znajomością języka ojczystego. Świetnym sposobem na edukację poprzez zabawę jest również gra w Scrabble w języku angielskim – dzięki temu język obcy mogą podszkolić zarówno dzieci, jak i dorośli!

planszowe scrabble
fot. Pexels.com

Jak zachęcić dziecko do gier planszowych?

Kultowe gry planszowe to nie tylko piękna podróż sentymentalna do czasów młodości dla dorosłych, ale również świetna okazja do wspólnej zabawy i integracji rodzinnej z dziećmi. Niektórzy rodzice mogą martwić się, że ich dzieci nie będą chciały brać udziału w takiej formie spędzania czasu, mając na co dzień dostęp do wielu gier komputerowych, konsol czy telewizji – ale nic bardziej mylnego! Rynek gier planszowych w 2020 roku jest bardzo obfity i różnorodny, więc można znaleźć grę odpowiednią nawet dla najbardziej wymagających i wybrednych dzieci. Rodzice, którzy zastanawiają się jak rozmawiać z dzieckiem z pomocą planszówki – zwłaszcza tym w wieku dorastania – powinni zastanowić się nad zaproponowaniem wspólnej rozgrywki, na początku w tradycyjnego chińczyka czy eurobiznes.

Zabawki edukacyjne
fot. Pexel.com

Częstą wymówką od wspólnego spędzania czasu – zwłaszcza w przypadku nastolatków – jest brak czasu. Warto zaproponować wspólną grę w luźne, niedzielne popołudnie albo wieczór po zajęciach szkolnych. To może być doskonały moment na wspólną rozgrywkę w klasyczną grę planszową. To świetna okazja do budowania więzi i integracji rodzinnej. Familijna gra planszowa to również świetny prezent na święta!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here