Planszówki to ponadczasowa rozrywka, która zdobywa serca osób w każdym wieku. Chętnie grają w nie dzieci, ich rodzice, dziadkowie, o czym świadczy chociażby popularność knajp z planszówkami. Podpowiadamy, jakie gry bez wątpienia umilą Wam rodzinne święta.

Gra planszowa jako prezent

Czy kupowanie gier planszowych pod choinkę to dobry pomysł? Oczywiście! Dostępnych jest jednak bardzo dużo możliwości – o różnorodnej strategii i tematyce. Dlatego postaraj się dobrać taką, która będzie odpowiednia dla obdarowywanego.

Jeśli chcesz kupić planszówkę jako prezent na święta dla swojej pociechy, dobrze, aby była także atrakcyjna i przyjemna dla dorosłych. Nie ma nic gorszego po odpakowaniu prezentu niż musieć czekać na spotkanie z rówieśnikami, żeby się nim pobawić. Wasza gwiazdka będzie o wiele milsza, kiedy wspólnie zaangażujecie się w grę w nową grę planszową. Może nawet stanie się to małą domową tradycją? Na szczęście znalezienie takiego prezentu nie jest ani trochę trudne. Obecnie istnieje wiele gier planszowych dla całej rodziny, takich, które obudzą ducha rywalizacji w każdym, niezależnie od wieku.

gry planszowe
fot. Pexels.com

Które planszówki warto wybrać?

5 sekund

Już od kilku lat jednym z najpopularniejszych wyborów wśród graczy jest „5 sekund”. Jest to gra familijna, opierająca się na bardzo prostych zasadach. Minimalny wiek uczestników to jedynie osiem lat, więc jest to zabawa dla niemal każdego. Wybrany gracz musi odpowiedzieć na zadane mu pytanie w przeciągu pięciu sekund. Czas mierzy specjalna pięciosekundowa klepsydra, a pytania zapisane są na kartach. Plansza pokazuje, kto zmieścił się w czasie i udzielił prawidłowej odpowiedzi. Za każdą dobrą i zajmującą nie więcej niż pięć sekund odpowiedź, przesuwamy się o jedno pole. To zabawna gra, która uczy refleksu i myślenia pod presją czasu. Przy odpowiadaniu na pytania w przeciągu pięciu sekund, łatwo o zabawne pomyłki. 

Kolejka

Wśród prezentów na święta dla nieco starszych dzieci (12+), świetnym wyborem będzie gra o nazwie „Kolejka”. Podczas rozgrywki udajemy, że robimy zakupy w czasach PRL. Docelowo musimy skompletować listę zakupów, którą otrzymujemy na początku rundy. Zdobycie produktów jest jednak możliwe tylko po ustawieniu się w odpowiedniej kolejce, a liczba przedmiotów, jak za czasów PRL-u, jest ograniczona. Specjalne karty pomagają ominąć tłum i przechytrzyć przeciwników. Rozgrywka zaangażuje osoby w każdym wieku, a dziecku pomoże rozwinąć umiejętności planowania i strategii. Możemy ją także wykorzystać jako okazję do opowieści o historii tamtych czasów.

Dolina Królików

Dla młodszych dzieci w wieku powyżej sześciu lat, udanym prezentem może być gra „Dolina Królików”. Podobnie jak „Kolejka”, wymaga ona planowania i uważnego śledzenia ruchów rywali, jednak na nieco niższym poziomie – dostosowanym do sześciolatków. Zadaniem graczy jest utworzenie króliczych rodzin, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Dodatkowo mamy jeszcze misje do wykonania. Choć sam motyw królików może wydawać się nieco bardziej dziecięcy, jest to w stu procentach  rodzinna gra planszowa, która wciągnie każdego, niezależnie od wieku.

dolina królików gra planszowa
fot. ZielonaSowa.pl

A może planszówki w internecie?

Wszystkie prezenty są już dawno kupione, a Ty szukasz nie tyle podarunku, ile po prostu ciekawej rozrywki na wigilijny wieczór? W takim razie warto pomyśleć o grach familijnych online. Istnieje wiele serwisów internetowych, które umożliwiają granie całkowicie za darmo. Planszówki online z roku na rok stacją się coraz popularniejsze, dlatego wybór jest ogromny, więc nietrudno będzie znaleźć coś idealnie dopasowanego do Twojej rodziny. Bierzmy pod uwagę takie czynniki, jak chociażby liczba osób, wiek graczy czy po prostu to, jakie gry lubicie. 

Planszówki online pozwalają także na łączenie się z innymi graczami. Oznacza to, że świąteczny wieczór możemy umilić sobie wspólną rozrywką nie tylko z osobami, z którymi jesteśmy w domu, ale także z tymi bliskimi, z którymi w tym roku nie uda nam się spotkać twarzą w twarz. Szczególnie w tym roku, kiedy powinno się spędzać Wigilię w mniejszym gronie, takie rozwiązanie może poprawić wszystkim humor i sprawić, że poczujemy się, jakbyśmy byli obok siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here