Częstym problemem współczesnych rodzin jest słaba komunikacja pomiędzy dziećmi i rodzicami. Co ciekawe, te bariery można pokonać bardzo łatwo – interesującą metodą może okazać się zaproponowanie rodzinnej gry planszowej.

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Rodzice często załamują ręce nad kontaktem ze swoimi dziećmi, zwłaszcza tymi, które są obecnie w okresie dojrzewania. Dla wielu rodzin wspólnie spędzony czas bez kłótni czy sprzeczek to niemal niemożliwy stan – dlatego wiele osób szuka porady w temacie tego, jak rozmawiać z dzieckiem. Dobrze jest odnaleźć źródło problemu, który często tkwi w… niewielkiej ilości spędzanego wspólnie czasu. W obecnym świecie każdy z nas ma wiele na głowie – nauka w szkole, studia, praca zawodowa, obowiązki domowe oraz inne zobowiązania sprawiają, że niemal wszyscy – niezależnie od wieku – cierpimy na chroniczny brak czasu.

gry planszowe warcaby
fot. Pexels.com

Świetnym sposobem na zacieśnienie więzi i rodzinną integrację jest wspólna rozgrywka w rodzinne gry planszowe. Chociaż mogłoby się wydawać, że ta forma rozrywki już dawno przestała być popularna, to wcale tak nie jest! W XXI wieku to wciąż świetna okazja nie tylko do wspólnego spędzania czasu, ale również forma edukacji i rozrywki bez użycia ekranu. Jest to szczególnie istotne z uwagi na wymuszony przez pandemię zdalny tryb pracy i nauki – długie godziny spędzane przed komputerami przez większość ludzi negatywnie odbijają się na zdrowiu psychicznym i fizycznym osób w każdym wieku. Z tego względu świetną propozycją dla naszej rodziny może być wieczorne posiedzenie nad rodzinnymi grami planszowymi.

Familijne gry planszowe

Wbrew pozorom rynek gier planszowych dla dzieci i dorosłych jest obfity i różnorodny, co udowadniają między innymi premiery planszówek z 2020 roku. Oprócz nowych wydań, warto pochylić się również nad klasykami, takimi jak kultowe gry planszowe z okresu naszego własnego dzieciństwa – wielu dorosłych tęskni przecież za wieczornymi rozgrywkami w klasyki takie jak eurobiznes czy najprostszy chińczyk. Dla fanów nieco bardziej skomplikowanych gier świetnym wyborem jest planszówka Monopoly, dostępne obecnie w wielu interesujących wersjach, które opierają się między innymi o uniwersum filmów Marvela, gry Fortnite albo animacji dla dorosłych „Rick i Morty” – gra Monopoly nawiązujące do popularnych produkcji popkulturowych to świetny prezent na święta dla fanów wyżej wymienionych pozycji. 

gry planszowe
fot. Pexels.com

Co ciekawe, familijne gry planszowe mogą nieść za sobą dużą wartość edukacyjną nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Interesującą propozycją na naukę połączoną z rozrywką dla całej rodziny jest tradycyjna rozgrywka w Scrabble, ale w języku angielskim. Tym sposobem można nie tylko sprawdzić zasób słownictwa, którym dysponują nasze dzieci po kilku latach nauki języka obcego, ale również odświeżyć własne umiejętności lub nawet nauczyć się czegoś nowego. 

Gry planszowe – dla dzieci w każdym wieku.

Na rynku gier planszowych dla dzieci znajdują się pozycje odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Istnieją nawet gry planszowe dla najmłodszych – to może wydawać się zaskakujące, ale już dzieciom w takim wieku warto zaproponować zabawę w tej formie. Dostosowane dla maluchów produkty są wyposażone w duże, bezpieczne dla dzieci elementy, a zasady są naprawdę proste. Taka forma wspólnego spędzania czasu wpływa na późniejsze podejście dzieci do zdrowej rywalizacji i zasad fair-play, gdyż już od najmłodszych lat mają kontakt z grami opartymi na pewnych zasadach. Ponadto gry dla najmłodszych pomagają w ćwiczeniu sprawnej motoryki u dziecka.

Gry planszowe dla dzieci od lat 4 muszą stać już na wyższym poziomie trudności. Świetnym wyborem dla dzieci w tym wieku mogą okazać się proste gry ćwiczące spostrzegawczość dziecka, takie jak na przykład Dobble – banalnie proste zasady i ciekawa forma pozwala na wspólną rozgrywkę, która zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych!

wersje monopoly
fot. Pexels.com

Kolejną kategorią są familijne gry planszowe dla dzieci powyżej ósmego roku życia; tutaj świetnie sprawdzą się pozycje rozwijające kreatywność, takie jak na przykład Dixit. Ta gra swoją prostotą pozwala na pasjonującą rozgrywkę osobom właściwie w każdym wieku. Najlepiej sprawdza się powyżej ósmego roku życia, gdyż dzieci w tym wieku mają już bardziej rozwiniętą wyobraźnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here