Pomimo zdziwienia niektórych osób, Polacy kochają planszowki! Jakie tytuły podbiły nasze serca w 2020 roku i jakie interesujące premiery czekają nas w najbliższym czasie? Przekonajcie się sami! 

Gry planszowe wracają do łask

Według niektórych osób planszowki są przestarzałą formą rozrywki, ale to nieprawda. Rynek wydawniczy jest wciąż żywy, a mnogość recenzji i rankingów gier planszowych pojawiających się w internecie zdecydowanie przeczy tezie, że to niepopularny sposób na spędzanie czasu wolnego. Planszowki to rozrywka dla całej rodziny i osób w każdym wieku – zwłaszcza z racji na to, że wiele marek wypuszcza gry o bardzo ciekawych formułach czy nawiązaniach do popkultury. Wystarczy wspomnieć o mnogości wersji Monopoly – marka wypuściła między innymi wersję Monopoly Fortnite, inspirowaną popularną wśród młodzieży grą komputerową, albo Monopoly Stranger Things, które nawiązuje do serialu, na punkcie którego szaleją nastolatki. Najpopularniejszymi grami planszowymi wciąż są jednak kultowe gry planszowe, takie jak chociażby eurobiznes.

fot. Pexels.com

Familijne gry planszowe to forma spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi, która ma bardzo pozytywny wpływ na budowanie więzi oraz pozwala na lepsze poznanie swoich bliskich. Gry planszowe dla dzieci to również świetna okazja do nauki zasad sprawiedliwej rywalizacji! Z tego względu ta forma rozrywki jest polecana jako idealny sposób na wieczór z dziećmi i małżonkiem. Tę opcję powinni rozważyć również rodzice nastolatków, którzy zastanawiają się jak rozmawiać z dzieckiem. Interesująca gra planszowa może wciągnąć nawet najbardziej wybredne osoby, więc warto spróbować tej formy wspólnego spędzania czasu, nawet jeżeli kontakty z członkami naszej najbliższej rodziny nie są najlepsze. To również świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi.

Premiery planszówek z 2020

  • Brzdęk w kosmosie – co prawda premiera tej gry miała miejsce jeszcze w 2019, ale to jedna z najbardziej popularnych pozycji w rankingach gier planszowych. To kontynuacja popularnej serii gier planszowych. Fabuła gry opiera się na kradzieży bogactw z modułu dowodzenia złego Lorda Eradikatusa – trzeba jednak uważać, bo wystarczy brzdęk i można zwrócić na siebie jego uwagę! 
  • Zamki Burgundii – w 2020 ukazała się nowa wersja kultowej gry Zamki Burgundii: BIG BOX. Uwagę konsumentów zwraca już samo pudełko – minimalistyczne i dobrze wykonane opakowanie sprawia, że gra od razu staje się atrakcyjniejsza. Nowa wersja to również większy rozmiar planszy, który sprawia, że rozgrywka jest bardziej komfortowa. Rewolucję przeszła również szata graficzna planszowki. Chwalona w rankingach gier planszowych zmiana sprawiła, że plansza i żetony potrzebne do rozgrywki są bardziej atrakcyjne. 
  • Everdell – polska edycja Everdell to jedna z dużych premier gier planszowych 2020. To gra z piękną szatą graficzną i szczegółowo wykonanym, trójwymiarowym drzewem dołączonym do zestawu! Rozgrywka polega na rozwoju własnego miasta i dobieraniu pracowników przez każdego gracza; to świetna zabawa wymagająca opracowania własnej strategii. 
planszówka monopoly
fot. Pexels.com

Premiery planszówek w 2021

W nadchodzącym czasie czeka nas wiele interesujących premier – oczekujemy wielu premier planszówek w 2021 roku. Twórcy rankingu gier planszowych już zacierają ręce w oczekiwaniu na tytuły takie jak:

  • Tajniacy Disney – dziecięca wersja popularnej imprezowej gry karcianej, oparta na motoryce Tajniaków. Polega na rywalizacji dwóch drużyn o jak najszybsze odgadnięcie haseł – trudność polega na tym, że hasła są ukryte pod obrazkami! W wersji dla najmłodszych gra będzie zaopatrzona w piękne kadry z filmów Disney’a.
  • Venice – niedługo do Polski ma trafić nowa gra pod tym tytułem, która toczy się na planszy powstałej na planie Wenecji! Rozgrywka polegać ma między innymi na wymianie handlowej między graczami oraz wykonywaniu misji.
gry planszowe
fot. Pexels.com

Mocarstwa wydanie II – na początku 2021 czeka nas premiera drugiego wydania popularnej w rankingach gier planszowych pozycji Mocarstwa. Ta gra powstała w Polsce, która opiera się na realiach XVIII-wiecznej Europy. Gracze mają do wyboru dziewięć różnych mocarstw; muszą rozbudowywać ich armię, flotę i zajmować się gospodarką oraz wojnami. Ta gra jest świetnie i szczegółowo wykonana, a wydanie drugie ma być jeszcze lepsze. Rozgrywka to nie tylko świetna rozrywka. To również okazja do odświeżenia wiedzy historycznej i zanurzenia się w świat wielkich intryg i dworów królewskich!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here