Gry planszowe dla dzieci stanowią większość szerokiego rynku gier planszowych. Kierowane do najmłodszych pozycje pozwalają nie tylko na zapewnienie im dobrej zabawy, ale również budowanie więzi z rodzicami oraz rozwój manualny i intelektualny szkraba!
Gry planszowe dla dzieci – zalety
Popularna od wielu lat forma rozrywki, którą są gry planszowe dla dzieci i dorosłych, ma naprawdę szeroki wachlarz zalet. Pomaga budować więzi z rodziną poprzez integrację jej członków nad partyjką familijnej gry planszowej – wspólnie spędzony czas wpływa pozytywnie na budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania pomiędzy członkami rodziny. Pozwala to również lepiej im się poznać, co jest szczególnie ważne w konkteście dzieci w wieku nastoletnim. Ich rodzice często zastanawiają się nad tym jak rozmawiać z dzieckiem.
Dla nieco młodszych dzieci gry stanowią świetną platformę do nauki zasad rywalizacji w duchu fair-play, co przekłada się na pozytywne stosunki z rówieśnikami w szkole oraz umiejętność zdrowego konkurowania z innymi. To bardzo istotna nauka dla małego człowieka. Takie umiejętności pomagają zarówno w czasie nauki, jak i późniejszej pracy. Dziecko, które już w bardzo młodym wieku będzie miało wpojone te wartości, prawdopodobnie bardzo dobrze poradzi sobie w przyszłości. Gry planszowe dla dzieci to również doskonały pomysł na prezent świąteczny dla przedszkolaka.
Współczesne gry planszowe
Ponadto współczesny rynek gier planszowych jest bardzo różnorodny – jest na nim miejsce zarówno dla kultowych gier planszowych, dobrze znanych nam z okresu własnego dzieciństwa, takich jak Chińczyk czy domino – jak również dla nowoczesnych gier, często powiązanych z trendami pop kulturowymi, tak jak coraz to nowsze wersje Monopoly. Poza klasyczną wersją pochodzącą jeszcze z czasów Wielkiego Kryzysu w USA, zakupić można plansze do gry w Monopoly związane z hitami branży gier komputerowych lub hitów kinowych i telewizyjnych – na przykład Monopoly Fortnite dla fanów gier komputerowych albo Monopoly Avengers dla koneserów uniwersum filmów o superbohaterach Marvela.
Gry dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, poza wcześniej wymienionymi zaletami są również świetnym sposobem na rozwijanie sprawności ruchowej i intelektualnej naszej pociechy. Niewiele osób wie, że gry planszowe dla dzieci są dostępne w wersjach przyjaznych dzieciom w wieku nawet dwóch i trzech lat! Planszówki mogą być świetnym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem.
Gry planszowe dla 2-latka
Przy wyborze optymalnych gier planszowych dla 2-latka warto kierować się między innymi wielkością elementów zawartych w zestawie. Dzieci w tym wieku mają tendencję do brania zabawek do buzi, więc warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Wykluczyć należy wszelkie gry, gdzie pionki są niewielkie.
Świetnie sprawdzą się za to gry takie jak na przykład „Wyzwania. Little Action” – na kartach dołączonych do zestawu znajdują się proste scenki i zadania, które musi odtworzyć dziecko. Gra ma za zadanie ćwiczyć u dziecka motorykę i cierpliwość. To również duża dawka śmiechu dla rodzica, który obserwuje swoją pociechę podczas takiej zabawy.
Ciekawym modelem gier planszowych dla 2-latka są gry kooperatywne – wszyscy gracze razem wygrywają albo razem przegrywają. To świetny wstęp do nauki zasad fair-play, który nie stresuje dziecka tak jak tradycyjny model gier opartych na rywalizacji.
Gry planszowe dla 3-latka
Gry planszowe dla 3-latka mogą być już nieco bardziej skomplikowane od gier planszowych dla 2-latka. To wiek, w który można wprowadzić więcej elementów rywalizacji, ale wciąż należy robić to w przyjazny i przemyślany sposób. Ciekawą propozycją może być na przykład planszówka Grzybobranie w wersji dostosowanej do młodszych dzieci. Polega ona na zebraniu jak największej ilości grzybków i dotarcie do końca planszy przed przeciwnikami.
Przedszkolaki w wieku trzech lat zwykle znają już bajki, takie jak na przykład Świnka Peppa. Świetnym wyborem na grę planszową dla 3-latka może być gra inspirowana właśnie tą bajką. „Peppa Party Time” dostępna jest w wielu sklepach internetowych. Zapraszamy również do lektury naszego tekstu o premierach planszówkowych w 2020 roku.