Nadprogramowe kilogramy to zmora wielu osób, niezależnie od płci. Częściej przejmują się nimi kobiety – to my najczęściej sięgamy po różnego rodzaju diety odchudzające. Warto zastanowić się nad tym, które najpopularniejsze diety są naprawdę zdrowe i przynoszą rezultaty.

Najpopularniejsze diety odchudzające

W ostatnich latach bardzo wzrosła świadomość Polek na temat zasad zdrowego odżywiania i zdrowego odchudzania. Coraz mniej z nas daje się złapać na szkodliwe, ale popularne jeszcze niedawno diety wykluczające tłuszcze lub oparte na zbyt niskiej kaloryce. Jakie są najpopularniejsze diety w 2020 roku?

zdrowe odchudzanie
fot. Pexels.com
  • Dieta śródziemnomorska – tradycyjna dieta dla mieszkańców terenów ulokowanych wokół basenu Morza Śródziemnego. To recepta na piękną figurę oraz długie i zdrowe życie. Niewielka ilość czerwonego mięsa, dużo świeżych warzyw, zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek) oraz ryby to jej podstawy. Naukowcy są zgodni, że dieta śródziemnomorska jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia. Dostarcza wszystkie potrzebne minerały, witaminy oraz składniki odżywcze.
  • Dieta DASH – przeznaczona dla osób z chorobami układu krążeniowego oraz zmagających się z nadciśnieniem. Wyklucza produkty wysokoprzetworzone oraz bogate w sól, takie jak słone przekąski, wędliny czy soki owocowe. W zamian w  ramach tej diety wprowadza się do swojego żywienia dużo więcej warzyw i chudego mięsa. To dieta polecana przez amerykańskich dietetyków!
  • Dieta dobrych rozwiązań, która polega na włączeniu do jadłospisu dużej liczby warzyw, korzystaniu z produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz na zwiększeniu poziomu aktywności fizycznej.

W kontekście diet odchudzających w 2020 roku warto zainteresować się również tematyką diety niełączenia.

Czy dieta odchudzająca musi być droga?

Tania dieta według niektórych brzmi jak oksymoron, ale tak naprawdę zdrowe jedzenie wcale nie musi być drogie! Przy komponowaniu posiłków warto korzystać z warzyw i owoców sezonowych, kupując je na straganach. Rolnicy i sadownicy często dyktują naprawdę niskie ceny.

Mięso dobrej jakości również można znaleźć tanio, zwłaszcza podczas promocji na produkty z krótką datą przydatności do spożycia. Tanią dietą jest też dieta wegetariańska, gdyż produkty białkowe na tej diecie, takie jak soczewica, ciecierzyca czy fasola są naprawdę bardzo tanie. Można przy tym przygotować z nich wiele interesujących, sycących i zdrowych dań. Na przykład wielki garnek zupy z soczewicy to koszt jedynie kilku złotych, a taki posiłek jest niskokaloryczny, pożywny i smaczny! Wiele diet gwiazd Hollywood opiera się właśnie na zasadach diety wegetariańskiej. 

Jak zdrowo schudnąć? Zmiana nawyków

odchudzanie bez diety
fot. Pexels.com

Odchudzanie bez diety?! Dla większości z nas – osób wychowanych w przekonaniu, że dieta odchudzająca oznacza niesmaczne, drogie jedzenie i ostre restrykcje – brzmi to absurdalnie. Na szczęście wcale takie nie jest. Dietetycy przypominają, że słowo dieta oznacza po prostu sposób, w jaki się odżywiamy, a dieta odchudzająca powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia.

Chudniemy dzięki deficytowi kalorycznemu, czyli sytuacji, kiedy przyjmujemy do organizmu mniej kalorii niż spalamy. Zapotrzebowanie kaloryczne można obliczyć na stronach internetowych lub u dietetyka. Następnie wystarczy jeść około 300 kalorii mniej, niż nasze zapotrzebowanie potrzebne do utrzymania obecnej wagi. Głodówki ani przyjmowanie niskich ilości kalorii (takich jak na przykład dieta 1 000 kcal) nie są wskazane. Na dłuższą metę takie zachowania stają się niebezpieczne dla zdrowia.

Jak wyglądają najskuteczniejsze i najpopularniejsze diety?

zdrowa dieta
fot. Pexels.com

Najlepsza dieta odchudzająca opiera się na różnorodnych produktach oraz niewielkim deficycie kalorycznym. To pozwala na niezbyt szybki, ale postępujący i łatwy do utrzymania spadek wagi. Dzięki wprowadzaniu do swojej diety zdrowych produktów oraz nawyku regularnego jedzenia łatwo skutecznie zgubić nadprogramowe kilogramy.

Przy niebezpiecznych dietach zakładających bardzo małe ilości kalorii zwykle występuje efekt jo-jo. W przypadku zrównoważonej diety oraz utrzymaniu zdrowych nawyków nie ma szans na powrót do wagi początkowej. Poza tym bardzo ważnym aspektem dla utrzymania zdrowej wagi jest aktywność fizyczna – odchudzanie przez ćwiczenia naprawdę działa! Przy okazji własnej diety odchudzającej można zmienić też nawyki żywieniowe swojej rodziny. Zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla rozwoju naszych dzieci. Na dietę powinny uważać również mamy podczas karmienia piersią – co jeść w takim wypadku? Tutaj odpowiedzią również jest w dużej mierze zdrowy rozsądek i odpowiednie nawyki żywieniowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here