Odchudzanie bez diety konkretnie rozpisanej co do godziny? Dla wielu osób brzmi to jak szaleństwo. Coraz więcej dietetyków mówi jednak o tym, że to najlepszy przepis na osiągnięcie zdrowego i trwałego efektu zrzucenia zbędnych kilogramów. 

Jak jeść i chudnąć?

Odchudzanie bez diety brzmi jak coś niemożliwego, ale tak naprawdę to najbardziej skuteczny sposób na to jak schudnąć. Spadek masy ciała jest możliwy dzięki wytworzeniu deficytu kalorycznego, który można osiągnąć poprzez spożycie mniejszej ilości kalorii niż potrzebujemy do funkcjonowania. To oznacza, że dieta odchudzająca powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia, a nie na absurdalnych restrykcjach.

jak jeść i chudnąć
fot. Pexels.com

Nasze zapotrzebowanie kaloryczne można obliczyć na stronach internetowych lub – najlepiej – u wykwalifikowanego dietetyka. Odchudzając się, powinniśmy jeść około 300 kalorii mniej, niż nasze zapotrzebowanie potrzebne do utrzymania obecnej wagi. To metoda dużo lepsza i bezpieczniejsza niż diety typu 1000 kcal, które w większości sytuacji wiążą się z efektem jojo. W ich przypadku po szybkiej utracie wagi pod wpływem restrykcyjnej diety osoby stosujące takie restrykcje odpuszczają sobie i wracają do swoich starych nawyków żywieniowych. W konsekwencji z powrotem tyją – to błędne koło.

Odchudzanie bez diety

Najlepszym sposobem na odchudzanie bez diety jest niewielki deficyt kaloryczny, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców oraz błonnika. Kluczowe jest przy tym włączenie do swojego życia aktywności fizycznej. Udowadniają to najlepsze diety odchudzające. Te polecane przez specjalistów są mało restrykcyjne, za to opierają się na warzywach, owocach, strączkach i chudym mięsie. Taka dieta jest różnorodna, bogata w witaminy i minerały i wcale nie jest nudna! Poza tym mówi się, że to sposób na odchudzanie dla całej rodziny.

Ta wiedza jest szczególnie ważna dla matek – zarówno tych, które zastanawiają się jak stworzyć zbilansowaną dietę dla swojej rodziny, jak i tych w okresie karmienia piersią. Co jeść, aby dziecko na pewno otrzymywało wszystkie potrzebne składniki odżywcze? Tak naprawdę najlepiej trzymać się po prostu zasad zdrowego i racjonalnego żywienia. Tym sposobem można przeprowadzić skuteczną rewolucję zarówno we własnej diecie, jak i w żywieniu rodziny.

Interesującym sposobem na dietę jest również fleksiwegetarianizm. To dieta podobna do tradycyjnej, ale wykluczająca częste spożycie mięsa oraz pełen wegetarianizm. Takie rozwiązania to często właśnie diety aktorek. Ich piękne figury często są efektem spożywania dużej ilości warzyw i owoców oraz… regularnych treningów. Wiele znanych osób stosuje podobno również dietę niełączenia!

Odchudzanie przez ćwiczenia

ćwiczenia na dietę
fot. Pexels.com

Każdy z nas wie, że aktywność fizyczna jest zdrowa i wskazana dla osób w każdym wieku. Przy szukaniu odpowiedzi na pytanie jak schudnąć często zapominamy jednak o tak podstawowej rzeczy, jak zwyczajna aktywność fizyczna. Warto przy tym pamiętać, że odchudzanie przez ćwiczenia to najbardziej intuicyjny sposób. Dzięki aktywności fizycznej zwiększa się nasze zapotrzebowanie kaloryczne, więc możemy jeść tyle samo co wcześniej i chudnąć. Tym sposobem znajdziemy się na deficycie kalorycznym.

Jakie ćwiczenia są polecane? Warto zainteresować się treningiem siłowym! Niektóre panie unikają tego typu wysiłku jak ognia. Tymczasem jest to tak naprawdę najlepsze rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się jak schudnąć. Dzięki temu typowi treningu budujemy mięśnie oraz przyspieszamy metabolizm, który jest bardzo istotną częścią procesu odchudzania. Najlepiej na spadek masy ciała wpływa umieszczenie w tygodniowym planie treningowym zarówno treningów siłowych, jak i tak zwanego cardio. Może to być na przykład bieganie lub pływanie.

Bieganie a odchudzanie

Bieganie to świetny sport dla osób, które chcą stracić nadprogramowe kilogramy. Nie potrzeba do tego karnetu na siłownię ani drogiego sprzętu – wystarczą odpowiednie buty i miejsce, gdzie możemy wyznaczyć sobie trasę biegu. Dla początkujących poleca się metodę marszobiegu, która służy nabieraniu kondycji. Marsz przeplatany krótkimi odcinkami biegu pozwala po jakimś czasie przejść do prawdziwych treningów biegowych.

Uwaga! Bieganie a odchudzanie osób z naprawdę dużą nadwagą to wyjątkowa sprawa. Osoby, których waga jest dużo powyżej normy powinny zacząć od sportów, które w mniejszym stopniu obciążają stawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here