Zarówno ciąża, jak i pierwsze miesiące życia dziecka to szczególny czas w życiu każdej matki. W tym okresie pojawia się wiele trudnych pytań i wątpliwości – jak na przykład zastanawianie się, co jeść podczas karmienia piersią. Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej?

Zasady zdrowego żywienia a dieta matki karmiącej

Przede wszystkim nie należy zapominać o podstawach, czyli zasadach zdrowego odżywiania. Podstawy stojące za każdą zbilansowaną dietą to przede wszystkim odpowiednia ilość kalorii i składników odżywczych. Powinniśmy przyjmować je pod postacią korzystnych dla naszego organizmu, złożonych węglowodanów, zdrowych tłuszczy oraz pełnowartościowego białka. Warto pamiętać, że słowo dieta, które często kojarzy nam się tylko z restrykcyjnymi jadłospisami znanymi z diet odchudzających, tak naprawdę oznacza po prostu sposób odżywiania się. Ta informacja może być szokująca zwłaszcza dla osób, które zastanawiają się, jak schudnąć bez diety, mając na myśli oczywiście bardzo rygorystyczne jadłospisy. W rzeczywistości w celu zgubienia zbędnych kilogramów wystarczy pozostawać na deficycie kalorycznym. Do tego warto wprowadzić kilka ważnych zasad do swojej kuchni, jak na przykład spożywanie mniejszej ilości smażonych potraw.

Każda odpowiedzialna mama powinna zainteresować się tematyką wprowadzenia rozsądnych zasad w żywieniu rodziny. To szczególnie ważne podczas okresu karmienia piersią. Co jeść, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku?

Dieta matki karmiącej

dieta zdrowa
fot. Pexels.com

Przede wszystkim w okresie po narodzinach dziecka należy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość kalorii. To nie czas na restrykcyjną dietę odchudzającą. To oczywiste, że każda z nas po porodzie chce szybko wrócić do dawnej sylwetki, ale szybka utrata masy ciała nie jest wskazana matkom karmiącym. Kobiecy organizm potrzebuje regeneracji po porodzie. Nie znaczy to oczywiście, że można zupełnie nie dbać o dietę – dieta matki karmiącej nie może opierać się na tłustych, gotowych daniach czy chipsach ziemniaczanych. Z drugiej strony dieta podczas karmienia piersią nie powinna być również podobna do stereotypowej diety aktorki. Spożywając zbyt małe ilości jedzenia, nie dostarczymy do organizmu wystarczającej ilości minerałów.

Dieta matki karmiącej nie musi, a nawet nie powinna być nudna. Jej podstawą powinny być warzywa i owoce (z nich organizm czerpie witaminy), jak również pełnoziarniste produkty zbożowe. Są one źródłem węglowodanów złożonych, które dają ludzkiemu organizmowi dużo energii na długie godziny. To coś, co jest bardzo potrzebne świeżo upieczonym mamom! Ponadto do diety matki karmiącej warto włączyć chude mięso, takie jak na przykład pierś z kurczaka. To świetne źródło białka. Dobrym wyborem będą też jajka, chude ryby i rośliny strączkowe. Nie można zapominać też o źródłach zdrowych tłuszczów, czyli na przykład orzechach, oliwie z oliwek i awokado.

Co jeść, a czego nie jeść po ciąży?

karmienie dziecka
fot. Pexels.com

Dieta podczas karmienia piersią nie musi być restrykcyjna. Wręcz przeciwnie – powinna dostarczać kobiecie odpowiedniej ilości kalorii oraz wszystkich składników odżywczych. Istnieje jednak kilka produktów, których warto wystrzegać się w okresie karmienia. Są to alkohol, surowe mięso, jajka czy ryby oraz ostre przyprawy. Wszystkie te produkty mogą zaszkodzić naszemu dziecku, więc ich spożycie należy zostawić na okres po zakończeniu karmienia. Ponadto matki karmiące powinny uważać również na kofeinę. Nadmiar tej substancji pobudzającej może niekorzystnie wpłynąć zarówno na matkę, jak i dziecko.

Suplementacja a dieta podczas karmienia piersią

Odpowiednio zbilansowana dieta matki karmiącej powinna dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych i witamin zarówno matce, jak i spożywającemu jej mleko dziecku. Warto jednak włączyć kilka suplementów do diety podczas karmienia piersią. Są to substancje takie jak kwas foliowy, żelazo (poziom żelaza po ciąży może być obniżony), kwasy omega (chociaż najlepszym ich źródłem jest spożycie ryb!). Przy odpowiednio zbilansowanej diecie suplementacja to oczywiście tylko dodatek, jednakże warto w ten sposób wspierać siłę swojego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here