Gry planszowe to wspaniały pomysł na międzypokoleniową integrację w rodzinie. Wspólne granie potrafi naprawdę wzmocnić więzi! Jak zachęcić dzieci do wspólnego spędzania czasu w ten sposób? Jakie familijne gry planszowe są najlepsze?

Jak zachęcić dziecko do gier planszowych?

Rodzinne gry planszowe to świetna forma wspólnego spędzania czasu i integracji rodzinnej, jak również doskonała okazja do edukacji i rozrywki. Nieco nietypowej w obecnej, wirtualnej rzeczywistości, ale wciąż atrakcyjnej dla osób w każdym wieku. Wbrew pozorom, zachęcenie dzieci do gier planszowych nie powinno stanowić dużego problemu. Na rynku znajduje się wiele interesujących, kolorowych familijnych gier planszowych. Rynek gier jest bardzo obfity i różnorodny. Można znaleźć formy odpowiednie dla osób w każdym wieku o różnych typach zainteresowań. 

gra planszowa
fot. Pexels.com

Częstą wymówką od grania, zwłaszcza w przypadku nastolatków, jest brak czasu. Z tego względu dobrze zaproponować dzieciom grę na przykład po wspólnym, niedzielnym obiedzie albo w luźny wieczór w środku tygodnia. Dla dzieci to może być również ciekawa okazja, żeby pójść spać nieco później niż zwykle. Problemem u małych dzieci może być też brak umiejętności przegrywania. Rodzice często boją się, że podczas miłej rozgrywki dziecko wpadnie w histerię z uwagi na niską punktację w grze. Z tego względu dla mniejszych dzieci najlepiej wybierać gry bez dużej dozy rywalizacji. Takie, które są tworzone bardziej pod kątem edukacyjnym. Niemniej, gry planszowe są wspaniałą nauką zasad fair-play i zdrowej rywalizacji. 

Gry planszowe dla dzieci

W przypadku wyboru najlepszych rodzinnych gier planszowych warto pomyśleć o potrzebach i zainteresowaniach członków naszej rodziny. Jest to uzależnione między innymi od wieku naszych dzieci. Odpowiednie gry planszowe dla 2-latka nie sprawdzą się w przypadku dzieci cztero- czy sześcioletnich. Jeszcze inny wybór należy podjąć, gdy mamy w domu dzieci w wieku nastoletnim – wtedy najlepiej sprawdzą się gry strategiczne. 

W przypadku gier planszowych dla dzieci od 4 lat najlepiej sprawdzą się gry na średnim poziomie trudności. Nie mogą być banalne, bo dzieci powyżej czwartego roku życia mogą się nimi nudzić, ale nie mogą być również na zbyt dużym poziomie trudności. Świetnie sprawdzają się gry detektywistyczne oraz na spostrzegawczość. W tym wieku dzieci dostrzegają już wiele szczegółów, dlatego można zagrać z nimi na przykład w grę Dobble. To idealna familijna gra planszowa, gdyż podoba się osobom w każdym wieku. Jej zasady są banalnie proste: trzeba w szybkim tempie dostrzegać podobieństwa między symbolami na kartach. Zależnie od wersji gry, zasady dokładania kart nieco się różnią. Na rynku dostępna jest również wersja Kids!

Inną grą planszową dla dzieci od 4 lat są Pędzące Żółwie – w tej grze chodzi o to, aby jak najszybciej dotrzeć drewnianą figurką żółwia do sałaty. Pomimo prostych zasad, gra potrafi dostarczyć wiele radości również dorosłym!

planszówka monopoly
fot. Pexels.com

Produkty kierowane do kolejnej grupy wiekowej, czyli gry planszowe dla najmłodszych od 8 lat cechują się zwiększonym poziomem trudności. Takie  Bardzo ciekawą propozycją, która świetnie wpływa na rozwój kreatywności u dzieci jest Dixit. Ta gra rozwija wyobraźnie i umiejętność przewidywania, świetnie bawią się przy niej zarówno dzieci, nastolatkowie, jak i dorośli! 

Drugą propozycją kultowej gry planszowej dla dzieci od 8 lat jest popularne Taboo. Podobna do klasycznych kalamburów rozgrywka jest związana ze zgadywaniem wylosowanych wyrazów bez komunikowania się na głos. Przy tej grze może się doskonale bawić cała rodzina. Niezależnie od wieku, zabawa tego typu wzbudza dużo radości i śmiechu! Pamiętajmy, że nie musimy kupować planszówek z 2020 roku. Starsze pozycje są równie ciekawe!

Familijne gry planszowe

Rodzice, którzy zastanawiają się jak rozmawiać z dzieckiem – zwłaszcza tym w wieku dorastania – powinni zastanowić się nad zaproponowaniem wspólnej rozgrywki, na początku warto zagrać w tradycyjne gry, takie jak na przykład eurobiznes! Wymienione wyżej tytuły gier planszowych dla dzieci od 4 lat i gier planszowych dla dzieci od 8 lat również mogą być źródłem inspiracji, gdyż tytuły takie jak Dobble, Taboo czy Dixit to wspaniała rozrywka dla wszystkich członków rodziny – niezależnie od tego, z jakiego pokolenia pochodzą. Jedynie dla najmłodszych dzieci warto przewidzieć inne rozrywki, na przykład specjalne gry planszowe dla 2-latka – już tak małe dzieci można wprowadzać w świat gier planszowych! Można zastanowić się również nad wyborem gry monopoly w różnych wariantach. Polecamy również lekturę naszego tekstu na temat planszówek pomagających w rozmowie z dziećmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here