Twoim marzeniem jest efektowne akwarium, ale dopiero zaczynasz przygodę z hodowlą ryb? Wybór odpowiednich gatunków jest bardzo ważny i na pewno nie powinien być dziełem przypadku. Znalezienie ryb dla początkującego akwarysty wbrew pozorom nie jest jednak trudne. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań mieszkańców akwarium w sklepie zoologicznym.

Potrzeby i preferencje ryb

W pierwszej kolejności z całą pewnością należy dowiedzieć się, jakich warunków potrzebują poszczególne gatunki ryb. Następnie warto zastanowić się, czy spełnienie określonych wymagań dotyczących roślin, wielkości zbiornika czy też temperatury wody nie będzie zbyt dużym wyzwaniem dla początkującego akwarysty. Ważne jest nie tylko stworzenie odpowiedniego ekosystemu, ale także późniejsze utrzymanie tego stanu.

Bardzo ważne jest zwłaszcza zapewnienie podopiecznym wystarczającej ilości przestrzeni. Przeciętnie na każdą rybkę powinno przypadać 5 litrów wody. Ponadto niektóre ryby akwariowe dla początkujących nie przepadają za tłokiem, inne nie tolerują przedstawicieli swojego gatunku tej samej płci, a jeszcze inne lubią żyć w stadzie. Na początek na pewno najlepiej sprawdzą się niezbyt wymagające ryby np. gupik pawie oczko i mieczyk Hellera.

Możliwość łączenia gatunków

Jedną z głównych zasad łączenia ze sobą ryb jest zachowanie umiaru. Różnorodność w akwarium robi wrażenie, jednak znalezienie kilkunastu pasujących do siebie gatunków może okazać się niemożliwe. Znacznie lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla początkującego akwarysty, jest postawienie na 2 lub 3 rodzaje ryb, które będą żyć ze sobą w zgodzie i mają podobne wymagania dotyczące warunków panujących w zbiorniku.

Sporą popularnością cieszą się mieczyki Hellera, które tolerują innych mieszkańców akwarium. Z kolei bocje wspaniałe można trzymać z innymi rybami, ale lepiej zdecydować się na co najmniej 5 osobników. Inaczej samotna bocja może stać się agresywna względem innych gatunków w zbiorniku. Ponadto należy dowiedzieć się, jakie proporcje samic i samców są optymalne dla konkretnego gatunku, co pomoże np. uniknąć konfliktów w stadzie.

Doświadczenie w akwarystyce

Ten punkt jest ściśle powiązany z łatwością hodowli poszczególnych ryb. Początkujący akwarysta może mieć spore problemy ze stworzeniem bardzo specyficznych warunków, zapewnieniem nietypowego pożywienia czy też radzeniem sobie z chorobami podopiecznych. Z tego powodu mieszkańcami pierwszego akwarium powinny zostać raczej popularne gatunki ryb, które nie są wymagające, konfliktowe czy też obciążone genetycznie pewnymi dolegliwościami.

Ponadto z całą pewnością warto wziąć pod uwagę dostęp do produktów związanych z hodowlą konkretnego gatunku. Obecnie praktycznie wszystko można kupić online, co jest sporym ułatwieniem dla fanów akwarystyki. W ofercie internetowego sklepu Aquael można znaleźć nie tylko niezbędny sprzęt do akwarium, ale także specjalistyczne pokarmy dla ryb i preparaty poprawiające jakość wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here