Oczy każdego człowieka wykonują ogromną pracę każdego dnia – są jednym z naszych najważniejszych narządów. To właśnie wzrok dostarcza nam nawet 80% informacji o otoczeniu, ponadto pozwala na komunikację, unikanie zagrożeń czy sprawne wykonywanie codziennych czynności. Jednym ze specjalistów, który zajmuje się prawidłowym widzeniem jest ortoptysta. Co warto wiedzieć na temat jego pracy?

Ortoptysta – czym się zajmuje?

Ortoptystka to specjalista, który zajmuje się widzeniem obuocznym oraz wszelkimi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu ruchowym gałek ocznych. Pracuje zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi. Do jego głównych zadań należy diagnostyka i leczenie schorzeń takich jak wady refrakcji, zaburzenia ostrości widzenia, problemy z akomodacją czy różne rodzaje zeza. Ponadto zajmuje się ruchomością gałek, równowagą sensoryczną oczu czy zachowywaniem równowagi. Ortoptyści pracują w gabinetach okulistycznych lub optycznych, a nierzadko również w specjalistycznych klinikach, na przykład leczenia zeza, neurookulistycznych czy patofizjologii widzenia. Często współpracują z okulistami i mogą wykonywać badania na jego zlecenie.

Kiedy udać się do ortoptysty?

Zakres świadczeń, którymi zajmuje się ortoptysta jest naprawdę szeroki. Do tego specjalisty warto udać się w przypadku problemów z niedowidzeniem. Mogą zgłosić się do niego osoby w celu doboru okularów czy soczewek kontaktowych. Jeżeli masz problemy z ostrością widzenia, trudności z określaniem odległości, częste łzawienie i mrużenie oczu czy też rozdwojenie obrazu również wskazana jest konsultacja u tego specjalisty. Aby uzyskać wiarygodną diagnozę ortoptysta wykonuje zaawansowane badania, pozwalające ocenić mu stan widzenia pacjenta. Może posłużyć się zarówno tablicami testowymi, jak i specjalistycznymi urządzenia. Do podstawowych badań, które wykonuje zalicza się ocena dna oka, pola widzenia i ruchów oczopląsowych czy ciśnienia śródgałkowego. Bardzo często do ortoptysty udają się rodzice z dziećmi, z podejrzeniem zeza lub innych schorzeń wzroku, które uwidaczniają się w młodym wieku. W przypadku tego typu zaburzeń, wizyty u specjalisty nie należy odkładać na później, ponieważ wczesna diagnoza i wprowadzenie specjalistycznego leczenia może całkowicie zatrzymać chorobę, a nawet cofnąć jej skutki – co często jest niemożliwe, jeżeli dziecko już osiągnie wiek 8 – 10 lat.  W przypadku chorób oczy u najmłodszych istnieje jedna zasada – im wcześniej zostanie ona wykryta, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here