Inteligentny dom – bez smartfona się nie obejdzie

0
757

Zadowolonych użytkowników domów inteligentnych z roku na rok przybywa. Dawniej wiele osób podchodziło do tego zagadnienia z pewną miarą dystansu, jednak z czasem przekonało się jak wygodne i praktyczne jest to rozwiązanie. Na rynku dostępne są różne aplikacje, które pozwalają na kontrolowanie urządzeń w domu z poziomu mobilnej aplikacji. Co warto na ten temat wiedzieć? Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji.

Czym właściwie jest inteligentny dom?

W ostatnim czasie dużo słyszy się o inteligentnych domach – stają się one popularne już nie tylko za zagranicą, ale również w naszym kraju. Na czym tak naprawdę polega to rozwiązanie? Chodzi tu głównie o możliwość kontrolowania wielu parametrów w domu za pomocą smartfona, takich jak temperatura powietrza, czy kolor i natężenie światła. Domownicy w inteligentnych domach mogą włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek jedynie za pomocą swojego telefonu czy też oglądać na żywo wideo z monitoringu – na przykład, gdy znajdują się w pracy czy na wakacjach. Okazuje się to bardzo praktyczne, ponieważ w każdym mieszkaniu znajduje się coraz więcej innowacyjnych sprzętów AGD czy też płaskie telewizory wyposażone w zaawansowane systemy audio. Korzystanie z tych zdobyczy techniki w sposób tradycyjny nie jest tak wydajne. Najważniejszym założeniem koncepcji inteligentnego domu jest zwiększenie funkcjonalności i komfortu mieszkańców, a także zadbanie o ich bezpieczeństwo. Często w parze idzie także zmniejszenie kosztów życia, między innymi dzięki obniżeniu rachunków.

Dom inteligentny – co warto o nim wiedzieć?

Na dom inteligentny składa się wiele różnych sprzętów – im więcej urządzeń jest ze sobą skomunikowanych, tym wnętrze staje się bardziej funkcjonalne. Przykładem mogą być inteligentne gniazdka, oświetlenie, ogrzewanie, czujniki, kamery czy systemy alarmowe. Zazwyczaj pozwalają one monitorować zużycie energii czy ustalać harmonogram. Urządzenia te są połączone w zestaw lub używane pojedynczo, a podstawowych elementem, który łączy się z innymi komponentami jest centralka z dostępem do Internetu. Do jej obsługi wystarczy jakikolwiek smartfon – iPhone XS MAX używany jest wraz z aplikacją Apple HomeKit lub Smart Home Manager w przypadku telefonów z Androidem. Na elementy inteligentnego domu składają się także systemy audio i połączone ze sobą bezprzewodowo głośniki czy też inteligentny asystent domowy. Co można zyskać, stawiając na tego typu innowacyjne rozwiązanie? Przede wszystkim wygodę, bezpieczeństwo i oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here