Internet zmienia to jak się zachowujemy. Wpływa także na nasze dzieci – na ich perspektywy, na ich podejście do świata. Dziś właśnie o tym – jak najmłodsi mogą odnaleźć się w trudnym świecie wirtualnym?

Korzystanie z internetu przez dzieci – kontrowersyjny temat

Dla wielu z nas potrzeba ograniczenia czasu, który dziecko spędza w sieci, jest kluczowym priorytetem w jego wychowaniu. Okazuje się, że najmłodsi bardzo chętnie sięgają po internet, co jest związane z bardzo dużymi zagrożeniami. Dziecko nie może być samo w sieci – musimy znaleźć pewien balans pomiędzy jego prywatnością a bezpieczeństwem zapewnianym przez nas – opiekunów. Problematyka jest jednak związana z tym, że dzieci bardzo mocno potrzebują kontaktu w internecie do zawierania i umacniania przyjaźni. Świat przeniósł się na płaszczyznę wirtualną. I mamy na to dowody. Przyjrzyjmy się badaniom, które dotyczą wpływu internetu na dzieci – to od tego musimy zacząć dialog.

dziecko sieć wychowanie
fot. Pexels.com

Wpływ internetu na dzieci – badania

Współczesne źródła informacji pozwalają nam na ustalenie, czy mamy do czynienia z wirtualną rewolucją wśród dzieci. Korzystanie z internetu przez coraz to młodsze dzieci jest faktem. Aż 86% dzieci w wieku od 6 do 12 lat korzysta z sieci. Jednocześnie grupa ta (spośród dzieci od 6 do 19 roku życia) korzysta z internetu najkrócej w skali tygodnia. Szacuje się, że jest to 14 godzin – badania przeprowadzane są na zasadach wywiadu z opiekunami. W przypadku dzieci w wieku od 16 do 19 lat wartość ta wynosi aż 28 h – to dwukrotnie więcej. Badania na temat korzystania przez dzieci z internetu dostarczają nam także informacji na temat tego, jak do zjawiska podchodzą ich opiekunowie – przede wszystkim rodzice i dziadkowie. Aż 57% z nich ma poczucie, że ilość czasu, jakie dziecko spędza przed ekranem, jest zbyt duża. Co ciekawe, w latach 2008 i 2015 badani sporadycznie odpowiadali, że ich dziecko spędza za mało czasu przed komputerem. Było to odpowiednio 5 i 4%.

dziecko
fot. Pexels.com

W 2018 nie było ani jednego procenta takich osób, za to opiekunów, którzy wyrażali zaniepokojenie ilością czasu, jakie ich dziecko spędza w sieci, było aż 57%. Trend jest rosnący – to dosyć alarmujące. Jednocześnie większość rodziców (opiekunów) dba o to, żeby w domu wprowadzony został rygor odnośnie czasu spędzanego w sieci. Aż 74% opiekunów deklaruje, że starali się ograniczać czas spędzany przez dziecko w internecie. Wpływ internetu na dzieci wydaje się więc poważnym problemem w oczach rodziców. Badania jednoznacznie pokazują, że na polu rodzice vs dzieci występuje pewne napięcie.

Źródło badań – CBOS nr 129/2018; Dzieci i młodzież w internecie – korzystanie i zagrożenia z perspektywy opiekunów.

Nie można zabronić korzystania z internetu – wychowanie dziecka w świecie wirtualnym trzeba więc zacząć od innej strony

Wychowanie dziecka w dobie internetu jest bardzo trudne. Jeśli ograniczymy dostęp do sieci, możemy spotkać się z ogromnym oporem. Dziecko będzie się czuło, jakbyśmy odbierali mu dostęp do bardzo ważnego aspektu życia, które sprzyja jego odkrywaniu świata. Dlatego najważniejszy jest balans i higiena użytkowania sieci. To pierwsze jest kwestią indywidualnego przypadku. To drugie jest kwestią niezmienną, którą uda nam się przedstawić bez większych problemów. Oto 3 główne zasady wychowania dziecka w internecie:

  • Ucz o zagrożeniach, ale nie strasz – w uczeniu dziecka o poruszaniu się po środowisku internetowym, musimy skupić się na tym, by dobrze wyjaśnić, jakie sytuacje mogą je spotkać, a także jak może sobie z nimi radzić. Warto więc wytłumaczyć, co to jest fake-news, na jakich stronach może liczyć na obiektywne, przyjazne dla niego treści, a na których serwisów powinno unikać. Kolejna kwestia to wyjaśnienie czym jest cyberprzemoc i jak ma się zachować w momencie, gdy padnie jej ofiarą.
  • Nadzoruj, ale nie kontroluj. Dziś wychowanie dziecka w internecie ułatwia nam bogate oprogramowanie. Możemy nawet śledzić każdy ruch pociechy – od tego, jakie strony odwiedza, po ile czasu spędza na YouTube. W razie uzasadnionych podejrzeń, należy korzystać z tej możliwości, jednak nie nadużywać.
  • Bądź z dzieckiem w trakcie jego odkrywania internetu. Bardzo ważne jest to, żeby dziecko czuło, że jesteśmy zaufanym przewodnikiem po sieci. Jeśli będzie nam ufało, jest szansa, że pokażemy mu, jak powinno korzystać z sieci, a ono faktycznie przełoży nasze porady na higienę i bezpieczeństwo użytkowania internetu.
dziecko technologia
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here