Osoby starsze potrzebują regularnego i komfortowego odpoczynku, w czasie którego ich organizm zregeneruje się oraz odzyska utraconą w ciągu dnia energię. By powrót do sił przebiegał optymalnie, warto wyposażyć sypialnię we wszystkie sprzęty i akcesoria potrzebne do prawidłowego snu. Poniżej skupiamy się na wyborze wyposażenia łóżkowego dla osoby starszej oraz podpowiadamy jakie akcesoria mogą okazać się przydatne w codziennym użytkowaniu sypialni. 

Sen zdrowy i regenerujący – oraz jak go osiągnąć 

Organizmy osób starszych gorzej radzą sobie z podstawowymi funkcjami, jak choćby utrzymywaniem temperatury na stałym poziomie. Oczywiście, wynika to z osłabionego krążenia oraz innych problemów typowych dla seniorów. Dlatego ważne jest, by w trakcie snu ich organizmy były maksymalnie zabezpieczone właśnie pod kątem termicznym. Z tych powodów warto wybierać pościel dedykowaną do aktualnej pory roku, bądź też zdać się na pościele całoroczne, których struktura będzie automatycznie dopasowywać się do warunków temperaturowych. 

Rozmiar pościeli dla osoby starszej powinien być dłuższy o przynajmniej 20 cm niż jej wzrost. W przypadku łóżek jednoosobowych optymalnym wyborem będzie zestaw pościeli 140×200 (z którego przekładami zapoznasz się pod linkiem: https://nyks.pl/posciel/kora/140×200). Dla łóżek dwuosobowych polecamy wybierać pościele odpowiednio szersze. 

Materac w łóżkach dla osób starszych 

Osoby starsze często cierpią na problemy w obrębie stawów i mięśni. Przebywanie w określonych pozycjach może być dla nich uciążliwe, powodować drętwienie kończyn i w inny sposób utrudniać zasypianie. Dlatego istotny jest wybór materaca, który będzie miał bezpośredni wpływ na odczucia płynące ze snu. 

Osoby starsze powinny odpoczywać przede wszystkim na materacach wykonanych z wysokoelastycznej pianki bądź też na modelach sprężynowych. Polecamy zwrócić uwagę, czy interesujący Cię materac to model kieszeniowy. Jego poszczególne partie zapadają się w sposób niezależny od siebie, co pozwala na przyjęcie maksymalnie wygodnej pozycji, niezależnie od preferencji użytkownika. 

Odradzamy natomiast wybór materacy wykonanych z pianki termoelastycznej oraz materacy o stosunkowo wysokim poziomie twardości. Oczywiście, wybór materaca przesadnie miękkiego również będzie złym pomysłem, uniemożliwiającym zasypianie w zdrowej dla kręgosłupa pozycji.

Dodatkowe akcesoria w sypialni osoby starszej 

Wyposażając sypialnię, warto też pomyśleć o innych udogodnieniach, które mogą zwiększyć użyteczność tego pomieszczenia. Dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową warto zamontować specjalne drążki oraz pręty, pomocne w trakcie przemieszczania się po pomieszczeniu. Można umieścić je zarówno przy samym łóżku, gdzie będą ułatwiać wstawanie i kładzenie się, jak i wzdłuż ścian i szlaków najczęściej pokonywanych przez daną osobę. 

Korzystnym wyborem może być także zakup łóżka z regulowanym podłożem, którego ustawienie można zmieniać za pomocą prostego pilota. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość regulowania ustawienia zagłówka, poręczy oraz podnóżka, zgodnie z preferencjami osoby leżącej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here