Od czego zaczyna się poranek większości mężczyzn? Od wzwodu. Co więcej – nie ma w tym nic dziwnego ani niepokojącego. Jest to naturalne zjawisko i reakcja organizmu. Wzwód pojawia się nie tylko o poranku, ale również kilkukrotnie w ciągu nocy. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej o przyczynach tego zjawiska.

Poranna erekcja – dlaczego się pojawia?

Poranna erekcja jest mimowolna, a zatem pojawia się niezależnie od woli mężczyzny i nie wiąże się z zewnętrznymi bodźcami erotycznymi. Mechanizm jest zawsze taki sam: do ciał jamistych napływa krew, co powoduje usztywnienie i powiększenie penisa. Ma w tym oczywiście udział układ nerwowy, a szczególnie znajdujący się w rdzeniu kręgowym ośrodek erekcji.

Dlaczego jednak do erekcji dochodzi podczas snu i tuż po przebudzeniu? Mimo że śpisz, to twój organizm i jego poszczególne układy nieustannie pracują. Naukowcy zaobserwowali zależność pomiędzy fazami snu a pobudzeniem seksualnym.

Podczas nocy zmienia się czynność bioelektryczna mózgu, a niekiedy pojawiają się również marzenia senne z podtekstem seksualnym (niezależnie od częstotliwości i jakości pożycia seksualnego). Nie bez znaczenia jest również rosnący w ciągu nocy poziom hormonów, a dokładniej testosteronu (hormon ten reguluje strukturę i funkcje nerwów prącia). Nad ranem odnotowuje się najwyższe stężenie testosteronu.

Wszystkie te aspekty nakładają się na siebie i w efekcie dochodzi do porannego wzwodu, o którym można w zasadzie powiedzieć, że jest objawem zdrowia.

Czy brak porannej erekcji powinien niepokoić?

Skoro wspomnieliśmy o tym, że erekcja jest naturalnym i zdrowym objawem, to nasuwa się jednoznaczny wniosek: zanik erekcji powinien niepokoić. Problemy z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji mogą mieć podłoże chorobowe oraz psychologiczne, a także wiązać się z niewłaściwym stylem życia (nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, niezdrowa dieta, przewlekły stres). Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, ponieważ zaburzenia erekcji można z powodzeniem zwalczyć.

Zanik porannych wzwodów może być natomiast spowodowany zaburzeniami snu, rozstrojeniem cyklu okołodobowego. Może być też zwiastunem chorób wieńcowo-naczyniowych (w końcu we wzwodzie biorą udział naczynia krwionośne). Warto także wiedzieć, że z wiekiem poranne erekcje mogą mieć mniejszą intensywność i będą trwać krócej. Co do zasady – nie zanikają jednak całkowicie. Zaobserwowane nieprawidłowości warto skonsultować ze specjalistą (lekarzem pierwszego kontaktu, urologiem lub seksuologiem). Nie należy jednak wpadać w panikę, gdy erekcje o poranku staną się rzadsze czy mniej intensywne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here