Jako rodzice często doceniamy reguły kreatywność u dzieci. Aby ją rozwijać, warto stawiać na odpowiednie zabawki. Jakie rozwijające wyobraźnię prezenty możemy sprawić dziecku na święta? Oto nasze propozycje!

Klasyka gatunku, gdy chodzi o rozwijające wyobraźnię prezenty: klocki

Rozwijające wyobraźnię prezenty dla dzieci są najlepszym pomysłem, a nic jej tak nie pobudza, jak klocki. Co ważne, nie jest to tylko prezent dla chłopców – dziewczynki również lubią tworzyć budowle! Młodszym dzieciom możemy zaproponować tak zwane wafle, z których mogą układać spore, przestrzenne budowle bez ryzyka zadławienia. Świetnym rozwiązaniem dla dzieci w tym wieku są też klocki drewniane o różnych kształtach. Jako prezent dla przedszkolaka możemy już za to zaproponować standardowy rozmiar klocków.

dziecko klocki
fot. Unsplash.com

Pamiętajmy, że w rozwijaniu kreatywności dziecka niezwykłą wagę ma towarzyszenie mu w zabawie. Warto więc pokazać mu swoje pomysły i zaczerpnąć inspiracji od niego. Nasza pociecha na pewno nas zaskoczy!

Przybory plastyczne na prezent dla dziecka – z kreatywnością na tak!

Sprawdzonym rozwiązaniem są wszelkie przybory plastyczne. Możemy stawiać nie tylko na te typowe, takie jak  farby, plastelina czy kredki, ale także na nowoczesne propozycje.

Młodszym dzieciom warto zaproponować kolorowanki, które maluje się specjalnym pisakiem z wodą lub mokrym pędzelkiem. Pod wpływem wody obrazki nabierają kolorów. Co ważne, takie kolorowanki są wielokrotnego użytku – po wyschnięciu znów są w wersji czarno-białej. Taka zabawa rozwija kreatywność i jest świetnym rozwiązaniem na przykład jako zabawka w podróży.

W przyborach plastycznych dla najmłodszych dzieci świetnie sprawdzą się szablony z lubianymi postaciami czy wzorami. Fana dinozaurów na pewno ucieszy kilka wzorów, które będzie mógł przenieść na papier i pokolorować. Doskonale sprawdzają się także zestawy z półproduktami, które należy na różne sposoby dokończyć. Może to być na przykład zestaw do samodzielnego uszycia maskotki czy zrobienia własnego łapacza snów z koralików, piórek i sznurków. Tego typu kreatywne zabawki to także szansa dla nas, by towarzyszyć dziecku w zabawie. Czas świąt to przecież czas dla rodziny!

Gry planszowe dla całej rodziny

gra planszowa
fot. Pexels.com

Przed Bożym Narodzeniem często głowimy się, co kupić dziecku pod choinkę. Warto postawić na gry planszowe, które nie tylko rozwijają kreatywność dziecka, ale są też świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu dzieci z mamą i tatą. Warto postawić tutaj na gry, w których można grać zespołowo, a zadania oparte są na pokazywaniu, śpiewaniu, rymowaniu czy rysowaniu. Rozwiązania, w których polecenia wykonywane są na czas, są także przydatne w aspekcie nauki pracy pod presją czasu. Nie zawsze to dostrzegamy, ale dziecięce zabawy przygotowują najmłodszych do dorosłego życia. Warto więc stawiać na przemyślane rozwiązania.

Eksperymenty dla małych odkrywców

Dla nieco starszych dzieci idealnym prezentem rozwijającym wyobraźnię będą zestawy do eksperymentowania. Proste ćwiczenia z zakresu fizyki i chemii zawsze wzbudzają duże zainteresowanie i potęgują ciekawość. Do wyboru pozostają także mniejsze „eksperymenty”, takie jak zestawy do robienia mydeł czy świeczek z półproduktów.

Nie musimy się zamykać na zadaniach chemicznych i fizycznych. Możemy też znaleźć zestawy z ziarnami i ziemią do prowadzenia mini ogródków w doniczkach, a także inne zabawki z zakresu biologii. Może już w tym wieku zaszczepimy w dziecku pasję do nauk ścisłych! Kreatywne prezenty dla dziecka mogą być nie tylko świetną zabawą. Często bywa tak, że okazują się przydatne nawet w określeniu przyszłej ścieżki zawodowej.

Stare, sprawdzone rozwiązania – puzzle jako rozwijające wyobraźnię prezenty dla dzieci

Dla wielu dzieci trafionym prezentem, który będzie rozwijał wyobraźnię, będą wszelkiego rodzaju puzzle. Te należy oczywiście dobierać adekwatnie do wieku dziecka. Dla najmłodszych mogą to być drewniane plansze z wyjmowanymi elementami obrazka, które należy po wyjęciu dopasować do całości kształtem i grafiką. Szukając odpowiednich puzzli dla starszych, warto pamiętać, że nie muszą one mieć standardowego kształtu. Możemy wybierać nawet spośród elementów, które utworzą kulę. Dzieciom zafascynowanym kosmosem możemy sprawić na przykład puzzle, które po ułożeniu przedstawią w trójwymiarze model Księżyca.

Kreatywność jak najbardziej rozwija się przy takiej zabawie, która dodatkowo zapewnia rozrywkę na długie godziny. Nie tylko dla dziecka – to coś dla całej rodziny! Rozwijające wyobraźnię prezenty dla dzieci mogą być przecież świetną zabawą także dla dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here