W ciągu całego roku znajdzie się kilka okazji do tego, aby obdarować bliskie nam osoby. W dobie, kiedy dzieci mają w zasadzie dostęp do prawie wszystkiego, czego sobie życzą,  sprawą prostą nie będzie zadowolenie młodego odbiorcy. Dobra książka w prezencie to taka, która trafi w gusta osoby, którą obdarowujemy. Ponadto fajnie, gdy będzie przekazywała ważne treści- nauczy, poruszy, zmotywuje do działania. Tego poszukujemy w dobrej pozycji czytelniczej, zarówno przygody jak i nauki. 

Szerokie spektrum dziecięcych zainteresowań

Zainteresowania dzieci pojawiają się dość szybko, już w wieku przedszkolnym możemy dostrzec, co zaciekawiło nasze dziecko. Każdy z nas, już od wczesnych lat dzieciństwa dość jasno jest w stanie określić, co go interesuje. Fajnie jest, gdy ambitnie podchodzimy do tematu a nasze zainteresowania, rozwijają naszą wyobraźnię, wzbogacają naszą wiedzę o otaczającym świecie. Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie rozwinie wyobraźni naszego dziecka, jak słuchanie i czytanie książek. Tutaj nie mamy wszystkiego podanego na przysłowiowej tacy- nasza wyobraźnia ma pole do popisu. Z całą pewnością możemy takie działania nazwać kreatywnymi. Prezent kreatywny to taki, który czegoś od nas wymaga- przemyślenia, pobudzenia naszej wyobraźni, zmotywowania naszego działania. Cóż można powiedzieć więcej, rozwijanie kreatywności daje dziecku dobry start do podejmowania ambitnych działań.

Bardzo ważne jest, aby dać dziecku wiele możliwości, jasne jest, że nie należy ograniczać aktywności dziecka, jeśli oczywiście nie zagraża ona zdrowiu ani życiu dziecka. Należy umożliwić  poszukiwanie, odkrywanie i doświadczanie własnych przeżyć. Tak mają możliwość kształtować się zainteresowania. Pamiętajmy także, że zainteresowania dziecka, szczególnie we wczesnym okresie jego życia są dość zmienne. Zmiany te kształtują się z godziny na godzinę. Dlatego też znalezienie odpowiedniego prezentu dla naszej pociechy nie jest sprawą prostą. 

Książka w prezencie dla małego czytelnika

Książkowy prezent dla malucha to nie lada gratka. Na rynku wydawniczym istnieje coraz więcej pozycji dla niemowląt. Serie ,,Oczami maluszka” wydana jest w formie dostępnych dla każdego niemowlaka czarno-białych ilustracji. Percepcja najmłodszych operuje wśród dostępnych i zrozumiałych  dla dziecka kształtów i kolorów. Ilustracje stymulują odbiór wzrokowy niemowlaka. 

Nieco starszemu odbiorcy warto przedstawić Basię, główną bohaterkę całej serii książeczek o przygodach Basi oraz jej rodziny. Pozycja ta operuje wokół tego, czym zajmuje i interesuje się większość przedszkolaków. W formie krótkich opowieści uczy i rozwija edukacyjnie młodego czytelnika jak naśladować zwierzęta, jak rozpoznawać kształty, poprawnie liczyć. 

Z ekologią za pan brat od najmłodszych lat

Co mamy na myśli mówiąc, że książka jest ekologiczna? Czy chodzi nam o produkt, z jakiego jest wykonana, czy sięgamy głębiej, do przekazywanej przez nie treści? Oczywiście możemy szukać książek z serii Dbam o planetę- wiemy wtedy, że wydawcy dołożyli wszelkich starań, aby książka, którą podają młodemu czytelnikowi było jak najbardziej Eko– myślimy tutaj o surowcu recyklingowym, z jakiego została wykonana. W obecnych czasach tematy proekologiczne przekazywane są od najmłodszych lat, w myśl zasady- czym skorupka za młodu… Coraz więcej książek dla dzieci podejmuje temat ekologii, segregacji odpadów, dbania o planetę. Nie koniecznie chodzi tu o przekazywanie suchych faktów- trzeba trafić do czytelnika.

Z całą pewnością możemy polecić Wielką księgę zabaw. Ratujmy Ziemię- znajdziemy tam nie tylko informacje, ale także gry i zabawy dla najmłodszych, oczywiście książka napakowana jest treściami i ciekawostkami ekologicznymi. Nie łatwo jest przejść obojętnie wobec książki Wojciecha Gila, który chyba jako jeden z niewielu pięknie rozprawia o przyrodzie. Książka to trafiony prezent także jako nagroda szkolna. D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here